Prenumeration
E-tailers stack ut i kvartalet
Björn Borg hade en omsättning om 162 mkr (163 mkr) i Q2, motsvarande en tillväxt om -1% y/y. Egen online växte 18%, och konsumentdirekt växte totalt med 7%. Grossistförsäljningen backade 11%, drivet av att E-tailers under kvartalet backade -34% y/y. Vi noterar att bolaget drabbats av den avtagande tillväxten i plattformar såsom Zalando och Boozt i Q2.
Valuta och engångsposter belastar resultatet
EBIT för Q2 var 5,2 mkr (19,3 mkr) motsvarande en marginal om 3,2% (11,8%). För H1 var marginalen 9%. Rörelsekostnaderna för H1 belastas dock av ca 8 mkr för bolagets incitamentsprogram, samtidigt som H2 kommer belastas av motsvarande belopp. Bruttomarginalen belastas av motvind på valutafronten och bruttomarginlen uppgick till 54,5% (56,3), den valutajusterade marginalen var dock starka 59,6% (56,3%).
Justeringar
Vi väljer att göra justeringar av intäkter och lönsamhet för kommande år, se detaljer i segmentet estimatförändringar. Vi värderar Björn Borg med en multipelvärdering där onlineförsäljningen värderas separat. Värderingen kompletteras med en DCF-modell. Vi ser ett nytt motiverat värde om 48-50 kr per aktie (58 - 60 kr).
Läs den fullständiga analysen, publicerad 25-08-2022 kl. 10:41: https://docs.penser.se/a/3009/BORG20220825.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/