Stillfront utser Marcus Jacobs till ny vd och koncernchef
Styrelsen i Stillfront Group AB (publ) (”Stillfront”) har idag utsett Marcus Jacobs till vd och koncernchef. Marcus tillträder tjänsten den 1 november 2026 och efterträder Alexis Bonte, som fortsätter att leda Stillfront fram till dess.
Marcus har mer än 25 års erfarenhet från spelbranschen, där han har varit med och grundat och lett spelstudior, med stort fokus på tillväxt inom free-to-play-spel. Han var Director of Monetization på Electronic Arts innan han kom till King 2012, där han under sju år ingick i ledningsgruppen för Candy Crush-franchisen, en period då King noterades på börsen och förvärvades av Activision Blizzard. Mellan 2020 och 2022 var han Chief Commercial Officer på Embark Studios. Mellan 2022 och 2025 var han medgrundare till en spelstudio, där han var Chief Product Officer. Marcus var ledamot i Stillfronts styrelse 2022–2026. Han är född 1975, har examina i juridik och ekonomi från Stockholms universitet och Linköpings universitet och kommer att vara baserad i Stockholm.
Lars-Johan Jarnheimer, styrelseordförande i Stillfront, kommenterar:
”Vi är mycket glada över att välkomna Marcus som Stillfronts nya vd och koncernchef. Marcus har gedigen erfarenhet från spelbranschen, bland annat från många år i Kings ledning när Candy Crush blev ett av världens största mobilspel, och han känner Stillfront väl från sin tid i vår styrelse. Efter en grundlig rekryteringsprocess är styrelsen övertygad om att han är rätt person att leda Stillfront och genomföra vår strategi. Å styrelsens vägnar vill jag också tacka Alexis för hans ledarskap och hans insatser för Stillfront.”
Marcus Jacobs, tillträdande vd och koncernchef för Stillfront, kommenterar:
”Jag är mycket glad över att ta mig an rollen som vd för Stillfront. Bolaget har långlivade franchises med lojala spelarcommunities, en stark kassagenerering och talangfulla team runt om i världen. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med ledningsgruppen och kollegor i våra studior för att driva tillväxten i våra franchises och skapa långsiktigt värde för våra spelare och aktieägare.”
Alexis Bonte, vd och koncernchef för Stillfront, kommenterar:
”Stillfront har varit mitt hem sedan 2017. För två år sedan påbörjade vi arbetet med att renodla bolaget kring key franchises, och det har teamet levererat. Jag är stolt över det de har byggt och är tacksam mot var och en av dem. Marcus känner bolaget väl och jag önskar honom all framgång.”