Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Mid Cap Stockholm |
Sektor | Finans |
Industri | Investeringar |
EJ FÖR PUBLICERING, OFFENTLIGGÖRANDE ELLER DISTRIBUTION, HELT ELLER DELVIS, DIREKT ELLER INDIREKT I USA, AUSTRALIEN, KANADA, JAPAN, SYDAFRIKA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION ELLER OFFENTLIGGÖRANDE SKULLE VARA OLAGLIG. ANDRA RESTRIKTIONER ÄR TILLÄMPLIGA. VÄNLIGEN SE "VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.
Sentia, den sjätte största byggkoncernen i Norden, med en ledande position på utvalda marknader,[1] meddelar idag sin avsikt att ansöka om notering på Euronext Oslo Børs. Omedelbart före noteringen kommer Ratos att ha en ägarandel i Sentia om cirka 72% och avser att minska sitt ägande till under 50% i samband med det planerade erbjudandet av aktier.
"Vi är mycket stolta över Sentias starka utveckling under Ratos ägande. Sentia är nu en ledande byggkoncern med marknadsledande marginaler. En börsnotering ökar Sentias synlighet, breddar ägandet och förbättrar tillgången till kapitalmarknaderna. Större och bredare kännedom om Sentia underlättar anskaffande av kunder och förbättrar bolagets förmåga att attrahera och behålla talanger. Börsnoteringen är också i linje med Ratos intention att renodla koncernen mot färre plattformsinnehav", säger Jonas Wiström, VD och koncernchef Ratos.
Som en del av den planerade noteringsprocessen avser Ratos att minska sitt ägande till under 50%. Erbjudandet av aktier kommer att omfatta ett publikt erbjudande till icke-professionella investerare i Norge och Sverige, ett erbjudande till berättigade anställda i Norge och Sverige samt ett erbjudande riktat till institutionella investerare internationellt. Ingen annan aktieägare än Ratos kommer att sälja aktier i erbjudandet.
Om Sentia
Sentia är en nordisk byggkoncern med ledande position på utvalda marknader. Sentia bygger stora, komplexa projekt så som kommersiella byggnader, sjukhus, universitet och kulturcentrum för offentliga och privata kunder. Koncernen är aktiv inom partnering och samverkan och genererar majoriteten av sina intäkter från återkommande kunder. Sentia består av företagen HENT i Norge samt Vestia, SSEA och Kiruna Målbygg i Sverige. Koncernen sysselsätter 1 400 anställda och under 2024 uppgick omsättningen till 10,6 miljarder NOK, vilket gör Sentia till det sjätte största byggföretaget i Norge och Sverige.
Fyra cornerstoneinvesterare har åtagit sig att förvärva och att bli tilldelade aktier för ett totalt belopp om 670 miljoner NOK i det planerade erbjudandet, med förbehåll för vissa villkor och för ett pris per aktie om upp till 50,00 NOK, vilket motsvarar en värdering av Sentia på cirka 5,0 miljarder NOK. De fyra cornerstoneinvesterarna är i) DNB Asset Management med 350 miljoner NOK, motsvarande 7,0% Sentia; ii) Arctic Asset Management med 120 miljoner NOK, motsvarande 2,4% av Sentia samt iii) Amundsen Investment Management och iv) TIND Asset Management, båda med 100 miljoner NOK i åtagande, motsvarande 2,0% av Sentia.
För ytterligare information, se pressmeddelandet på Sentias företagswebbplats via följande länk: www.sentiagruppen.com Ytterligare information om noteringen och erbjudandet kommer att publiceras av Sentia på dess webbplats.
Rådgivare
ABG Sundal Collier ASA och DNB Carnegie, en del av DNB Bank ASA, agerar som Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners för noteringen och erbjudandet, och Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Oslo filial, agerar som Joint Bookrunner (tillsammans, "Managers").
Advokatfirman Schjødt är juridisk rådgivare till Sentia och Ratos avseende svensk och norsk rätt, och Advokatfirmaet Thommessen är juridisk rådgivare till Managers.
För mer information, vänligen kontakta:
Anna Vilogorac, CFO och IR
+46 70 616 50 19, anna.vilogorac@ratos.com
Katarina Grönwall, kommunikations- och hållbarhetschef
+46 70 300 35 38, katarina.gronwall@ratos.com
Om Ratos
Ratos är en svensk börsnoterad bolagsgrupp bestående av 14 bolag indelade i tre affärsområden: Construction & Services, Industry och Consumer. Koncernen är huvudsakligen verksam i Norden, med en nettoomsättning på 32 miljarder kronor och ett justerat EBITA på 2,3 miljarder kronor under 2024, med totalt cirka 10 900 anställda. Ratos har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige.
Vi har en tydlig företagskultur och strategi – allt vi gör baseras på våra kärnvärden: Enkelhet, Snabbhet i genomförande och Det handlar om människor. Vi möjliggör för oberoende dotterbolag att prestera på topp genom att vara en del av något större.
Viktig information
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om försäljning av, eller en inbjudan att köpa eller teckna sig för, några värdepapper i Sentia AS (under namnbyte till Sentia ASA) ("Bolaget"). Informationen i detta pressmeddelande är endast för informationsändamål och gör inte anspråk på att vara fullständig eller komplett. Ingen bör, oavsett anledning, förlita sig på informationen i detta pressmeddelande eller på dess exakthet, korrekthet eller fullständighet.
Värdepapperen som hänvisas till i detta pressmeddelande har inte registrerats och kommer inte att registreras enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act”) och får därför inte erbjudas eller säljas i USA utan registrering eller utan att omfattas av ett undantag från registrering enligt Securities Act samt i enlighet med tillämplig delstatlig värdepapperslagstiftning i USA. Bolaget avser inte att registrera någon del av detta erbjudande i USA eller att genomföra ett publikt erbjudande i USA. Kopior av detta pressmeddelande distribueras inte, och bör inte distribueras eller sändas, till USA.
Det kan vara olagligt att distribuera detta pressmeddelande i vissa jurisdiktioner. Kopior av detta pressmeddelande riktas inte och får inte distribueras eller sändas till USA, Australien, Kanada, Japan, Sydafrika eller till någon annan jurisdiktion där sådan distribution skulle vara olaglig. Informationen i detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om värdepapper till försäljning i sådana jurisdiktioner.
I Storbritannien är detta pressmeddelande endast avsett att distribueras till och riktas endast till personer som (i) är professionella investerare som faller inom den vid var tid gällande Artikel 19(5) i Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 ("Financial Promotion Order”), (ii) är personer som omfattas av Artikel 49(2)(a)-(d) ("high net worth companies, unincorporated associations etc.") i Financial Promotion Order, eller (iii) är personer till vilka en inbjudan eller uppmaning att delta i investeringsverksamhet (enligt betydelsen i avsnitt 21 i Financial Services and Markets Act 2000) i samband med emission eller försäljning av värdepapper på annat sätt lagligen kan riktas eller medverkas i riktandet till (alla sådana personer benämns gemensamt "Relevanta Personer”). Detta pressmeddelande riktar sig endast till Relevanta Personer och personer som inte är Relevanta Personer får inte agera eller förlita sig på informationen i detta pressmeddelande. En investering eller investeringsåtgärd som detta pressmeddelande avser är endast möjligt för Relevanta Personer och kommer endast att fullföljas med Relevanta Personer.
Detta pressmeddelande har utarbetats med utgångspunkt i att varje erbjudande avseende värdepapper i någon medlemsstat i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, förutom Norge och Sverige, som har implementerat förordning (EU) 2017/1129 (i dess ändrade lydelse, "Prospektförordningen") (var och en, en “Relevant Medlemsstat"), kommer att göras enligt ett undantag i Prospektförordningen, såsom den implementerats i den Relevanta Medlemsstaten, från kravet på att publicera ett prospekt för erbjudanden om värdepapper. Följaktligen kan varje person som gör eller avser att göra ett erbjudande i sådan Relevant Medlemsstat av värdepapper som är föremål för det erbjudande som avses i detta pressmeddelande, endast göra det under omständigheter där ingen skyldighet uppstår för Bolaget eller någon av Managers att publicera ett prospekt enligt artikel 3 i Prospektförordningen eller tilläggsprospekt enligt artikel 23 i Prospektförordningen, i varje fall, i förhållande till sådant erbjudande. Varken Bolaget, Ratos eller någon av Managers har godkänt, och godkänner inte, att något erbjudande av värdepapper görs genom någon finansiell mellanhand, annat än erbjudanden som görs av Managers vilka utgör den slutliga placeringen av värdepapper som avses i detta pressmeddelande. Varken Bolaget, Ratos eller någon av Managers har godkänt, och godkänner inte, att något erbjudande av värdepapper görs under omständigheter där en skyldighet uppstår att publicera ett prospekt eller tilläggsprospekt för sådant erbjudande.
Målmarknadsbedömningen påverkar inte kraven enligt eventuella avtalsmässiga, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner i förhållande till erbjudandet.
Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte: (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument; eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende Bolagets aktier.
Varje distributör ansvarar för att genomföra sin egen målmarknadsbedömning avseende Bolagets aktier och för att avgöra lämpliga distributionskanaler.
Detta pressmeddelande innehåller framåtblickande uttalanden som omfattar uttalanden om Bolagets affärsstrategi, finansiella ställning, lönsamhet, resultat och marknadsdata, samt andra uttalanden som inte är historiska fakta. Ord som "tror", "förutser", "planerar", "förväntar", "siktar", "uppskattar", "beräknar", "prognostiserar", "riktlinje", "bör", "strävar", "fortsätter", "kan", "vägleder", "kan", "potentiell", "kommer att", samt liknande uttryck och negationer av sådana uttryck är avsedda att identifiera framåtblickande uttalanden, men är inte de enda sätten att identifiera dessa uttalanden. Framåtblickande uttalanden är till sin natur föremål för ett flertal faktorer, risker och osäkerheter som kan leda till att faktiska utfall och resultat väsentligt skiljer sig från vad som projicerats. Läsare uppmanas att inte otillbörligt förlita sig på dessa framåtblickande uttalanden. Med undantag för eventuella löpande skyldigheter att offentliggöra väsentlig information enligt tillämplig lag har varken Bolaget eller Ratos för avsikt eller skyldighet att offentligt uppdatera eller revidera framåtblickande uttalanden efter distributionen av detta pressmeddelande, vare sig för att återspegla framtida händelser eller omständigheter eller i övrigt.
Detta är inte ett prospekt utan en annons och investerare bör inte teckna sig för eller förvärva några värdepapper eller fatta några investeringsbeslut som hänvisas till här förutom på grundval av information som finns i prospektet som upprättas av Bolaget. Prospektet kommer att publiceras och göras tillgängligt på Bolagets webbplats.
[1] Baserat på börsnoterade och privata konkurrenters intäkter i Norge och Sverige under 2023.