Prenumeration
Bra fart i Q3 och orderboken växer snabbare
Nettoomsättningen i det tredje kvartalet steg till 7,2 mkr (4,8), en ökning ned 51 procent. Bolaget indikerar särskilt stark utveckling på den viktiga nordamerikanska marknaden där omsättningen ökade med 369 procent (y/y), där tillväxten under H1 2022 låg på 226 procent. Det är glädjande att konstatera att det nya produktkonceptet med för-förpackade kolonner (GoBio) kommit i gång väl med en orderingång om 4,3 mkr till och med den sista september (12,5 procent av årets totalaorderingång). Bolaget hade en stark orderingång under perioden som ökade med 104 procent. Vid utgången av Q3 hade bolaget en orderstock på totalt 16,1 mkr, där vi förväntar oss att en väsentlig del väntas levereras i år.
Lönsamhet kan nås 2024
Utöver Q3-siffrorna ger bolaget för första gången en kommentar kring när lönsamhet kan uppnås, där målet är att nå positiva siffror under 2024. Den nuvarande kassan om 73,2 mkr anges även tillräcklig för att ta bolaget till lönsamhet. Långsiktigt ser bolaget en potential att leverera EBITDA-marginal på över 30 procent inom fem år. Lönsamhet och finansiering ligger i linje med våra förväntningar, men däremot var EBIDTA-målet något över vår förväntan. Kommunikationen är förtroendeskapandet och stärker vår tilltro till våra prognoser.
Caset intakt
En genomgående bra rapport där orderingången imponerar och därtill konfidenshöjande att lanseringen av GoBio-konceptet fått en flygande start. Sammantaget ger det bolaget en bra grund för att kunna fortsätta leverera en stark tillväxt under de kommande åren. Vi gör vissa mindre prognosjusteringar, men de är nettoneutrala. Efter rapporten så upprepar vår syn med ett motiverat värde om 27-78 kr.
Läs den fullständiga analysen, publicerad 24-10-2022 kl. 09:30: https://docs.penser.se/a/3122/Biowks3Q22_L_nsamhet_i_sikte_Copy.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/