Söndag 14 Juni | 02:49:17 Europe / Stockholm

Prenumeration

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2023-02-07 10:00:00

Move About erbjuder app-baserade, miljövänliga och kostnadseffektiva mobilitetslösningar till såväl privatpersoner som företag, kommuner och organisationer. Bolaget har utvecklat och äger alla immateriella rättigheter till sin molnbaserade greentech-plattform som ger digital tillgång till bland annat elbilar och parkeringar via en och samma app - dygnet runt. Move About grundades i Oslo, Norge år 2007 och har idag cirka 70 000 användare på sin plattform och över 800 elbilar i sin fordonsflotta med närvaro i Sverige, Norge och Tyskland.

Kan du berätta lite om dig själv och din bakgrund?

Jag har en bakgrund i finansmarknaden, dels som aktieanalytiker men framförallt som aktieförvaltare, senast som chef för aktieförvaltningen på Första AP-fonden där jag jobbade i 17 år. I november 2021 blev jag invald i styrelsen i Move About Group AB och jag tillträdde som VD i april 2022 då styrelsen insåg behovet av ny ledning och genomförandet av en lönsam tillväxtstrategi i stället för tillväxt först och lönsamhet sen.

Kan du beskriva Move About Group och Er verksamhet för Stockpickers läsare? 

Vi erbjuder fossilfri, delad mobilitet, enklare beskrivet elfordon i bilpooler, men även en del elcyklar där de efterfrågas av kunden. Vi har ca 1000 elbilar i 65 städer i Norge, Sverige och Tyskland. Merparten av våra pooler har en större kund i bakgrunden med ett mobilitetsbehov som vi löser åt dom. Exempel på det kan vara ett företag, en kommun eller en bostadsrättsförening.

Sen bjuder vi in allmänheten att använda fordonen utanför arbetstid, en intäkt som vi sedan delar med initiativtagaren till poolen. Att boka våra bilar är lika enkelt som att boka en elscooter via vår app. Vi har även helt publika pooler där vi står för all risk. Denna modell har vi fått svårare att gå bra, rent ekonomiskt, och vi ser över dessa pooler ordentligt i år.

---

Ni genomför just nu en nyemission där Ni tar in ca 35,1 MSEK. Vad skall Ni använda emissionslikviden till?
 
Bolaget expanderade kraftigt inom publika pooler under perioden 2021-2022 Q1 vilket vi nu, med facit i hand, ser var ett väldigt stort risktagande då det tar tid innan en publik pool går med vinst. Denna affärsmodellen byggde på extern finansiering, via börsen. I och med det skifte i sentiment vi såg under våren 2022 på finansmarknaderna så fick vi ta ett steg tillbaka och har kommit fram till att skapa tillväxt med lönsamhet istället för tillväxt först och lönsamhet sedan. Att göra detta skifte tar ett tag och emissionen styrker vår balansräkning så att vi kan omförhandla leasingavtal etc till det bättre, men också för att styrka rörelsekapitalet tills dess vi exekverat förändringen där vi går tillbaka till att fokusera på de bra affärssegmenten vi har inom business to business. Det är för övrigt segment som växer starkt.

Enligt dig, vilka är de främsta skälen till att man skall investera i Move About Group?
 
Vi har en lång erfarenhet, längst i marknaden, att erbjuda helt fossilfria delade mobilitetstjänster och har genom det byggt upp den största affären inom business to business. Denna affär är lönsam och tar lång tid att etablera.

Genom den satsning vi gjorde inom publika pooler uppstod stora förluster, det rättar vi nu till och utvecklar vår kärnaffär igen. Vår turnaround har kommit en bit på vägen, från Q1 2022 till Q3 2022 halverade vi våra förluster genom kraftigt sänkta OH-kostnader, under 2023 rättar vi till vår drift och våra pooler vilket kommer ta oss till lönsamhet.

Hela intervjun och övrigt material hittas på Stockpickers sajt via direktlänken
https://www.stockpicker.se/home/intervjuer/stockpicker-intervjuar-move-about-group och på www.stockpicker.se

DISCLAIMER: Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet.
Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.