Prenumeration
Utmaningar inom försäljning präglar Q1
Nettoomsättningen uppgick till 2,9 mkr (2,8 mkr) i Q2, motsvarande en tillväxt om 2%. Våra estimat för Q2 var 3,0 mkr. News55 upplever kortsiktiga utmaningar relaterade till övergången från Cape Media till Story Media som annonserades tidigare i år. Under Q1 genomförde bolaget tre mässor.
Resultat
EBIT i kvartalet var negativt om - 1 mkr (0,2 mkr) till följd av bland annat högre direkta kostnader. Rörelsekostnader är i stort oförändrade y/y. Jämförelsekvartalet innehöll en engångspost om 0,8 mkr som relaterade till innovationsstödet som redovisades i Q2'21.
Justerar estimat
Vi justerar estimaten för att reflektera utfallet i kvartalet. Framöver bedömer vi att bolaget kan stärka tillväxten genom att expandera i befintliga vertikaler, fortsätta arrangera event samt addera nya inkomstkällor. Vi ser ett oförändrat motiverat värde om 2,35-2,45 kr per aktie.
Läs den fullständiga analysen, publicerad 30-08-2022 kl. 11:45: https://docs.penser.se/a/3030/NEWS20220830.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/