Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Mid Cap Stockholm |
Sektor | Fastigheter |
Industri | Förvaltning |
Prisma Properties (publ) har tecknat avtal med NP3 Fastigheter (publ) om att förvärva tre handelsfastigheter i Kiruna, Sundsvall och Gävle till ett underliggande fastighetsvärde om 463 miljoner kronor, före avdrag för latent skatt. Fastigheterna är uthyrda till väletablerade aktörer inom främst lågprishandel och dagligvaror, med ett årligt hyresvärde om 42,8 miljoner kronor.
De tre fastigheterna – Hemsta 12:6 (Gävle), Sköns Prästbord 1:50 (Sundsvall) och Välten 8 (Kiruna), är strategiskt belägna i områden med starka kundflöden och god tillgänglighet. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till 26 700 kvadratmeter och uthyrningsgraden till 96 procent. Lågprishandel och dagligvaror står för 33 respektive 32 procent av hyresintäkterna. Bland de största hyresgästerna finns Willys, Rusta, ÖoB och Jysk.
Tillträde planeras ske i början av det tredje kvartalet 2025.
Förvärvet innebär att Prisma stärker sin position i norra och mellersta Sverige med fler strategiska lägen inom lågprishandel.
"Det här är tre högavkastande handelsfastigheter som ligger helt i linje med vår strategi att växa inom lågpris och dagligvaror i starka mikrolägen. Det är särskilt glädjande att vi expanderar i Kiruna, där vi dessutom har ett spännande utvecklingsprojekt som startar under det här kvartalet" säger Tom Hagen, transaktionschef på Prisma Properties.
Förvärvet av bolaget som äger fastigheten i Kiruna är villkorat av godkännande från Inspektionen för strategiska produkter (ISP).