Torsdag 5 November | 01:09:58 Europe / Stockholm
Est. tid*
2027-11-09 08:25 Kvartalsrapport 2027-Q3
2027-08-18 08:25 Kvartalsrapport 2027-Q2
2027-04-28 08:25 Kvartalsrapport 2027-Q1
2027-02-17 08:00 Bokslutskommuniké 2026
2026-11-13 N/A X-dag halvårsutdelning SINT 2
2026-11-04 - Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-08-19 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-05-20 - X-dag halvårsutdelning SINT 1
2026-05-19 - Årsstämma
2026-04-29 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-02-17 - Bokslutskommuniké 2025
2025-11-06 - X-dag halvårsutdelning SINT 3
2025-11-06 - X-dag bonusutdelning SINT 0.5
2025-11-05 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-09-30 - Extra Bolagsstämma 2026
2025-08-20 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-05-21 - X-dag halvårsutdelning SINT 3
2025-05-21 - X-dag bonusutdelning SINT 0.5
2025-05-20 - Årsstämma
2025-04-30 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-02-19 - Bokslutskommuniké 2024
2024-11-06 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.75
2024-11-06 - X-dag bonusutdelning SINT 0.3
2024-11-06 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-08-21 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-05-22 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.75
2024-05-22 - X-dag bonusutdelning SINT 0.3
2024-05-21 - Årsstämma
2024-04-24 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-02-28 - Bokslutskommuniké 2023
2023-11-09 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.5
2023-11-09 - X-dag bonusutdelning SINT 0.25
2023-11-08 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-08-16 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-05-17 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.5
2023-05-17 - X-dag bonusutdelning SINT 0.25
2023-05-16 - Årsstämma
2023-04-26 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-02-08 - Bokslutskommuniké 2022
2022-11-04 - X-dag bonusutdelning SINT 0.25
2022-11-04 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.25
2022-11-04 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-08-17 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-05-18 - X-dag halvårsutdelning SINT 2.25
2022-05-18 - X-dag bonusutdelning SINT 0.25
2022-05-17 - Årsstämma
2022-04-27 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-02-08 - Bokslutskommuniké 2021
2021-11-18 - X-dag halvårsutdelning SINT 2
2021-11-03 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-08-18 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-05-19 - X-dag halvårsutdelning SINT 2
2021-05-18 - Årsstämma
2021-04-21 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-02-10 - Bokslutskommuniké 2020
2020-11-10 - X-dag ordinarie utdelning SINT 3.50 SEK
2020-11-09 - Extra Bolagsstämma 2020
2020-10-28 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-08-19 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-06-23 - Årsstämma
2020-04-21 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-02-19 - Bokslutskommuniké 2019
2019-11-26 - X-dag halvårsutdelning SINT 1.75
2019-11-26 - X-dag bonusutdelning SINT 0.75
2019-11-13 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-08-22 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-05-24 - X-dag bonusutdelning SINT 0.75
2019-05-24 - X-dag halvårsutdelning SINT 1.75
2019-05-23 - Årsstämma
2019-04-24 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-02-20 - Bokslutskommuniké 2018
2018-11-14 - Kvartalsrapport 2018-Q3
2018-08-22 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-05-25 - X-dag ordinarie utdelning SINT 2.75 SEK
2018-05-24 - Årsstämma
2018-04-25 - Kvartalsrapport 2018-Q1
2018-02-21 - Bokslutskommuniké 2017
2017-11-22 - Kvartalsrapport 2017-Q3
2017-08-23 - Kvartalsrapport 2017-Q2
2017-05-19 - X-dag ordinarie utdelning SINT 2.50 SEK
2017-05-19 - X-dag bonusutdelning SINT 1.5
2017-05-18 - Årsstämma
2017-04-26 - Kvartalsrapport 2017-Q1
2017-02-22 - Bokslutskommuniké 2016
2016-11-23 - Kvartalsrapport 2016-Q3
2016-08-24 - Kvartalsrapport 2016-Q2
2016-05-20 - X-dag bonusutdelning SINT 1.5
2016-05-20 - X-dag ordinarie utdelning SINT 2.00 SEK
2016-05-19 - Årsstämma
2016-04-27 - Kvartalsrapport 2016-Q1
2016-02-17 - Bokslutskommuniké 2015
2015-11-11 - Kvartalsrapport 2015-Q3
2015-11-09 - Kvartalsrapport 2015-Q3
2015-07-29 - Kvartalsrapport 2015-Q2
2015-05-21 - X-dag bonusutdelning SINT 0.7
2015-05-21 - X-dag ordinarie utdelning SINT 1.50 SEK
2015-05-20 - Årsstämma
2015-04-29 - Kvartalsrapport 2015-Q1
2015-02-11 - Bokslutskommuniké 2014
2014-11-05 - Kvartalsrapport 2014-Q3
2014-08-20 - Kvartalsrapport 2014-Q2
2014-05-21 - X-dag ordinarie utdelning SINT 1.20 SEK
2014-05-20 - Årsstämma
2014-04-23 - Kvartalsrapport 2014-Q1
2014-02-26 - Bokslutskommuniké 2013
2013-11-06 - Kvartalsrapport 2013-Q3
2013-08-21 - Kvartalsrapport 2013-Q2
2013-05-16 - X-dag ordinarie utdelning SINT 1.00 SEK
2013-05-15 - Årsstämma
2013-04-24 - Kvartalsrapport 2013-Q1
2013-02-20 - Bokslutskommuniké 2012
2012-11-07 - Kvartalsrapport 2012-Q3
2012-08-22 - Kvartalsrapport 2012-Q2
2012-05-28 - X-dag bonusutdelning SINT 1
2012-05-28 - X-dag ordinarie utdelning SINT 0.70 SEK
2012-05-24 - Årsstämma
2012-04-25 - Kvartalsrapport 2012-Q1
2012-02-22 - Bokslutskommuniké 2011
2011-11-02 - Kvartalsrapport 2011-Q3
2011-08-24 - Kvartalsrapport 2011-Q2
2011-05-20 - X-dag ordinarie utdelning SINT 0.50 SEK
2011-05-19 - Årsstämma
2011-05-04 - Kvartalsrapport 2011-Q1
2011-02-18 - Bokslutskommuniké 2010
2010-11-03 - Kvartalsrapport 2010-Q3
2010-08-25 - Kvartalsrapport 2010-Q2
2010-05-21 - X-dag ordinarie utdelning SINT 0.00 SEK
2010-05-20 - Årsstämma
2010-04-28 - Kvartalsrapport 2010-Q1
2010-02-10 - Bokslutskommuniké 2009
2009-11-04 - Kvartalsrapport 2009-Q3
2009-08-19 - Kvartalsrapport 2009-Q2
2009-05-08 - X-dag ordinarie utdelning SINT 0.00 SEK
2009-05-07 - Årsstämma
2009-04-22 - Kvartalsrapport 2009-Q1
LandSverige
ListaSmall Cap Stockholm
SektorIndustri
IndustriIndustriprodukter
SinterCast är verksamt inom tillverkningsindustrin och fokuserar på utveckling och tillverkning av gjutjärnskomponenter för fordonsindustrin. Bolagets produkter riktar sig till tillverkare av motorer och transmissionssystem. SinterCast har global närvaro och betjänar kunder inom fordons-, lastbils- och motorindustrin över hela världen. SinterCast grundades 1983 och har sitt huvudkontor i Katrineholm.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

SinterCast delårsrapport Q3 2026

2026-11-04 08:25:00

Marknadsåterhämtningen tar ytterligare fart

Tredje kvartalet 2026

· Periodens omsättning: 34,3 MSEK (23,5 MSEK), en ökning med 45,6 % jämfört med föregående år, främst till följd av återhämtningen i serieproduktionen på 19 % och en ökning av leveranserna av provtagningskoppar med 80 %. Återkommande intäkter motsvarar 91,6 % (87,1 %) av den totala omsättningen.

· Rörelseresultat: 15,4 MSEK (5,6 MSEK), en ökning med 175 %, till följd av återhämtningen i serieproduktionen på 19 % samt lägre rörelsekostnader. Rörelsemarginalen för-bättrades till 44,8 % (23,8 %), vilket visar på en stark operationell hävstång.
· Resultat per aktie: 1,74 SEK per aktie (0,62 SEK per aktie).
· Kassaflöde från verksamheten: 14,5 MSEK (12,4 MSEK), en ökning med 18 %, vilket speglar ett starkt rörelseresultat och fortsatt god kassagenerering.
· Serieproduktionen i september nådde 3,8 miljoner motorekvivalenter i årstakt, den högsta nivån på 25 månader och en ökning med 29 % jämfört med föregående år.
· Leveranserna av provtagningskoppar nådde den näst högsta nivån någonsin, en ökning med 80 % jämfört med föregående år.
· Framgångsrika fältförsök vid två koncerninterna gjuterier för nya produktionsprogram med planerad produktionsstart 2027 och 2030.

Niomånadersperioden 2026

· Periodens omsättning: 86,7 MSEK (81,7 MSEK), en ökning med 6,2 %, främst till följd av en ökning av leveranserna av prov-tagningskoppar med 17 %, trots en negativ valutapåverkan om 4,7 %. Återkommande intäkter motsvarar 93,6 % (92,9 %) av omsättningen.

· Rörelseresultat: 29,1 MSEK (27,0 MSEK), en ökning med 8 %, med stöd av högre återkommande intäkter och lägre rörelse-kostnader, trots att föregående års rörelseresultat inkluderade valutakursvinster om 3,5 MSEK. Rörelsemarginalen förbättrades till 33,6 % (33,1 %).
· Resultat per aktie: 3,29 SEK per aktie (2,95 SEK per aktie).

· Kassaflöde från verksamheten: 27,6 MSEK (33,5 MSEK), motsvarande en kassa-flödesomvandling på 95 % av rörelseresultatet.

· Utdelning: En ordinarie utdelning om 3,00 SEK per aktie (6,00 SEK per aktie) och ingen extra utdelning (1,00 SEK per aktie), motsvarande 21,1 MSEK (49,5 MSEK), fördelat på två utbetalningar.

· Installationsbas: 59 (58) installationer, varav 26 (26) helautomatiska system, 25 (24) mini-system och åtta (åtta) spårbarhetssystem i 13 (13) länder.


Vd:s kommentarer

Förbättrat finansiellt resultat

Jag är mycket nöjd med vårt starka resultat för tredje kvartalet, som bekräftar att den förväntade marknadsåterhämtningen nu tar fart och bidrar till ökad produktion och förbättrat finansiellt resultat. Omsättningen ökade med 46 % jämfört med jämförelsekvartalet till 34,3 MSEK, till följd av högre volymer inom serieproduktionen och ökade leveranser av provtagningskoppar. De åter-kommande intäkterna ökade med 53 % till 31,4 MSEK, vilket motsvarar mer än 91 % av den totala omsättningen och markerar det fjärde kvartalet i rad med ökande återkommande intäkter. Marknads-förbättring bekräftar styrkan i vår affärsmodell och stärker min tilltro till den positiva utvecklingen.
 
Den ökade omsättningen, tillsammans med vårt fortsatta fokus på intern effektivitet samt organisationsförändringar, bidrog till att rörelse-resultatet förbättrades med 175 % till 15,4 MSEK, jämfört med 5,6 MSEK under motsvarande kvartal 2025. Rörelsemarginalen ökade till cirka 45 %, jämfört med 24 % föregående år, vilket visar på den starka finansiella hävstången i vår affärsmodell och vår förmåga att omsätta högre produktionsvolymer i förbättrad lönsamhet.
 
Marknadsåterhämtningen tar ytterligare fart
Serieproduktionen uppgick till 3,25 miljoner motorekvivalenter i årstakt under tredje kvartalet, en ökning med 19 % med jämförelsekvartalet. Utvecklingen drevs av den fortsatta marknads-återhämtningen, en växande efterfrågan inom kraftgenerering och en snabbare upptrappning av nya produktionsprogram efter sommaruppehållet. Särskilt positivt var den starka utvecklingen mot slutet av kvartalet, där produktionen i september nådde 3,8 miljoner motorekvivalenter i årstakt, vår högsta månatliga produktionstakt på 25 månader.
 
Leveranserna av provtagningskoppar ökade också kraftigt, med 80 % jämfört med motsvarande period föregående år, till 67 500 enheter, den näst högsta kvartalsvolymen i vår historia. Eftersom för-brukningen av provtagningskoppar är direkt kopplad till CGI-produktionen hos våra kundgjuterier ger denna starka utveckling ytterligare belägg för en ökad produktionsaktivitet inom vår befintliga kundbas. Tillsammans utgör den starka produktionen i september och de ökade leveranserna av prov-tagningskoppar positiva tecken på fortsatt tillväxt på våra underliggande marknader.
 
Vi lägger grunden för nästa tillväxtfas
Med cirka två tredjedelar av den globala CGI-produktionen baserad på SinterCasts processtyrning har vi goda förutsättningar att dra nytta av den ökande användningen av CGI i motorer. Den starka kommersiella och tekniska aktiviteten under tredje kvartalet, inklusive framgångsrika fälttester vid två av motortillverkarnas egna gjuterier inför nya motorprogram för tunga fordon med produktionsstart 2027 respektive 2030, stärker vår tilltro till möjligheterna att utöka vår produktionsbas och nå vår ambition om åtta miljoner motorekvivalenter under 2031.
 
Aktiviteten kring nya installationer är fortsatt hög, med möjligheter till ytterligare installationer mot slutet av året. Detta stärker vår förväntan om att de genomsnittliga årliga installationsintäkterna under 2026–2027 kan överstiga den historiska nivån på cirka 8 MSEK.
 
Vår tillväxtstrategi sträcker sig även bortom CGI och arbetet med potentiella förvärv går framåt. Vi fortsätter att fokusera på verksamheter med starka återkommande intäkter och attraktiva rörelse-marginaler, som kompletterar vår kärnverksamhet, drar nytta av vår kompetens och internationella plattform samt skapar ytterligare värde.

Stark tilltro till fortsatt tillväxt

Framöver ser jag positiva tecken på en varaktig återhämtning på våra underliggande marknader. Den allt snabbare återhämtningen i efterfrågan på tunga fordon i Nordamerika, tillsammans med en mer gradvis förbättring i Europa, skapar goda förutsättningar för de kommande kvartalen. Med nya högvolymprogram som planeras starta i början av 2027 har vi goda förutsättningar att skapa tillväxt utöver tillväxten i befintliga produktionsprogram.

 
Jag är övertygad om att SinterCast står väl rustat för framtida möjligheter. Den förbättrade produktions-volymerna, våra stabila återkommande intäkter med vår kostnadsstruktur ger en stabil grund för fortsatt tillväxt. De framsteg vi gör med att utveckla nya affärsmöjligheter stärker ytterligare min tilltro till våra tillväxtambitioner. När vi nu går in i årets sista kvartal är SinterCast-teamet motiverat och fast beslutet att bygga vidare på den positiva utvecklingen, utöka vår produktionsbas och skapa långsiktigt värde för våra aktieägare.

Stockholm den 4 november 2026

För mer information:
Dr Vítor Anjos
Vd & koncernchef
SinterCast AB
Telefon: +46 764 924 633
E-post: vitor.anjos@sintercast.com

Denna rapport har granskats av bolagets revisorer.

Detta pressmeddelande innehåller information som SinterCast AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom vd Vítor Anjos’ försorg, för offentliggörande den 4 november 2026 kl. 08:00 CET.

SinterCast® är världens ledande leverantör av licensierad processtyrningsteknik för tillförlitlig volymproduktion av kompaktgrafitjärn (CGI) vid gjuterier världen över. CGI är starkare, styvare och mer hållbart än konventionellt gjutjärn och möjliggör utveckling av mindre, lättare och mer bränsleeffektiva motorer för tunga fordon, personbilar och industriella kraftapplikationer. Användningen av SinterCast-CGI bidrar till att minska koldioxidutsläppen med cirka tio miljoner ton årligen. SinterCast-tekniken används vid produktionen av cirka två tredjedelar av allt CGI som tillverkas globalt och betjänar världens ledande fordonstillverkare. Mer än 90 % av SinterCasts intäkter är återkommande och härrör främst från produktionsavgifter baserade på tillverkade CGI-volymer, förbrukningsmaterial för provtagning och programvarulicenser. Med installationer i 13 länder och mer än tre decenniers erfarenhet kombinerar SinterCast hållbara tillverkningslösningar för den globala gjuteri- och fordonsindustrin med en beprövad och skalbar affärsmodell. SinterCast är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap (SINT). För mer information: www.sintercast.com

 

- SLUT -