Prenumeration
Inga överraskningar i Q3-rapporten
Calliditas släppte under gårdagen sin Q3-rapport. EBIT för det tredje kvartalet kom in på 7,9 mkr (-104,9), med intäkter om 198,2 mkr (0,0) och rörelsekostnader om -190,3 mkr (104,9). Intäkterna under kvartalet kan härledas till förskottsbetalningen Calliditas fått av STADA för utlicenseringen av Nefecon i Europa. Calliditas kassaposition är fortsatt stark och uppgick till 1,164 mkr i slutet av kvartalet.
PDUFA-datum inom en månad
Rapporten innehöll inga överraskningar och vi inväntar med spänning Calliditas nya PDUFA-datum för Nefecon, vilket är den 15 december. Viktigt att komma ihåg är att 15 december är den sista dagen FDA har att ge besked om ett potentiellt marknadsgodkännande i USA, men att beskedet även kan komma tidigare. Vårt motiverade värde är 250-260 kronor per aktie.
Svalt sentiment för svensk biotech
Vi fortsätter hävda att förlängningen av PDUFA-datumet inte nödvändigtvis är negativt för sannolikheten att erhålla ett accelererat godkännande, och vi tror fortsatt på ett positivt utfall. Läs mer i vår initieringsanalys publicerad 30 augusti. Det finns en påtaglig rädsla i marknaden efter motgångar inom svensk biotech, vilket vi menar har präglat den senaste månadens turbulenta kursutveckling i Calliditas.
Läs den fullständiga analysen, publicerad 19-11-2021 kl. 08:49: https://docs.penser.se/a/2407/Caltx20211119.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/