Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Small Cap Stockholm |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Bioteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Idag, den 27 november 2025, hölls extra bolagsstämma i SynAct Pharma AB (publ) i MAQS Advokatbyrås lokaler med adress Stureplan 19 i Stockholm. Till ordförande för stämman valdes Matilda Karlsson från MAQS Advokatbyrå.
Följande huvudsakliga beslut fattades på den extra bolagsstämman.
Beslut om personaloptionsprogram till anställda, riktad emission av teckningsoptioner samt godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om införande av ett personaloptionsprogram för ledande befattningshavare och anställda samt om riktad emission av teckningsoptioner samt godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner.
Programmet innebär att högst 1 250 000 personaloptioner ska erbjudas upp till fem ledande befattningshavare och anställda. De tilldelade personaloptionerna tjänas in med 1/3 vardera den dag som infaller 12, 24 respektive 36 månader efter dagen för tilldelning. Optionsinnehavarna ska kunna utnyttja tilldelade och intjänade personaloptioner under perioden som startar den dag som infaller 4 år efter dagen för tilldelning och slutar den 1 januari 2030. Varje personaloption berättigar innehavaren att förvärva en (1) ny aktie i Bolaget till ett lösenpris uppgående till 175 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under 10 handelsdagar omedelbart före den dag då en deltagare tilldelas optioner (dock att lösenpriset inte får understiga aktiens kvotvärde). Personaloptionerna ska tilldelas vederlagsfritt, ska inte utgöra värdepapper och ska inte heller kunna överlåtas eller pantsättas.
För att möjliggöra bolagets leverans av aktier enligt personaloptionsprogrammet beslutade bolagsstämman vidare att emittera högst 1 250 000 teckningsoptioner till bolaget eller ett dotterbolag i koncernen. Teckningsoptionerna ska därefter kunna överlåtas till deltagarna utan vederlag i samband med att personaloptionerna utnyttjas. Syftet med personaloptionsprogrammet är att säkerställa ett långsiktigt engagemang för de anställda i bolaget genom ett ersättningssystem som är kopplat till bolagets framtida värdetillväxt. Vid fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner i personaloptionsprogrammet kommer aktiekapitalet öka med 156 250 SEK och totalt 1 250 000 nya aktier att utges, vilket motsvarar en utspädning om cirka 2,34 procent av bolagets aktiekapital och röster.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier. Återköp av egna aktier får endast ske på Nasdaq Stockholm. Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen före årsstämman 2026. Anskaffningsvärdet på aktierna ska sammanlagt uppgå till högst 10 miljoner kronor. Förvärv av egna aktier får ske endast i sådan utsträckning att bolaget efter varje förvärv av aktier innehar högst tio (10) procent av samtliga aktier i bolaget. Återköp av bolagets egna aktier på Nasdaq Stockholm får endast ske till ett pris inom det vid var tid gällande intervallet mellan högsta köpkurs och lägsta säljkurs. Betalning av aktierna ska ske kontant.
Vidare beslutade bolagsstämman, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att besluta om överlåtelse av egna aktier. Överlåtelse får ske på Nasdaq Stockholm eller på annat sätt med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen före årsstämman 2026. Högst så många aktier får överlåtas som det antal aktier som innehas av bolaget vid tidpunkten för styrelsens beslut om överlåtelsen. Överlåtelser av aktier över Nasdaq Stockholm får endast ske till ett pris inom det vid var tid gällande intervallet mellan högsta köpkurs och lägsta säljkurs och mot kontant betalning. Vid överlåtelser utanför Nasdaq Stockholm ska priset bestämmas så att överlåtelsen sker till marknadsmässiga villkor. Ersättning för överlåtna aktier utanför Nasdaq Stockholm kan erläggas kontant, genom apport eller genom kvittning.
Syftet med bemyndigandet och avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att styrelsen ska få ökat handlingsutrymme och möjlighet att anpassa och förbättra bolagets kapitalstruktur och därigenom skapa ytterligare aktieägarvärde, samt ge styrelsen ökat handlingsutrymme i samband med eventuella framtida företags- och affärstransaktioner.
Samtliga beslut fattades enhälligt och i enlighet med styrelsens förslag. Styrelsens fullständiga förslag finns tillgängliga på bolagets webbplats, www.synactpharma.com.