Fredag 14 Mars | 21:21:03 Europe / Stockholm

Prenumeration

2023-05-16 11:00:00

Svag utveckling i techsektorn pressar omsättning och lönsamhet
Omsättningen i kvartalet uppgick till 579 mkr vilket motsvarar en tillväxt i konstant valuta om 2%. Siffran är lägre än vad som krävs för att nå våra helårsestimat. Den svaga omsättningen går att förklara med att omsättningen från bolagets största marknad, Nordamerika sjunker med 6% i konstanta valutor. Förklaringen går att härleda till att klienter inom techsektorn har skjutit på projekt till följd av nedskärningar och ökad ekonomisk osäkerhet. EBITA uppgick till 47 mkr vilket motsvarar en marginal om 8,2%. Den svaga marginalen går delvis att förklara med lägre omsättning men även att bolaget inte fullt ut lyckats kompensera för löneinflation. Efter kvartalets utgång har The Boda Group förvärvats vilket kommer stärka både tillväxt och lönsamhet.

Stark historik motiverar premievärdering
BTS har sedan börsnoteringen 2001 haft en valutajusterad tillväxt om i snitt 13%, under samma period har EBITA vuxit med 16%. Givet att man är marknadsledande på en fragmenterad marknad bedömer vi att tillväxten kan fortsätta. Under de senaste två åren har marginalen stärkts mot det historiska snittet vilket gjort att avkastning på eget kapital har stigit. Givet den starka historiken anser vi att en DCF är den bästa metoden för värdering.
 
Estimatförändringar reflekterar ökad ekonomisk osäkerhet samt förvärv
Baserat på det osäkra ekonomiska läget sänker vi våra intäktsestimat för BTS med 2% under prognosperioden. Vi bedömer att Boda-förvärvet kommer addera ca 3% från omsättningen 2022. Torts bolagets plan för att reducera kostnadsbasen med 60 mkr från 2022 års nivåer sänker vi vårt EBITDA-estimat med i snitt 10% under prognosperioden och 13% på innevarande år. Som en följd av estimatförändringarna sänker vi vårt motiverade värde till 400-410 kr från tidigare 425-435 kr.

Läs den fullständiga analysen, publicerad 16-05-2023 kl. 08:36: https://docs.penser.se/a/3745/BTSQ1.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/