Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Material |
| Industri | Forskning & Utveckling |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
OptiCept lägger ett historiskt kvartal bakom sig – Q3 2025 blev det första med ett positivt EBITDA-resultat. VD, Thomas Lundqvist kommenterar här sin syn på framtiden för OptiCept.
Detta positiva resultat vi nu uppnått är ett tydligt kvitto på att vår transformation från utvecklingsbolag till ett globalt lönsamt tillväxtbolag tar tydliga steg framåt.
Med stark försäljning, särskilt inom olivoljesegmentet, fortsätter vi steg för steg etablera oss som den ledande globala leverantören av PEF-teknologi till segmentet flytande livsmedel. Vi ser en stor efterfrågan på den större av våra modeller, OPTICEPT L7 HC, som bearbetar 16 ton produkt i timmen. Till nästa säsong möter vi upp efterfrågan på ännu större maskiner genom lanseringen av en ny modell för 24 ton i timmen.
Utöver olivoljan växer OptiCept inom juicesegmentet. Här har vi stora möjligheter att nå ut bredare och snabbare än vi tidigare gjort inom olivoljesegmentet
Glädjande kan jag också konstatera ett stort intresse för PEF teknologin även utanför våra kärnområden, Bolaget arbetar nu med en världsledande producent av alkoholhaltiga drycker och har fått en order av välkända Del Monte för utvinning av avokadoolja. Detta är nya spännande områden som bidrar med god potential.
Samtidigt närmar sig OptiBoost inom sticklingar kommersialisering drivet av framgångsrika tester på södra halvklotet.
Tillsammans med FPS, vår partner inom fasta livsmedel, har vi på allvar i somras lanserat
ett koncept till detta segment och sedan dess byggt upp en gedigen offertstock inför 2026.
Även partnerskapet med SAAB fortskrider bra och vi samarbetar idag på några av våra gemensamma marknader i Asien och Latinamerika.
Jämte vårt försäljningsfokus har vi genomfört flera strategiska initiativ för att förbättra vår kostnadsposition:
- Pågående reduktion av personalkostnader i Lund
- Kostnaden per tillverkad enhet minskas med 40%
- Produktionskapacitet upp till 500 system per år över flera kontinenter
- Ny global och regionbaserad säljorganisation rullas ut
Samtidigt förstärks nu balansen. OptiCept refinansierar lån om ca 21,4 MSEK och tillför ytterligare ca 27,5 MSEK med kreditfacilitet, totalt cirka 49 MSEK i strategiskt kapital från professionella långivare och befintliga investerare.
Mot bakgrund av detta, en stärkt pipeline, lägre kostnader och ökad försäljning, är målsättningen 2026 ett positivt EBITDA för helåret. Denna målsättning grundar sig på vår nuvarande affärsplan, estimerade kostnadsbas och kommersiella pipeline.
Som bolag tar vi hela tiden kliv framåt och vi inleder nu nästa etapp på vår resa. Vi uppskattar det fortsatta förtroendet från våra långsiktiga ägare, som genom denna finansiering, ger oss förutsättningar att ta nästa kliv i bolagets utveckling. Jag vill framföra mitt varmaste tack till dem och samtidigt uttrycka ett uppriktigt tack till våra kunder, partners och aktieägare för ert förtroende.