Prenumeration
Växer i en utmanande marknad…
Även om tillväxttakten var lägre än Q1 (13% organisk tillväxt) var 5,5% bättre än befarat och omsättningen var 3% bättre än det av bolaget insamlande konsensus. Sverige växte med 2% medan Övriga Norden växte med 18%. Utbudet av installationsprojekt i Sverige har minskat något i vissa regioner från en hög nivå. Finland såg positiva signaler för första gången på länge i Q1 och denna trend har fortsatt i Q2. Den förvärvade tillväxten var 18% och omsättningen växte totalt 23,5%. Även om efterfrågan på energieffektiva och resurssparande installationstjänster ökar alltmer är marknadsutsikterna fortsatt svårbedömda. Service stod för 30% av försäljningen under kvartalet.
…och försvarar marginalen trots inflationstrycket
Justerat för en reservering om 15 mkr som buffert för eventuella kreditförluster var EBITA-marginalen i linje med föregående år trots att inflationstrycket pressar marginalerna för branschen. EBITA var 4% bättre än marknadens förväntningar. Rensat för kreditförlusten var marginalen i Sverige oförändrad y/y medan Övriga Norden såg 90 punkters marginalexpansion.
Ökade förvärvsrelaterade avskrivningar och högre räntor sänker EPS
Våra estimat för omsättning och EBITA är i stort oförändrade medan EBIT tyngs av högre förvärvsrelaterade avskrivningar. EPS tyngs av högre räntekostnader och kommer ned med låga ensiffriga tal. De lägre estimaten gör att vi sänker vårt motiverade värde till 71-73 kr (85-87 kr). Vi noterar att rabatten till de mogna förvärvsbolagen är den högsta någonsin. Vi bedömer att denna rabatt kommer att normaliseras över tid.
Läs den fullständiga analysen, publicerad 23-08-2023 kl. 08:32: https://docs.penser.se/research/3586-A/instal_q2_23.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/