Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Nordic SME Sweden |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | Allmänna tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Transfer Group AB (publ) (“Transfer Group”, “Bolaget” eller ”Koncernen”) har idag ingått ett aktieöverlåtelseavtal avseende förvärv av samtliga aktier i ett auktoriserat bevakningsbolag (“Auktoriserade bevakningsbolaget”). Förvärvet är i linje med Transfer Groups långsiktiga strategi att stärka och bredda Koncernens erbjudande inom säkerhetstjänster och bedöms vara av stor strategisk betydelse för Koncernens fortsatta tillväxt. Med förvärvet kommer Transfer Groups dotterbolag, Amigo Safe SOC AB (”Amigo Safe”) kunna erbjuda ronderingar kopplad till larm- och kameracentralen. Förvärvet sker till en kontant köpeskilling om 40 000 SEK på skuldfri basis, där tillträdet sker per dagens datum, den 7 januari 2026.
Bakgrund
Bevakningsbolaget är ett auktoriserat bevakningsbolag, vilket innebär att verksamheten bedrivs i enlighet med gällande lagstiftning och står under tillsyn av Länsstyrelsen. Auktorisationen säkerställer hög kvalitet, regelefterlevnad och förtroende hos kunder och samarbetspartners.
Transfer Group har valt att genomföra ett förvärv av ett redan auktoriserat bolag i stället för att själva ansöka om auktorisation. Detta då processen för att erhålla auktorisation är både tidskrävande och kostsam, samtidigt som den innebär betydande administrativa krav. Genom förvärvet kan Koncernen omedelbart tillgodogöra sig auktorisationen och därmed snabbt etablera och skala upp nya tjänster inom säkerhet.
Transfer Groups syfte med förvärvet är att:
• Stärka Transfer Groups position inom säkerhetssektorn
• Utöka Koncernens erbjudande med kamerarondering samt kompletterande bevakningstjänster såsom brand- och inbrottsbevakning
• Skapa affärssynergier genom merförsäljning inom teknik och övriga säkerhetstjänster
• Öka intäktsbasen genom både befintliga och nya kunder
• Integrera auktorisationen med larmcentralen i Amigo Safe
Integration med Amigo Safe
Förvärvet är av mycket stor betydelse då det även öppnar upp nya möjligheter för intäkter och tillväxt inom Koncernens erbjudande, särskilt kopplat till Amigo Safe, där auktoriserad bevakning möjliggör kamerarondering. Detta utgör ett viktigt komplement till Amigo Safes befintliga säkerhetslösningar och både kamera- och larmcentral.
Amigo Safes befintliga personal inom både larm- och kameracentralerna kommer att kopplas till Auktoriserade bolaget och därmed ha auktorisation för ronderingar och andra säkerhetstjänster.
Villkor i förvärvet
Villkoren för förvärvet innebär att Transfer Group förvärvar samtliga aktier i Auktoriserade bevakningsbolaget till en köpeskilling om 40 000 SEK. Transaktionen genomförs på skuldfri basis. Köpeskillingen erläggs kontant.
Inga andra tillgångar, personalkostnader eller anställningar följer med i förvärvet, vilket innebär att det inte tillkommer kostnader när Auktoriserade bolaget integreras i Koncernen. Förvärvet träder i kraft i samband med tillträde den 7 januari 2026, och integrationsarbetet påbörjas omedelbart.
Det Auktoriserade bevakningsbolaget förvärvas med org nr. 5593337834 och förvärvas av Amigo Safe SOC AB. Därmed kommer Auktoriserade dotterbolaget att ingå under Transfer Groups koncern.