Torsdag 5 Juni | 23:09:04 Europe / Stockholm

Prenumeration

2021-05-04 10:00:00

Stockpickers sektorfavorit Magnolia Bostad levererade nyligen ett svagare resultat än väntat i Q1. Affärsmodellen gör att stora skillnader kan uppstå både i resultat och intäkter på kvartalsbasis. Detta är inget som oroar utan bolaget förtjänar en högre värdering då de går mer emot förvaltning av egna fastigheter än att bara bygga. Stockpicker upprepar köprekommendation och riktkursen på 72 kr.

Magnolia sålde inga hyresrättsprojekt under kvartalet. I Q1 2020 såldes 1184 boenden vilket kan jämföras med Q1 i år där Magnolia sålde endast 77 enheter. Totala antalet boenden under produktion är dock drygt 22 % högre idag än för samma period ifjol, vilket kommer att få genomslag på siffrorna framöver.

--

Vi har sänkt våra prognoser något för 2022 beroende på mer fokus på egen förvaltning och värdeförändringar på fastigheter kommer bli viktigare från och med nästa år. Värderingen är fortsatt låg med ett P/E-tal kring 13 respektive 9 för åren 2021 och 2022. Det är attraktivt även beaktat den högre prognosrisken än normalt då det ibland kan vara svårt att uppskatta när vinstavräkning sker.

Stockpicker anser Magnolia framöver förtjänar en högre värdering beroende på att bolaget går mer emot förvaltning av egna fastigheter än att bara bygga. Q1-rapporten får oss inte att ändra vår positiva syn på bolaget utan vi upprepar både köprekommendationen och riktkursen 72 kr.

Detta är en förkortad version av analysen.

Fullständig analys hittas via direktlänk https://www.stockpicker.se/home/analys/magnolia-bostad-fortsatt-bra-koplage och på www.stockpicker.se

Analytiker;
Fredrik Larsson, Stockpicker

DISCLAIMER: Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet.
Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.