Smart Eye tillkännager fyra nya Design Wins för DMS med ledande global biltillverkare
Smart Eye har valts ut för att leverera sin världsledande teknik för DMS till fyra nya bilmodeller. Den uppskattade intäkten för ordern är 50 miljoner kronor, baserat på beräknade produktlivscykelprognoser.
Smart Eye, en global ledare inom Driver Monitoring System (DMS) för fordonsindustrin, har valts ut för att leverera sin teknologi till fyra nya bilmodeller hos en befintlig kund.
OEM-kunden är en ledande global biltillverkare och sourcas via en global Tier-1-leverantör. Biltillverkaren har tidigare valt Smart Eyes programvara för implementering i flera av sina tidigare bilmodeller och har nu utökat detta till fyra nya fordon samt flera befintliga, där användningsområdet är att stödja autonom körning på nivå 2+.
De nya bilmodellerna som inkluderar Smart Eyes teknik, går i produktion 2028 och 2029, i Europa och Nordamerika. Den uppskattade intäkten för ordern är 50 miljoner kronor, baserat på volymsprognoser för produktlivscykeln.
"Det här merförsäljningen är lika väntad som välkommen", säger Martin Krantz, VD och grundare av Smart Eye. "Den speglar fördjupningen i vår relation med denna globala OEM, som håller på att bli en av våra viktigaste kunder. I takt med att den europeiska förordningen om allmän trafiksäkerhet, GSR (General Safety Regulation), träder i kraft förväntar vi oss att efterfrågan på DMS förblir stark, driven av biltillverkare som efterfrågar högkvalitativ DMS-teknik."
Smart Eye har nu totalt erhållit 376 design wins från 24 OEM:er. Det sammanlagda uppskattade ordervärdet för framtida leveranser från nuvarande design wins överstiger nu 7,55 miljarder kronor.