Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Bioteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Aktieägarna i SenzaGen AB (Publ), org.nr 556821–9207, (”Bolaget”) kallas härmed till årsstämma den 12 maj 2026 kl. 14.00 i The Spark Sharience på Medicon Village, Scheeletorget 1 i Lund.
Rätt att delta i stämman och anmälan
Aktieägare som vill delta i årsstämman ska vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken på avstämningsdagen måndagen den 4 maj 2026.
Aktieägare ska även senast torsdagen den 7 maj 2026 anmäla sig och eventuella biträden (högst två) skriftligen per post till SenzaGen AB, Medicon Village, 223 81 Lund eller per e-post till anmalan@senzagen.com. I anmälan ska aktieägaren ange sitt fullständiga namn, person- eller organisationsnummer, adress och telefonnummer samt i förekommande fall uppgift om ställföreträdare, ombud eller biträde. Anmälan bör i förekommande fall åtföljas av fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade hos bank eller annan förvaltare måste genom förvaltarens försorg tillfälligt låta inregistrera aktierna i eget namn för att äga rätt att delta i stämman. Sådan registrering, som normalt tar några dagar, ska vara verkställd senast måndagen den 4 maj 2026 och måste därför begäras hos förvaltaren i god tid före detta datum. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant förvaltare senast onsdagen den 6 maj 2026 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Ombud med mera
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig och daterad fullmakt för ombudet. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska bestyrkt kopia av registreringsbevis, eller motsvarande behörighetshandling, utvisande att de personer som har undertecknat fullmakten är behöriga firmatecknare för den juridiska personen, bifogas fullmakten. Fullmaktens giltighetstid får vara högst fem år om det särskilt anges i denna. Anges ingen giltighetstid gäller fullmakten högst ett år. En kopia av fullmakten samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före stämman insändas till Bolaget på adressen ovan. Fullmakten i original samt registreringsbevis ska även uppvisas på årsstämman. Fullmaktsformulär kommer att finnas tillgängligt på Bolagets hemsida www.senzagen.com.
Förslag till dagordning
- Stämmans öppnande och val av ordförande vid stämman
- Upprättande och godkännande av röstlängd
- Val av en eller flera justeringspersoner
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
- Godkännande av dagordning
- Anförande av den verkställande direktören
- Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen samt koncernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen
- Beslut om:
- fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen
- dispositioner av Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda koncernbalansräkningen
- ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktör
- Fastställande av antal styrelseledamöter och revisorer
- Fastställande av arvode åt styrelse och revisor
- Val av styrelse och revisor
- Beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att emittera aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
- Stämman avslutas
Beslutsförslag
Punkt 1:
Stämmans öppnande och val av ordförande vid stämman
Valberedningen föreslår att styrelseordföranden Carl Borrebaeck väljs till ordförande vid stämman.
Punkt 8b:
Beslut om dispositioner av Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda koncernbalansräkningen.
Styrelsen föreslår att samtliga till årsstämmans förfogande stående medel överförs i ny räkning.
Punkt 9–11:
Fastställande av antal styrelseledamöter och revisorer samt arvode åt styrelse och revisor och val av styrelse och revisor.
Valberedningens förslag är enligt följande:
Valberedningen föreslår att styrelsen ska bestå av fem ledamöter utan suppleanter. Såväl antalet revisorer som revisorssuppleanter föreslås vara en.
Valberedningen föreslår att styrelsearvode ska utgå med 200 000 kronor (200 000 kronor föregående år) till var och en av de stämmovalda ledamöterna som inte är anställda i Bolaget och med 400 000 kronor (400 000 kronor) till styrelsens ordförande, totalt 1 200 000 kronor (1 200 000 kronor).
Valberedningen föreslår att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Valberedningen föreslår omval av styrelseledamöterna Carl Borrebaeck, Ian Kimber, Ann‑Christin Malmborg Hager, Paula Zeilon och Paul Yianni.
Det föreslås vidare att Carl Borrebaeck omväljs som styrelseordförande.
Valberedningen föreslår att den auktoriserade revisorn Mats-Åke Andersson omväljs till revisor för Bolaget för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Det föreslås vidare att den auktoriserade revisorn Martin Gustafsson omväljs som revisorssuppleant.
Information om de till omval föreslagna ledamöterna finns på Bolagets hemsida www.senzagen.com.
Punkt 12:
Beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att stämman beslutar att anta följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare:
Omfattning
Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören samt koncernledningen. Dessa riktlinjer gäller för anställningsavtal för ledande befattningshavare som ingås efter det att riktlinjerna godkänts av stämman och för ändringar i befintliga anställningsavtal för ledande befattningshavare som görs därefter. Styrelsen får frångå riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det. Särskilda skäl kan t.ex. vara att ledande befattningshavare bosatta utanför Sverige måste kunna erbjudas villkor som är konkurrenskraftiga i det land där de är bosatta.
Grundprincipen samt hur ersättningsfrågor bereds
Grundprincipen för riktlinjerna är att Koncernen ska erbjuda en marknadsmässig ersättning så att Koncernen kan attrahera och behålla en kompetent företagsledning.
Styrelsen som helhet utgör ersättningsutskott med uppgift att bereda de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som ska beslutas av årsstämman. Styrelsen beslutar i frågor beträffande löne- och anställningsvillkor för verkställande direktören.
VD fattar, i samråd med styrelsen, beslut om löne- och anställningsvillkor för de ledande befattningshavare som rapporterar direkt till VD.
Fast lön
Den fasta lönen revideras årligen och baseras på den enskilde befattningshavarens kompetens och ansvarsområde.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen omfattar (a) en individuell årlig rörlig ersättning och kan även som ett komplement omfatta (b) ett långsiktigt incitamentsprogram.
- Den individuella årliga rörliga ersättningen kan utgöra mellan 8 och 25 procent av den fasta ersättningen beroende på befattning. Utfallet beror på graden av uppfyllelse av framförallt uppsatta finansiella mål och i begränsad omfattning även kvalitativa mål.
- Det långsiktiga incitamentsprogrammet, är avsett att utgöra ett komplement till den individuella årliga rörliga ersättningen.
Styrelsen kan överväga om aktie- eller aktiekursrelaterade program till ledande befattningshavare ska föreslås stämman.
Icke-monetär ersättning
Ledande befattningshavare kan efter överenskommelse med Bolagets VD äga rätt till normala icke-monetära ersättningar, såsom tjänstebil samt företagshälsovård.
Uppsägning och avgångsvederlag
Vid uppsägning av ledande befattningshavare från Bolagets sida får ersättningen under uppsägningstiden samt avgångsvederlag vara ett belopp som motsvarar maximalt tolv (12) månadslöner.
Arvode för tjänster som inte utgör styrelsearbete
Bolagets styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde, som inte utgör styrelsearbete. För dessa tjänster ska utgå ett marknadsmässigt arvode vilket ska godkännas av styrelsen och informeras om på årsstämman.
Den totala summan av ersättning som lämnas eller kommer lämnas direkt eller indirekt av Bolaget till de ledande befattningshavarna är i sin helhet beskrivna i Bolagets årsredovisning, vilken är tillgänglig på Bolagets hemsida, www.senzagen.com.
Punkt 13:
Beslut om bemyndigande för styrelsen att emittera aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar, i syfte att möjliggöra för styrelsen att tillföra Bolaget rörelsekapital och/eller nya ägare av strategisk betydelse för Bolaget och/eller förvärv av andra företag eller verksamheter, att bemyndiga styrelsen att under tiden fram till nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, vid ett eller flera tillfällen, besluta om nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler. Det totala antalet aktier som ska kunna ges ut, eller vid emission av konvertibler eller teckningsoptioner tillkomma genom konvertering eller utnyttjande, med stöd av bemyndigandet får inte överstiga en utspädning om 20 % av antalet utestående aktier i Bolaget efter genomförda emissioner med stöd av bemyndigandet, baserat på antalet aktier utgivna vid tidpunkten för årsstämman. Styrelsen ska även ha rätt att besluta huruvida betalning för nya aktier ska ske kontant eller genom apport eller kvittning eller i annat fall på villkor som avses i 2 kap. 5 § andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen.
För att inte Bolagets nuvarande aktieägare ska missgynnas i förhållande till den eller de utomstående placerare som kan komma att teckna aktier i Bolaget, avser styrelsen, med stöd av bemyndigandet, bestämma emissionskursen vid emissioner med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt till marknadsmässiga villkor (varmed avses att marknadsmässig emissionsrabatt får lämnas). Om styrelsen finner det lämpligt för att möjliggöra leverans av aktier i samband med en emission enligt ovan kan detta göras till ett teckningspris motsvarande aktiernas kvotvärde.
Antalet aktier som ska kunna emitteras uppgår därmed till högst 8 127 012 stycken varvid Bolagets aktiekapital kan komma att ökas med högst 406 350,60 kronor.
Styrelsen, eller den styrelsen anvisar, föreslås medges rätten att vidta de justeringar som kan behöva göras i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket.
Majoritetskrav
För giltigt beslut enligt punkten 13 krävs att detta har biträtts av aktieägare som företräder minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid stämman.
ALLMÄNT
Antal aktier och röster
Det totala antalet aktier i Bolaget uppgår per dagen för denna kallelse till 32 508 047 aktier med motsvarande antal röster. Bolaget innehar inga egna aktier.
Handlingar
Kopior av redovisningshandlingar, revisionsberättelse och fullmaktsformulär hålls tillgängliga hos Bolaget på adressen Medicon Village, Scheelevägen 2, Byggnad 401, 223 81 Lund och på Bolagets hemsida, www.senzagen.com senast tre (3) veckor före årsstämman. Fullständiga förslag och övriga handlingar som ska finnas tillgängliga enligt aktiebolagslagen hålls tillgängliga enligt ovan senast två (2) veckor före årsstämman. Samtliga handlingar enligt ovan sänds till de aktieägare som begär det och uppger sin e-mail- eller postadress.
Aktieägarna erinras om rätten att, vid årsstämman, begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören i enlighet med 7 kap. 32 § aktiebolagslagen.
Hantering av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas hänvisas till den integritetspolicy som finns tillgänglig på Euroclear Sweden AB:s hemsida: https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
* * * * *
Lund i mars 2026
SenzaGen AB
Styrelsen