Torsdag 27 November | 07:51:48 Europe / Stockholm

Prenumeration

Kalender

Est. tid*
2026-05-22 N/A Årsstämma
2026-02-20 08:30 Bokslutskommuniké 2025
2025-08-22 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-07-09 - Extra Bolagsstämma 2025
2025-05-26 - X-dag ordinarie utdelning RLOS B 0.00 SEK
2025-05-23 - Årsstämma
2025-02-21 - Bokslutskommuniké 2024
2024-10-02 - Extra Bolagsstämma 2024
2024-08-06 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-05-27 - X-dag ordinarie utdelning RLOS B 0.00 SEK
2024-05-24 - Årsstämma
2024-02-23 - Bokslutskommuniké 2023
2023-08-24 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-05-26 - Årsstämma

Beskrivning

LandSverige
ListaFirst North Stockholm
SektorIndustri
IndustriIndustriprodukter
RanLOS är ett svenskt teknikbolag som utvecklar och säljer testlösningar för trådlös kommunikation. Bolagets teknik används för att mäta och verifiera antenn- och kommunikationsprestanda, med huvudsakligt fokus på fordons- och försvarsindustrin. RanLOS grundades 2016 och har sitt ursprung i forskning vid Chalmers tekniska högskola i Göteborg. Verksamheten bedrivs globalt via återförsäljare i flera regioner.

Intresserad av bolagets nyckeltal?

Analysera bolaget i Börsdata!

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2025-11-24 08:30:00

DETTA PRESSMEDDELANDE FÅR INTE OFFENTLIGGÖRAS, PUBLICERAS ELLER DISTRIBUERAS, DIREKT ELLER INDIREKT, INOM ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, HONGKONG, JAPAN, KANADA, NYA ZEELAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, STORBRITANNIEN, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR SÅDAN ÅTGÄRD SKULLE VARA OLAGLIG ELLER FÖREMÅL FÖR LEGALA RESTRIKTIONER.

RanLOS AB ("RanLOS" eller "Bolaget") emitterade i samband med Bolagets företrädesemission av units, som genomfördes under det fjärde kvartalet 2024, totalt 4 018 200 teckningsoptioner av serie TO2B ("Teckningsoptionerna" eller "TO2B"). En (1) Teckningsoption berättigar innehavaren till teckning av en (1) ny B-aktie i Bolaget under perioden från och med idag den 24 november 2025 till och med den 8 december 2025 till en teckningskurs om 2,26 SEK per B-aktie. Teckningskursen för teckning av B-aktier med stöd av Teckningsoptioner ska enligt villkoren för Teckningsoptionerna fastställas till ett belopp motsvarande 70 procent av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets B-aktie på Nasdaq First North Growth Market under perioden från och med den 10 november 2025 till och med den 21 november 2025 ("Mätperioden"), dock lägst aktiens kvotvärde (0,40 SEK per B-aktie) och högst 3,20 SEK per B-aktie. Den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets B-aktie på Nasdaq First North Growth Market uppgick under Mätperioden till 3,225 SEK, innebärandes att teckningskursen för nyttjande av Teckningsoptionerna har fastställts till 2,26 SEK per B-aktie. Observera att vissa förvaltare kan komma att stänga sin anmälan om nyttjande av Teckningsoptionerna tidigare än den 8 december 2025.

Teckningsoptionerna i sammandrag
RanLOS emitterade i samband med Bolagets företrädesemission av units som genomfördes under det fjärde kvartalet 2024, totalt 4 018 200 teckningsoptioner av serie TO2B. I enlighet med teckningsoptionsvillkoren för TO2B har innehavare rätt att, under perioden från och med idag den 24 november 2025 till och med den 8 december 2025, teckna en (1) ny B-aktie i RanLOS för varje en (1) Teckningsoption som innehas. Teckningskursen för B-aktier som tecknas genom nyttjande av TO2B ska enligt teckningsoptionsvillkoren motsvara 70 procent av den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets B-aktie på Nasdaq First North Growth Market under perioden från och med den 10 november 2025 till och med den 21 november 2025, dock lägst aktiens kvotvärde (0,40 SEK per B-aktie) och högst 3,20 SEK per B-aktie. Den volymvägda genomsnittliga betalkursen för Bolagets B-aktie på Nasdaq First North Growth Market uppgick under Mätperioden till 3,225 SEK, innebärandes att teckningskursen har fastställts till 2,26 SEK per B-aktie.

För det fall samtliga Teckningsoptioner nyttjas för teckning av nya B-aktier i RanLOS kommer Bolaget att tillföras cirka 9,1 MSEK, före emissionskostnader som Bolaget beräknar uppgå till cirka 0,5 MSEK. 

För att Teckningsoptionerna inte ska förfalla värdelösa krävs att innehavaren aktivt nyttjar sina Teckningsoptioner för teckning av nya B-aktier i Bolaget senast den 8 december 2025, alternativt avyttrar sina Teckningsoptioner senast den 4 december 2025. Observera att vissa förvaltare kan komma att stänga sin anmälan tidigare än den 8 december 2025 och innehavare som har sitt innehav av TO2B förvaltarregistrerat uppmanas därmed att kontakta sin förvaltare i ett tidigt skede.

Fullständiga villkor för Teckningsoptionerna finns att tillgå på Bolagets hemsida: https://www.ranlos.com/investors/.

Sammanfattade villkor för Teckningsoptionerna

  • Villkor: En (1) Teckningsoption av serie TO2B berättigar till teckning av en (1) ny B-aktie i Bolaget.
  • Teckningskurs: 2,26 SEK per B-aktie, courtage utgår ej.
  • Nyttjandeperiod: 24 november 2025 till och med den 8 december 2025.
  • Sista dag för handel med TO2B: 4 december 2025.
  • Aktier, aktiekapital och utspädning: Vid fullt nyttjande av Teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 1 607 280,00 SEK, från 4 022 041,60 SEK, till 5 629 321,60 SEK. Antalet B-aktier ökar vid fullt nyttjande av TO2B med 4 018 200 B-aktier, vilket innebär att det totala antalet B-aktier ökar från 9 071 204 B-aktier till 13 089 404 B-aktier och det totala antalet aktier i Bolaget (av serie A och B) ökar från 10 055 104 aktier till 14 073 304 aktier. Utspädningen vid fullt nyttjande av TO2B uppgår till cirka 28,6 procent av antalet aktier (av serie A och B) och cirka 17,5 procent av antalet röster i Bolaget.

Hur Teckningsoptionerna nyttjas:

Förvaltarregistrerade Teckningsoptioner (depå):
Teckning och betalning genom nyttjande av Teckningsoptionerna ska ske i enlighet med anvisningar från respektive förvaltare. Vänligen kontakta er förvaltare för ytterligare information. Notera att förvaltare kan ha ett tidigare svarsdatum för teckning av B-aktier genom nyttjande av Teckningsoptionerna. Innehavare som har sitt innehav av TO2B förvaltarregistrerat uppmanas därmed att kontakta sin förvaltare i ett tidigt skede.

Direktregistrerade Teckningsoptioner (VP-konto):
Teckning ska ske genom samtidig kontant betalning enligt instruktioner på anmälningssedeln som kommer att finnas tillgänglig på Bolagets hemsida (https://www.ranlos.com/).

Nyttjade Teckningsoptioner ersätts därefter med interimsaktier (IA) i väntan på registrering hos Bolagsverket.

Rådgivare
Mangold Fondkommission AB är finansiell rådgivare och Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget i samband med nyttjandet av Teckningsoptionerna.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Lars Granbom, VD RanLOS AB
lars.granbom@ranlos.com
+46 (0)70 319 65 30

RanLOS är noterade på Nasdaq First North Growth Market. Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB (SKMG) är Bolagets Certified Adviser.

Om RanLOS
RanLOS är en innovativ leverantör av kostnadseffektiva mätsystem för testning av antennsystem och connectivity. Företaget grundades 2016 av professor Per-Simon Kildal, en av de främsta antennexperterna i världen. Professor Kildal grundade även bolagen Bluetest och Gapwaves. RanLOS har sina rötter från Chalmers tekniska högskola i Göteborg, Sverige, och är noterat på Nasdaq First North Growth Market. RanLOS produkter är utformade för att testa fordon, basstationer, antenner samt andra uppkopplade enheter och kan testa relevanta standarder såsom 4G, 5G, Wi-Fi och V2X. Läs mer på www.ranlos.com

Viktig information
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner. Mottagare av detta pressmeddelande i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har publicerats, offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana restriktioner. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i RanLOS i någon jurisdiktion.

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till USA, Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Singapore, Storbritannien, Sydafrika, Sydkorea eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande lagar och regler. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.