Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Small Cap Stockholm |
| Sektor | Fastigheter |
| Industri | Projektering |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Wästbygg Gruppen AB (publ), org. nr 556878-5538 (”Bolaget”), har hållit årsstämma den 7 maj 2026. Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades vid stämman, samtliga beslut har fattats med erforderlig majoritet och i enlighet med inför stämman framlagda förslag.
Fastställande av resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning och ansvarsfrihet
Vid årsstämman fastställdes resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen för 2025. Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att godkänna framlagd ersättningsrapport. Årsstämman beviljade envar av styrelseledamöterna och envar av de som innehaft uppdraget som verkställande direktör ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2025.
Beslut om disposition beträffande Bolagets vinst
Årsstämman beslutade att till stämmans förfogande stående medel om 837 950 760 kronor disponeras på så sätt att ingen utdelning ges till aktieägarna och att i ny räkning balanseras 837 950 760 kronor.
Val av styrelseledamöter, styrelsens ordförande och omval av revisor
Årsstämman beslutade att styrelsen ska bestå av fyra bolagsstämmovalda ordinarie ledamöter utan suppleanter. Årsstämman beslutade att omvälja Jörgen Andersson, Lennart Ekelund och Jakob Mörndal, samt att nyvälja Malin Löveborg som ordinarie styrelseledamöter. Mer information om styrelsens ledamöter finns att tillgå via Bolagets hemsida, www.wbgr.se.
Jakob Mörndal valdes till styrelsens ordförande.
Årsstämman beslutade att Bolaget ska ha en revisor utan revisorssuppleant. Årsstämman beslutade att omvälja det registrerade revisionsbolaget Grant Thornton Sweden AB som Bolagets revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2027 med den auktoriserade revisorn Lars Kjellgren som huvudansvarig revisor.
Fastställande av arvode till styrelsens ledamöter och revisorn
Årsstämman beslutade att arvode till ordföranden oförändrat ska utgå med 600 000 SEK och till övriga styrelseledamöter med 300 000 SEK per ledamot för hela mandatperioden. Ingen ersättning ska utgå till anställd i koncernen.
Vidare beslutade årsstämman att arvode ska utgå till revisorn enligt godkänd räkning.
Beslut om antagande av principer för valberedningens tillsättning jämte instruktion för valberedningen samt ersättning till valberedningens ledamöter
Årsstämman beslutade att anta nya principer för utseende av valberedningens ledamöter och instruktion för valberedningen att gälla intill dess att bolagsstämman beslutar annat. I förhållande till tidigare gällande principer för utseende av valberedningen samt instruktion för valberedningen innebär beslutet inte några väsentliga justeringar jämfört med de principer som gällt fram till årsstämman 2026.
Beslut om införande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram
Årsstämman beslutade om införande av ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner i Bolaget och dess direkt och indirekt ägda dotterbolag (”Programmet”), genom riktad emission av högst 4 120 000 teckningsoptioner med rätt till teckning av nyemitterade B-aktier i Bolaget och godkännande av överlåtelse av sådana teckningsoptioner.
Syftet med Programmet är att möjliggöra för Bolaget att behålla och motivera ledande befattningshavare och nyckelpersoner i Bolaget. Ett ökat ägarengagemang från dessa förväntas stimulera till ett ökat intresse för verksamheten och resultatutvecklingen, höja motivationen och öka samhörighetskänslan med Bolaget.
Teckningsoptionerna ska emitteras vederlagsfritt. Varje teckningsoption ger rätt att teckna en ny B-aktie i Bolaget mot kontant betalning enligt en teckningskurs som uppgår till ett belopp motsvarande 200 procent av den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets aktie på Stockholmsbörsen fem (5) bankdagar före den 7 maj 2026 (dock lägst aktiernas kvotvärde). Optionsrätten får utnyttjas under perioden 1 juni – 30 september 2029.
Genom Programmet kommer det att emitteras högst 4 120 000 teckningsoptioner, vilka berättigar till teckning av 4 120 000 B-aktier, vilket motsvarar en utspädningseffekt om maximalt cirka 2,34 procent av Bolagets aktiekapital och cirka 1,95 procent av utestående röster. För det fall teckningsoptioner som emitterats inom ramen för unitemissionerna år 2026 nyttjas till fullo uppgår den maximala utspädningseffekten i stället till cirka 1,9 procent av Bolagets aktiekapital och cirka 1,63 procent utestående röster.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman beslutade att anta riktlinjer kring ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare, vilka som längst ska gälla fram till årsstämman 2030 om inte annat beslutas av stämman dessförinnan. Riktlinjerna gäller även för styrelseledamöter i den mån de erhåller ersättning för tjänster utförda åt Bolaget eller dotterbolag utanför styrelseuppdraget.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse av egna B-aktier
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, under tiden till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om:
(a) förvärv av egna B-aktier på Nasdaq Stockholm (”Börsen”) inom ramen för ett pris per aktie som ligger inom det vid var tid registrerade kursintervallet eller, för det fall styrelsen ger en börsmedlem i uppdrag att ackumulera en viss mängd av Bolagets aktier i egen bok under en viss tidsperiod, till ett pris per aktie inom det vid var tid gällande kursintervallet eller motsvarande volymvägda genomsnittskurs. Förvärv får sammanlagt ske av högst så många aktier att Bolagets innehav efter förvärvet inte överstiger 10 procent av samtliga utestående aktier i Bolaget. Syftet är att styrelsen ska få ökat handlingsutrymme och möjlighet att fortlöpande anpassa Bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde samt möjliggöra för styrelsen att tillvarata attraktiva förvärvsmöjligheter genom att helt eller delvis finansiera förvärv av bolag, rörelse eller tillgångar med egna aktier samt för att hantera Bolagets vid var tid gällande LTI-program.
(b) överlåtelse av Bolagets egna B-aktier över Börsen och/eller på annat sätt med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och med eller utan bestämmelse om apport, kvittning av fordran mot Bolaget eller annars med villkor. Överlåtelser av B-aktier på Börsen får endast ske till ett pris per aktie som ligger inom det vid var tid registrerade kursintervallet och om överlåtelse sker på annat sätt, till ett pris i pengar eller värde på erhållen egendom som motsvarar börskursen vid tiden för överlåtelsen på de B-aktier som överlåts med den avvikelse som styrelsen finner lämplig. Syftet är att styrelsen ska få ökat handlingsutrymme och möjlighet att fortlöpande anpassa Bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde samt möjliggöra för styrelsen att tillvarata attraktiva förvärvsmöjligheter genom att helt eller delvis finansiera förvärv av bolag, rörelse eller tillgångar med egna aktier.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om nyemission av B-aktier och/eller emission av teckningsoptioner och/eller konvertibler med eller utan avvikelse från aktieägares företrädesrätt och med eller utan bestämmelser om apport, kvittning av fordran mot Bolaget eller annars med villkor. Syftet är att ge styrelsen flexibilitet i arbetet med att finansiera och möjliggöra en accelererad expansion och utveckling av koncernen, dess marknad och produkter exempelvis genom förvärv av bolag, rörelse eller tillgångar där betalning helt eller delvis ska ske med nyemitterade aktier och/eller att möjliggöra för styrelsen att snabbt anskaffa kapital till sådana förvärv.
Antalet B-aktier som emitteras får uppgå till högst 17 598 838 aktier, vilket motsvarar en utspädning om cirka tio procent av samtliga aktier i Bolaget per dagen för kallelse till årsstämma 2026.
Besluten i sin helhet
Besluten i sin helhet finns tillgängliga på Bolagets hemsida, www.wbgr.se.
För ytterligare information, kontakta:
Patrik Mellgren, verkställande direktör, Wästbygg Gruppen AB (publ)
Telefon: +46 72 856 22 00
E-post: patrik.mellgren@wbgr.se
John Öhman, chefsjurist
Telefon: +46 73 622 26 93
E-post: john.ohman@wbgr.se
Om Wästbygg Gruppen
Wästbygg Gruppen är ett börsnoterat bygg- och utvecklingsbolag, specialiserat på fastigheter inom logistik, industri, bostad, kommersiellt och samhällsbyggnad. Vi är en erfaren och långsiktig partner som oavsett vad vi bygger, bygger förtroende.
I koncernen ingår Logistic Contractor AB, Wästbygg AB och Rekab Entreprenad AB. Verksamheten bedrivs på de mest expansiva marknaderna i Sverige samt inom Logistic Contractor även i de nordiska grannländerna. 2025 omsatte koncernen 4 miljarder kronor och hade cirka 350 anställda.