Detection Technology Oyj liiketoimintakatsaus tammi-syyskuu 2026
Detection Technology Oyj yhtiötiedote 29.10.2026 klo 9.00
DETECTION TECHNOLOGY OYJ:N LIIKETOIMINTAKATSAUS TAMMI-SYYSKUU 2026
Detection Technology Q3 2026: Myynti kasvoi lääketieteen ja teollisuuden vetämänä
Heinä-syyskuu 2026 lyhyesti
- Liikevaihto kasvoi 9,2 % 27,0 miljoonaan euroon (24,7)
- Amerikat-liikevaihto kasvoi 168,8 % 1,7 miljoonaan euroon (0,6)
- APAC (Aasia ja Tyynenmeren maat) -liikevaihto kasvoi 24,7 % 20,7 miljoonaan euroon (16,6)
- EMEIA (Eurooppa, Lähi-itä, Intia ja Afrikka) -liikevaihto laski -38,9 % 4,6 miljoonaan euroon (7,5)
- Teollisuussovellusten liikevaihto kasvoi 31,5 % 5,9 miljoonaan euroon (4,5)
- Lääketieteellisten sovellusten liikevaihto kasvoi 33,4 % 13,9 miljoonaan euroon (10,4)
- Turvallisuussovellusten liikevaihto laski -26,5 % 7,2 miljoonaan euroon (9,8)
- Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä oli 2,5 miljoonaa euroa (2,8)
- Liiketulosprosentti ilman kertaluonteisia eriä oli 9,2 % (11,4 %)
- Liiketulos (EBITA) oli 2,5 miljoonaa euroa (2,5)
- Liiketulosprosentti oli 9,2 % (10,0 %)
- Sidotun pääoman tuotto (RONA liukuva 12-kk) oli 18,7 % (24,2 %)
Tammi-syyskuu 2026 lyhyesti
- Liikevaihto kasvoi 9,2 % 77,9 miljoonaan euroon (71,3)
- Amerikat-liikevaihto kasvoi 53,2 % 4,6 miljoonaan euroon (3,0)
- APAC-liikevaihto kasvoi 11,9 % 56,8 miljoonaan euroon (50,8)
- EMEIA-liikevaihto laski -6,2 % 16,5 miljoonaan euroon (17,6)
- Teollisuussovellusten liikevaihto kasvoi 14,0 % 15,7 miljoonaan euroon (13,8)
- Lääketieteellisten sovellusten liikevaihto kasvoi 23,4 % 39,2 miljoonaan euroon (31,8)
- Turvallisuussovellusten liikevaihto laski -11,1 % 22,9 miljoonaan euroon (25,8)
- Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä oli 6,6 miljoonaa euroa (5,9)
- Liiketulosprosentti ilman kertaluonteisia eriä oli 8,5 % (8,3 %)
- Liiketulos (EBITA) oli 6,6 miljoonaa euroa (5,6)
- Liiketulosprosentti oli 8,5 % (7,8 %)
TILINTARKASTAMATON (Suluissa olevat luvut viittaavat edellisvuoden vastaavaan kauteen.)
Liiketoimintanäkymät
Detection Technology odottaa kokonaisliikevaihdon olevan vertailukauden tasolla neljännellä vuosineljänneksellä 2026 ja ensimmäisellä vuosineljänneksellä 2027.
Geopoliittinen tilanne, Yhdysvaltojen uudet tullit, materiaalirajoitteet sekä hintakilpailu luovat epävarmuutta.
Detection Technology pyrkii kasvattamaan myyntiään keskipitkällä aikavälillä vähintään 10 prosenttia vuodessa ja saavuttamaan 15 prosentin liiketulosmarginaalin (EBITA).
Toimitusjohtaja Hannu Martola:
”Kolmannella vuosineljänneksellä kokonaisliikevaihtomme kasvoi yhdeksän prosenttia. Lääketieteen sovellukset olivat kasvun merkittävin ajuri, mutta myös teollisuussovellusten myynti kasvoi voimakkaasti sekä viivaskannausratkaisujen että tasopaneeli-ilmaisimien (TFT) tukemana. TFT-myynnin osuus oli 10 prosenttia kokonaisliikevaihdostamme. Turvallisuussovellusten myynti puolestaan laski rahti-ilmaisimien myynnin kertaluonteisen pudotuksen ja CT-ilmaisimien myynnin laskun seurauksena.
Lääketieteen sovellusten myynti kasvoi 33 prosenttia tietokonetomografiasovellusten (CT) maailmanlaajuisen kysynnän jatkuessa hyvänä. Erityisen voimakasta kasvu oli Kiinassa, jolla on merkittävä rooli maailmanlaajuisille markkinoille suunnattujen CT-järjestelmien valmistuksessa. APAC-alueella voitimme myös asiakasprojekteja (design wins) uusilla CT-tuotteillamme. Myös lääketieteen TFT-myynti kehittyi suotuisasti, ja sen osuus TFT-kokonaismyynnistämme oli noin viidennes.
Turvallisuussovellusten myynti laski. EMEIA-alueen myyntiä painoi erityisesti se, että avainasiakkaan tuotanto siirtyi APAC-alueelle. Myös APAC-alueen myynti laski rahti- ja CT-ilmaisimien kysynnän heikkenemisen vuoksi, vaikka avainasiakkaan tuotannon siirtyminen alueelle osittain kompensoi laskua. Amerikoissa myynti sen sijaan kehittyi suotuisasti. Arvioimme, että käsimatkatavaroiden CT-tarkastusjärjestelmien maailmanlaajuisesta käyttöönotosta on kaikkiaan toteutunut noin 25 %. Myyntiennusteiden ja vahvistuneen tilauskannan perusteella turvallisuusmyynnin kasvunäkymät vuodelle 2027 ovat hyvät.
Teollisuussovellusten myynti kasvoi yli 30 prosenttia. Voitimme takaisin markkinaosuuksia, ja viivaskannausratkaisujen myynti kääntyi voimakkaaseen kasvuun erityisesti Kiinassa mutta myös Amerikoissa. Teollisuussovellusten TFT-myynti kasvoi puolestaan 60 prosenttia vertailukaudesta. TFT-myynnin vahva kehitys tukee DT2030-strategiamme kasvutavoitteita.
Kannattavuutemme parani edellisestä neljänneksestä ja oli suunnilleen vertailukauden tasolla. EBITA-marginaali oli 9,2 prosenttia. Tuotemixin painottuminen lääketieteen CT-tuotteisiin rasitti edelleen kannattavuutta.
Liiketoiminnan rahavirta kääntyi positiiviseksi ja parani merkittävästi myös vertailukaudesta. Käyttöpääoman sitoutuminen väheni varastojen kasvun pysähtyessä.
Suunnittelemme siirtymistä Nasdaq Helsingin päälistalle vuoden 2027 toisella neljänneksellä. Tavoitteena on vahvistaa yhtiömme tunnettuutta pääomamarkkinoilla, laajentaa kansainvälistä ja institutionaalista sijoittajapohjaamme sekä luoda edellytyksiä osakkeemme likviditeetin paranemiselle. Näemme päälistasiirtymän luontevana seuraavana askeleena, joka vastaa yhtiömme kansainvälistä profiilia ja kehitysvaihetta.
Odotamme kokonaisliikevaihtomme olevan vertailukauden tasolla vuoden 2026 neljännellä neljänneksellä. Odotamme turvallisuussovellusten myynnin kasvavan edellisestä neljänneksestä (QoQ), mutta laskevan vertailukaudesta (YoY). Lääketieteen myynnin arvioimme jäävän tilapäisesti vertailukautta pienemmäksi OEM-asiakkaiden optimoidessa varastojaan. Teollisuussovellusten myynnin odotamme kasvavan kaksinumeroisesti. Maantieteellisesti ennakoimme kasvua APAC-alueella ja Amerikoissa sekä laskua EMEIA-alueella.
Odotamme kokonaisliikevaihtomme olevan vertailukauden tasolla myös vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä poikkeuksellisen vahvan vertailukauden vuoksi. Uusien tuotteidemme ja tilausten tukemana suuntaamme luottavaisin mielin uuteen vuoteen ja ennakoimme kasvua kaikilla sovellusalueillamme vuonna 2027.”
Avainluvut
| (EUR 1 000) | 7-9/2026 | 7-9/2025 | 1-9/2026 | 1-9/2025 | 1-12/2025 |
| Liikevaihto | 26 997 | 24 717 | 77 867 | 71 338 | 101 023 |
| Liikevaihdon muutos, % | 9,2 % | -8,8 % | 9,2 % | -6,0 % | -6,0 % |
| Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä | 2 477 | 2 807 | 6 647 | 5 908 | 9 597 |
| Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä, % | 9,2 % | 11,4 % | 8,5 % | 8,3 % | 9,5 % |
| Kertaluonteiset erät | 0 | -342 | 0 | -342 | -342 |
| Liiketulos (EBITA) | 2 477 | 2 465 | 6 647 | 5 566 | 9 255 |
| Liiketulosprosentti, % | 9,2 % | 10,0 % | 8,5 % | 7,8 % | 9,2 % |
| Tuotekehityskulut | 2 903 | 2 723 | 8 499 | 8 504 | 11 266 |
| Tuotekehityskulut, % liikevaihdosta | 10,8 % | 11,0 % | 10,9 % | 11,9 % | 11,2 % |
| Liiketoiminnan rahavirta | 2 940 | 492 | -1 099 | 2 389 | 3 885 |
| Korolliset nettovelat jakson päättyessä | -10 638 | -19 800 | -10 638 | -19 800 | -20 473 |
| Investoinnit | 806 | 504 | 4 484 | 2 052 | 2 965 |
| Sidotun pääoman tuotto (RONA), % | 18,7 % | 24,2 % | 18,7 % | 24,2 % | 20,4 % |
| Nettovelkaantumisaste, % | -12,8 % | -26,5 % | -12,8 % | -26,5 % | -26,1 % |
| Osakekohtainen tulos, euroa | 0,13 | 0,11 | 0,37 | 0,22 | 0,44 |
| Osakekohtainen tulos (laimennettu), euroa | 0,13 | 0,11 | 0,37 | 0,22 | 0,44 |
| Osakkeiden lukumäärä jakson päättyessä | 14 655 630 | 14 655 630 | 14 655 630 | 14 655 630 | 14 655 630 |
| Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä | 14 655 630 | 14 655 630 | 14 655 630 | 14 655 697 | 14 655 680 |
| Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, laimennettu | 14 664 230 | 14 655 630 | 14 658 497 | 14 657 172 | 14 656 787 |
Tämä tiedote on lyhennelmä Detection Technologyn liiketoimintakatsauksesta tammi-syyskuu 2026. Raportti kokonaisuudessaan löytyy tämän tiedotteen liitteenä ja yhtiön verkkosivuilta.
Hallitus, Detection Technology Oyj
Lisätietoja
Toimitusjohtaja Hannu Martola on tavoitettavissa haastatteluja ja lisätietoja varten julkaisupäivänä kello 10.00–11.00 ja 14.00–15.00.
Hannu Martola, toimitusjohtaja
+358 500 449 475, hannu.martola@deetee.com
Nordea toimii yhtiön Nasdaq First North GM -sääntöjen mukaisena hyväksyttynä neuvonantajana, +358 9 5300 6774
Detection Technology on globaali röntgenilmaisimien ratkaisu- ja palvelutoimittaja lääketieteen, turvallisuusalan ja teollisuuden sovelluksiin. Yhtiön ratkaisut ulottuvat sensorikomponenteista optimoituihin ilmaisinjärjestelmiin, joissa on mikropiirejä, elektroniikkaa, mekaniikkaa, ohjelmistoja ja algoritmeja. Sillä on toimipisteitä Suomessa, Intiassa, Kiinassa, Ranskassa ja Yhdysvalloissa. Yhtiön osakkeet on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle kaupankäyntitunnuksella DETEC.
Jakelu: Nasdaq Helsinki, keskeiset tiedotusvälineet, www.deetee.com