Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Nordic SME Sweden |
Sektor | Informationsteknik |
Industri | Elektronisk utrustning |
Idag, den 14 augusti 2025, hölls extra bolagsstämma i Tangiamo Touch Technology AB (publ). Nedan följer en sammanfattning av det beslut som fattades. Beslutet fattades enhälligt.
Beslut om riktad kvittningsemission av aktier med teckningsberättigade som omfattas av 16 kap. aktiebolagslagen
- Att genom en riktad kvittningsemission öka Bolagets aktiekapital med högst 113 191,36 SEK genom en kvittningsemission av högst 1 414 892 aktier envar med ett kvotvärde om 0,08 SEK per aktie. Genom kvittningsemission minskar Bolagets skuldbörda med högst 1 329 998,48 SEK.
- För de tecknade aktierna ska en teckningskurs per aktie om 0,94 SEK erläggas.
Teckningskursen har fastställts till samma teckningskurs som i kvittningsemissionen till externa tecknare och motsvarar aktiens volymviktade genomsnittskurs för de tio handelsdagar som föregått denna kallelse. Med hänsyn till det svåra finansieringsklimat som råder på kapitalmarknaden anser Förslagsställaren att teckningskursen är marknadsmässig och torde vara till gagn för samtliga aktieägare i Bolaget. - Rätt att teckna de nya aktierna skall, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma:
Namn | Högst antal aktier | Belopp (SEK) |
Flicker Effect AB (Christopher Steele) | 808 510 | 759 999,40 |
Togglio AB (Magnus Lindberg) | 606 382 | 569 999,08 |
- Aktie som tillkommit genom teckning ger rätt till vinstutdelning från och med den första avstämningsdag för utdelning som inträffar efter det att teckningen verkställts i sådan utsträckning att aktien upptagits som interimsaktie i Bolagets aktiebok.
- Om teckning sker till överkurs ska överkursen tillföras den fria överkursfonden.
- Teckning av aktier ska ske genom teckning på teckningslista inom sju (7) dagar från emissionsbeslutet. Betalning för de tecknade aktierna ska ske i samband med teckningen genom kvittning av tecknarnas fordringar på Bolaget.
- Styrelsen skall äga rätt att förlänga teckningstiden samt att flytta likviddagen.
- Beslut om tilldelning fattas av Bolagets styrelse. Överteckning kan inte ske.
- Verkställande direktören, eller den styrelsen utser, ska äga rätt att vidta de smärre justeringar som kan bli erforderliga i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket och Euroclear Sweden AB.
- För giltigt beslut krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.
Bakgrund och skäl till avvikelse från aktieägares företrädesrätt
Eftersom medlemmar ur Bolagets styrelse ingår i kretsen av teckningsberättigade omfattas emissionen av bestämmelserna i 16 kap. aktiebolagslagen, den s.k. Leo-lagen. Med anledning härav har Förslagsställaren noga övervägt förslaget.
Inför förslaget har Förslagsställaren identifierat ett behov av att stärka Bolagets balansräkning och likviditet samt i samband härmed noggrant övervägt olika alternativ att på ett effektivt sätt uppnå en sådan förstärkning. Det är Förslagsställarens bedömning att genomförandet av en kvittningsemission och därigenom en väsentlig minskning av Bolagets skuldsättning är positivt för Bolaget och dess möjligheter att på kort och lång sikt trygga sin fortsatta finansiering. En väsentlig minskning av Bolagets skuldsättning bedöms även vara positivt för Bolagets likviditetssituation. Förslagsställaren bedömer mot denna bakgrund att den riktade kvittningsemissionen objektivt sett är det i nuläget bästa alternativet för Bolaget och dess aktieägare.
Skälen för avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är bl.a. dels den tidsutdräkt som en företrädesemission innebär, dels storleken på emissionsbeloppet i relation till de kostnader såsom bl.a. anskaffande av finansiell rådgivare och garanter som genomförande av en företrädesemission skulle medföra, dels de rabattsatser som i rådande finansieringsklimat erfordras för anskaffande av garanter i företrädesemissioner samt dels den osäkerhet kring Bolagets finansiering en företrädesemission skulle medföra. Förslagsställarens samlade bedömning är att det ligger i Bolagets och samtliga aktieägares bästa intresse att genomföra en riktad nyemission på de villkor som anges i förslaget och därigenom skapa tydliga förutsättningar för en fortsatt finansiering av Bolaget. Nyemissionen innebär en utspädning om cirka 7,26 procent beräknat på befintligt antal aktier och röster i bolaget.