Prenumeration
Första kvartalet belyser flera starka aspekter
Björn Borg redovisar ett starkt första kvartal för 2023. Vi anser att den organiska tillväxten (5% y/y), den valutajusterade bruttomarginalen (54,4% i kvartalet) samt den goda tillväxten inom sportkläder är attraktiva aspekter i kvartalet. Tillväxten i Q1 drevs bland annat av stark utveckling inom den egna e-handeln som växte 33% y/y, en utveckling som i sin tur drevs av god tillväxt inom sportkläder. Sportklädessegmentet växte 19% i kvartalet och utgjorde 23% av den totala försäljningen. E-tailers minskade dock med 14% y/y i kvartalet, drivet av utvecklingen i Tyskland som minskade 20%. Den samlade bedömningen är dock att tillväxten i Q1 är god, särskilt med tanke på att marknaden varit utmanande för många bolag i samma bransch.
Kostnadsarbetet under pandemin syns, men mer kommer
Justerat för valutaeffekter var bruttomarginalen 54,4% i kvartalet (valutajusterat 52,7% i Q1’22). Den stärkta bruttomarginalen var ett resultat av bland annat arbetet med prissättning och reducerade rabattnivåer. Bolaget möter dock fortsatt motvind på valutafronten, samt motvind relaterat till bland annat insatsvaror och fraktkostnader, som pressar bruttomarginalen. Björn Borg hade en stark rörelsemarginal i kvartalet om 13%, som påvisar bolagets arbete med att reducera rörelsekostnaderna, som inleddes under pandemin. Samtidigt gör Björn Borg vissa reserveringar för osäkra kundfordringar, och utan dessa anser vi att kostnadsarbetet skulle vara ännu tydligare. Vi anser därmed att även om rörelsekostnaderna redan i dagsläget är på låga nivåer, kommer det bli ännu tydligare framöver.
Justeringar
Vi gör mindre justeringar av prognoserna för 2023e-2025e, primärt för 2023e. Vi ser ett nytt motiverat värde om 55–57 kr per aktie (53 – 55kr).
Läs den fullständiga analysen, publicerad 22-05-2023 kl. 09:09: https://docs.penser.se/a/3769/BORG20230522.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/