Lördag 14 Juni | 18:56:56 Europe / Stockholm

Prenumeration

2025-06-12 14:46:00

Pamica Group AB (publ) har idag, den 12 juni 2025, hållit årsstämma. Årsstämman beslutade, med erforderlig majoritet, i enlighet med samtliga förslag som styrelsen och valberedningen lagt fram, vilka fanns intagna i kallelsen.

Val av styrelse och revisor
Årsstämman beslutade att styrelsen, för tiden intill nästa årsstämma, ska bestå av sex stämmovalda ordinarie ledamöter utan suppleanter. Årsstämman beslutade om omval av styrelseledamöterna Tomas Franzén, Ulrika Saxon, Johan Ryding, Jan Klippvik, Lina Stolpe och Ulrika Valassi. Tomas Franzén omvaldes till styrelseordförande.

Bolaget ska ha en revisor utan revisorssuppleant. Årsstämman beslutade om omval av KPMG som revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2026. KPMG har informerat bolaget om att den auktoriserade revisorn Johan Kratz fortsatt kommer att vara huvudansvarig revisor.

Fastställande av resultat- och balansräkningen samt koncernresultat- och koncernbalansräkningen samt utdelning
Vid årsstämman fastställdes resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultat-räkningen och koncernbalansräkningen för 2024. Årsstämman beslutade vidare att stående vinstmedel till årsstämmans förfogande om 3 070 678 269 kronor balanseras i ny räkning.

Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av aktier, konvertibler och teckningsoptioner
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier och/eller emission av teckningsoptioner, berättigande till nyteckning av aktier, och/eller emission av konvertibler, berättigande till konvertering till nya aktier. Emission ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller annat villkor.

Bemyndigandet ska endast kunna utnyttjas av styrelsen för att möjliggöra kapitalanskaffning och ägarspridning inför och/eller i samband med listning av bolagets aktier och får inte medföra en aktiekapitalökning överstigande bolagsordningens gränser från tid till annan.

Beslut om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram 2025/2028 I för ledande befattningshavare och nyckelpersoner
Årsstämman fattade beslut om att inrätta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner (anställda och konsulter i bolagets koncern och styrelseledamöter i portföljbolagen) (”Incitamentsprogram 2025/2028 I”), genom riktad emission av högst 985 110 teckningsoptioner med rätt till teckning av nyemitterade aktier i bolaget och att godkänna överlåtelse av sådana teckningsoptioner på villkor som redogörs närmare för i kallelsen till årsstämman.

Beslut om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram 2025/2028 II för styrelseledamöter
Årsstämman fattade beslut om att inrätta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för bolagets styrelseledamöter (”Incitamentsprogram 2025/2028 II”), genom riktad emission av högst 59 400 teckningsoptioner med rätt till teckning av nyemitterade aktier i bolaget och att godkänna överlåtelse av sådana teckningsoptioner på villkor som redogörs närmare för i kallelsen till årsstämman.

Ansvarsfrihet och arvoden
Årsstämman beviljade ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och den verkställande direktören för räkenskapsåret 2024 och godkände valberedningens förslag avseende arvoden till styrelse och revisor.

Besluten i sin helhet
De antagna besluten i sin helhet finns tillgängliga på www.pamica.se.