Prenumeration
Bra tillväxt i en utmanande miljö
Bokusgruppen rapporterade ett starkt resultat givet de utmaningar som möter konsumentnära verksamheter. Försäljningen växte drygt 1% y/y med stark tillväxt i Akademibokhandeln, både i butik och online. Butik, som är den huvudsakliga verksamheten, växte 9%, med 7% tillväxt i den betydligt mindre onlineverksamheten. Bokus online utvecklades svagare, -8%, där framför allt studentlitteratur verkar ha det tufft i en miljö av prishöjningar och allmänt svag konsumentefterfrågan. Kundbeteendet präglas, enligt bolaget av den miljö vi befinner oss i, med ett skifte mot billigare produkter och färre artiklar per köp.
Genomförda prishöjningar höjer bruttomarginalen
Bolaget har genomfört selektiva prishöjningar för att parera kostnadsinflationen av varor och övriga kostnader, vilket har höjt bruttomarginalen med 200 BP. Detta leder till ett positivt EBITA -resultat i det säsongsmässigt svaga Q1. Vi anser att det är ett styrketecken och belyser bolagets starka varumärke i framför allt Akademibokhandeln då prishöjningarna har accepterats av kunderna. Den högre bruttomarginalen medför högre estimat från vår sida då vi bedömer den som uthållig. Förändringen blir stor för innevarande år i %, men är mer beskedlig i absoluta termer.
Attraktiv värderad aktie till relativt låg risk i en sektor med stora utmaningar
Vi anser att Bokusgruppens aktie är lågt värderad relativt vår DCF-värdering med låg operationell risk. Vi justerar vårt motiverade värde till 46-48 kr på grund av en högre finansiell nettoskuld, vilket påverkar vårt DCF-värde. Bolaget drabbas just nu av en mängd externa faktorer som höga hyreshöjningar, en svag konsumentkonjunktur och högre priser på inköpt material. Samtidigt är kostnadsnivån momentant hög på grund av investeringar i IT och logistik. Därmed är resultatet i Q1 ett styrketecken. Vi bedömer att vinstcykeln kommer att vända till det positiva när dessa faktorer ebbar ut, vilket bör leda till en omvärdering av aktien.
Läs den fullständiga analysen, publicerad 28-04-2023 kl. 08:51: https://docs.penser.se/a/3671/Bokusgruppen_Q1_23.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/