Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Medicinteknik |
Pharmiva AB (publ) meddelar idag att bolaget har erhållit besked från den europeiska patentmyndigheten EPO (European Patent Organization) om ett kommande godkännande av patentfamiljen FOAM I. Detta innebär en avsevärd förstärkning av patentportföljen för Pharmivas innovativa behandlingar för vaginal hälsa. Det slutgiltiga godkännandet väntas under första halvåret 2022.
Patentfamiljen FOAM I utgör ett viktigt skydd för Pharmivas produktteknologi och är tidigare godkänd på flera viktiga marknader, bland annat i USA. Förhandsgodkännandet från EPO befäster bolagets ställning som en innovativ aktör inom femtech-branschen och innebär ökade möjligheter att ingå samarbeten med kommersiella aktörer på den europeiska marknaden för den nyligen lanserade produkten Vernivia®. Efter ett slutgiltigt godkännande sträcker sig patentskyddet på den europeiska marknaden till och med år 2035.
”Efter att vi tidigare i år säkrat ett starkt patentskydd för såväl Verniva som potentiella framtida produkter i USA är det glädjande att vi nu kan utöka detta även till Europa. Beskedet från EPO innebär att vi stärker vår position i förhandlingar med potentiella samarbets- och distributionspartners och tar oss ett steg närmare en europeisk lansering av Vernivia. Vårt långsiktiga mål är att erbjuda alla kvinnor ändamålsenliga behandlingar för vaginal hälsa”, säger Christina Östberg Lloyd, vd, Pharmiva AB.