Bifogade filer
Prenumeration
Du har en aktiv prenumeration.
Prenumerera på pressmeddelanden från W5 Solutions AB via email.
Du prenumererar på följande språk.
Välj vilka språk du vill prenumerera på.
Modular Finance AB kommer att hantera vissa av dina personuppgifter om du väljer att prenumerera. Mer information om vår personuppgiftshantering finns här.
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Informationsteknik |
| Industri | Kommunikation |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
2026-03-30 13:05:00
W5 Solutions affärsområde Power har erhållit en order från den tyska försvarskoncernen KNDS avseende utveckling och produktion av simulatorkabiner till stridsvagn Leopard 2. Ordervärdet uppgår till 126 MSEK, och leveranser planeras att ske under perioden 2026 till 2028. Slutkunden för den aktuella beställningen är svenska Försvarsmakten. Ordern motsvarar en av de affärsmöjligheter som tidigare kommunicerades i pressmeddelandet den 12 mars 2026 avseende två order under förhandling med ett sammanlagt indikativt värde om cirka 274 miljoner kronor.
“Det är oerhört glädjande att vi återigen får förtroendet av KNDS att samarbeta med dem inom ramen för ett internationellt försvarsprojekt. Ordern bekräftar vår kompetens inom utveckling och leverans av simulatorkabiner”, säger Evelina Hedskog, VD och koncernchef för W5 Solutions.
”Vi har samarbetat framgångsrikt i flera olika projekt under många år. Jag är mycket glad över att vi återigen kan dra nytta av W5:s expertis inom ramen för vårt Leopard 2 A8 kontrakt för den svenska armén”, säger Mathias Nöhl, KNDS Executive Vice President Digitalization.