Onsdag 4 November | 12:48:25 Europe / Stockholm
Est. tid*
2027-10-28 N/A 15-10 2027-Q3
2027-08-05 08:00 Kvartalsrapport 2027-Q2
2027-04-22 N/A 15-10 2027-Q1
2027-03-25 N/A Årsstämma
2027-02-04 N/A Bokslutskommuniké 2026
2026-10-29 - 15-10 2026-Q3
2026-08-06 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-04-23 - 15-10 2026-Q1
2026-03-27 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.30 EUR
2026-03-26 - Årsstämma
2026-02-05 - Bokslutskommuniké 2025
2025-10-30 - 15-10 2025-Q3
2025-08-07 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-04-24 - 15-10 2025-Q1
2025-03-28 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.50 EUR
2025-03-27 - Årsstämma
2025-02-06 - Bokslutskommuniké 2024
2024-10-29 - 15-10 2024-Q3
2024-08-06 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-04-25 - 15-10 2024-Q1
2024-03-28 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.23 EUR
2024-03-27 - Årsstämma
2024-02-01 - Bokslutskommuniké 2023
2023-10-27 - 15-10 2023-Q3
2023-08-03 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-04-27 - 15-10 2023-Q1
2023-03-31 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.20 EUR
2023-03-30 - Årsstämma
2023-02-02 - Bokslutskommuniké 2022
2022-10-26 - 15-10 2022-Q3
2022-08-03 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-03-31 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.35 EUR
2022-03-30 - Årsstämma
2022-02-02 - Bokslutskommuniké 2021
2021-08-03 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-03-31 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.28 EUR
2021-03-30 - Årsstämma
2021-02-02 - Bokslutskommuniké 2020
2020-08-04 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-04-17 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.38 EUR
2020-04-16 - Årsstämma
2020-02-10 - Bokslutskommuniké 2019
2019-08-02 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-03-29 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.38 EUR
2019-03-28 - Årsstämma
2019-02-01 - Bokslutskommuniké 2018
2018-07-20 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-03-28 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.35 EUR
2018-03-27 - Årsstämma
2018-02-02 - Bokslutskommuniké 2017
2017-09-20 - Extra Bolagsstämma 2017
2017-07-26 - Kvartalsrapport 2017-Q2
2017-04-26 - Kvartalsrapport 2017-Q1
2017-03-24 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.00 EUR
2017-03-24 - X-dag bonusutdelning DETEC 0.25
2017-03-23 - Årsstämma
2016-10-26 - Kvartalsrapport 2016-Q3
2016-07-28 - Kvartalsrapport 2016-Q2
2016-04-26 - Kvartalsrapport 2016-Q1
2016-03-11 - X-dag bonusutdelning DETEC 0.07
2016-03-11 - X-dag ordinarie utdelning DETEC 0.00 EUR
2016-03-10 - Årsstämma
2016-02-02 - Bokslutskommuniké 2015
2015-10-29 - Kvartalsrapport 2015-Q3
2015-07-30 - Kvartalsrapport 2015-Q2
2015-04-27 - Kvartalsrapport 2015-Q1
2015-02-12 - Årsstämma
LandFinland
ListaFirst North Finland
SektorInformationsteknik
IndustriElektronisk utrustning
Detection Technology är en global lösnings- och tjänsteleverantör av röntgendetektorer för medicinska, säkerhets- och industriella tillämpningar. Bolagets lösningar sträcker sig från sensorkomponenter till optimerade detektorsystem med mikrokretsar, elektronik, mekanik, mjukvara och algoritmer. Bolaget har sina kontor i Finland, Indien, Kina, Frankrike och USA. Detection Technology grundades 1991 och har sitt huvudkontor i Esbo.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Detection Technology Oyj liiketoimintakatsaus tammi-syyskuu 2026

2026-10-29 08:00:00

Detection Technology Oyj yhtiötiedote 29.10.2026 klo 9.00


DETECTION TECHNOLOGY OYJ:N LIIKETOIMINTAKATSAUS TAMMI-SYYSKUU 2026

Detection Technology Q3 2026: Myynti kasvoi lääketieteen ja teollisuuden vetämänä


Heinä-syyskuu 2026 lyhyesti

  • Liikevaihto kasvoi 9,2 % 27,0 miljoonaan euroon (24,7)
  • Amerikat-liikevaihto kasvoi 168,8 % 1,7 miljoonaan euroon (0,6)
  • APAC (Aasia ja Tyynenmeren maat) -liikevaihto kasvoi 24,7 % 20,7 miljoonaan euroon (16,6)
  • EMEIA (Eurooppa, Lähi-itä, Intia ja Afrikka) -liikevaihto laski -38,9 % 4,6 miljoonaan euroon (7,5)
  • Teollisuussovellusten liikevaihto kasvoi 31,5 % 5,9 miljoonaan euroon (4,5)
  • Lääketieteellisten sovellusten liikevaihto kasvoi 33,4 % 13,9 miljoonaan euroon (10,4)
  • Turvallisuussovellusten liikevaihto laski -26,5 % 7,2 miljoonaan euroon (9,8)
  • Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä oli 2,5 miljoonaa euroa (2,8)
  • Liiketulosprosentti ilman kertaluonteisia eriä oli 9,2 % (11,4 %)
  • Liiketulos (EBITA) oli 2,5 miljoonaa euroa (2,5)
  • Liiketulosprosentti oli 9,2 % (10,0 %)
  • Sidotun pääoman tuotto (RONA liukuva 12-kk) oli 18,7 % (24,2 %)


Tammi-syyskuu 2026 lyhyesti

  • Liikevaihto kasvoi 9,2 % 77,9 miljoonaan euroon (71,3)
  • Amerikat-liikevaihto kasvoi 53,2 % 4,6 miljoonaan euroon (3,0)
  • APAC-liikevaihto kasvoi 11,9 % 56,8 miljoonaan euroon (50,8)
  • EMEIA-liikevaihto laski -6,2 % 16,5 miljoonaan euroon (17,6)
  • Teollisuussovellusten liikevaihto kasvoi 14,0 % 15,7 miljoonaan euroon (13,8)
  • Lääketieteellisten sovellusten liikevaihto kasvoi 23,4 % 39,2 miljoonaan euroon (31,8)
  • Turvallisuussovellusten liikevaihto laski -11,1 % 22,9 miljoonaan euroon (25,8)
  • Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä oli 6,6 miljoonaa euroa (5,9)
  • Liiketulosprosentti ilman kertaluonteisia eriä oli 8,5 % (8,3 %)
  • Liiketulos (EBITA) oli 6,6 miljoonaa euroa (5,6)
  • Liiketulosprosentti oli 8,5 % (7,8 %)

TILINTARKASTAMATON (Suluissa olevat luvut viittaavat edellisvuoden vastaavaan kauteen.)


Liiketoimintanäkymät

Detection Technology odottaa kokonaisliikevaihdon olevan vertailukauden tasolla neljännellä vuosineljänneksellä 2026 ja ensimmäisellä vuosineljänneksellä 2027.

Geopoliittinen tilanne, Yhdysvaltojen uudet tullit, materiaalirajoitteet sekä hintakilpailu luovat epävarmuutta.

Detection Technology pyrkii kasvattamaan myyntiään keskipitkällä aikavälillä vähintään 10 prosenttia vuodessa ja saavuttamaan 15 prosentin liiketulosmarginaalin (EBITA).


Toimitusjohtaja Hannu Martola:

”Kolmannella vuosineljänneksellä kokonaisliikevaihtomme kasvoi yhdeksän prosenttia. Lääketieteen sovellukset olivat kasvun merkittävin ajuri, mutta myös teollisuussovellusten myynti kasvoi voimakkaasti sekä viivaskannausratkaisujen että tasopaneeli-ilmaisimien (TFT) tukemana. TFT-myynnin osuus oli 10 prosenttia kokonaisliikevaihdostamme. Turvallisuussovellusten myynti puolestaan laski rahti-ilmaisimien myynnin kertaluonteisen pudotuksen ja CT-ilmaisimien myynnin laskun seurauksena.

Lääketieteen sovellusten myynti kasvoi 33 prosenttia tietokonetomografiasovellusten (CT) maailmanlaajuisen kysynnän jatkuessa hyvänä. Erityisen voimakasta kasvu oli Kiinassa, jolla on merkittävä rooli maailmanlaajuisille markkinoille suunnattujen CT-järjestelmien valmistuksessa. APAC-alueella voitimme myös asiakasprojekteja (design wins) uusilla CT-tuotteillamme. Myös lääketieteen TFT-myynti kehittyi suotuisasti, ja sen osuus TFT-kokonaismyynnistämme oli noin viidennes.

Turvallisuussovellusten myynti laski. EMEIA-alueen myyntiä painoi erityisesti se, että avainasiakkaan tuotanto siirtyi APAC-alueelle. Myös APAC-alueen myynti laski rahti- ja CT-ilmaisimien kysynnän heikkenemisen vuoksi, vaikka avainasiakkaan tuotannon siirtyminen alueelle osittain kompensoi laskua. Amerikoissa myynti sen sijaan kehittyi suotuisasti. Arvioimme, että käsimatkatavaroiden CT-tarkastusjärjestelmien maailmanlaajuisesta käyttöönotosta on kaikkiaan toteutunut noin 25 %. Myyntiennusteiden ja vahvistuneen tilauskannan perusteella turvallisuusmyynnin kasvunäkymät vuodelle 2027 ovat hyvät.

Teollisuussovellusten myynti kasvoi yli 30 prosenttia. Voitimme takaisin markkinaosuuksia, ja viivaskannausratkaisujen myynti kääntyi voimakkaaseen kasvuun erityisesti Kiinassa mutta myös Amerikoissa. Teollisuussovellusten TFT-myynti kasvoi puolestaan 60 prosenttia vertailukaudesta. TFT-myynnin vahva kehitys tukee DT2030-strategiamme kasvutavoitteita.

Kannattavuutemme parani edellisestä neljänneksestä ja oli suunnilleen vertailukauden tasolla. EBITA-marginaali oli 9,2 prosenttia. Tuotemixin painottuminen lääketieteen CT-tuotteisiin rasitti edelleen kannattavuutta.

Liiketoiminnan rahavirta kääntyi positiiviseksi ja parani merkittävästi myös vertailukaudesta. Käyttöpääoman sitoutuminen väheni varastojen kasvun pysähtyessä.

Suunnittelemme siirtymistä Nasdaq Helsingin päälistalle vuoden 2027 toisella neljänneksellä. Tavoitteena on vahvistaa yhtiömme tunnettuutta pääomamarkkinoilla, laajentaa kansainvälistä ja institutionaalista sijoittajapohjaamme sekä luoda edellytyksiä osakkeemme likviditeetin paranemiselle. Näemme päälistasiirtymän luontevana seuraavana askeleena, joka vastaa yhtiömme kansainvälistä profiilia ja kehitysvaihetta.

Odotamme kokonaisliikevaihtomme olevan vertailukauden tasolla vuoden 2026 neljännellä neljänneksellä. Odotamme turvallisuussovellusten myynnin kasvavan edellisestä neljänneksestä (QoQ), mutta laskevan vertailukaudesta (YoY). Lääketieteen myynnin arvioimme jäävän tilapäisesti vertailukautta pienemmäksi OEM-asiakkaiden optimoidessa varastojaan. Teollisuussovellusten myynnin odotamme kasvavan kaksinumeroisesti. Maantieteellisesti ennakoimme kasvua APAC-alueella ja Amerikoissa sekä laskua EMEIA-alueella.

Odotamme kokonaisliikevaihtomme olevan vertailukauden tasolla myös vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä poikkeuksellisen vahvan vertailukauden vuoksi. Uusien tuotteidemme ja tilausten tukemana suuntaamme luottavaisin mielin uuteen vuoteen ja ennakoimme kasvua kaikilla sovellusalueillamme vuonna 2027.”


Avainluvut

(EUR 1 000)7-9/20267-9/20251-9/20261-9/20251-12/2025
Liikevaihto26 99724 71777 86771 338101 023
Liikevaihdon muutos, %9,2 %-8,8 %9,2 %-6,0 %-6,0 %
Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä2 4772 8076 6475 9089 597
Liiketulos (EBITA) ilman kertaluonteisia eriä, %9,2 %11,4 %8,5 %8,3 %9,5 %
Kertaluonteiset erät0-3420-342-342
Liiketulos (EBITA)2 4772 4656 6475 5669 255
Liiketulosprosentti, %9,2 %10,0 %8,5 %7,8 %9,2 %
Tuotekehityskulut2 9032 7238 4998 50411 266
Tuotekehityskulut, % liikevaihdosta10,8 %11,0 %10,9 %11,9 %11,2 %
Liiketoiminnan rahavirta2 940492-1 0992 3893 885
Korolliset nettovelat jakson päättyessä-10 638-19 800-10 638-19 800-20 473
Investoinnit8065044 4842 0522 965
Sidotun pääoman tuotto (RONA), %18,7 %24,2 %18,7 %24,2 %20,4 %
Nettovelkaantumisaste, %-12,8 %-26,5 %-12,8 %-26,5 %-26,1 %
Osakekohtainen tulos, euroa0,130,110,370,220,44
Osakekohtainen tulos (laimennettu), euroa0,130,110,370,220,44
Osakkeiden lukumäärä jakson päättyessä14 655 63014 655 63014 655 63014 655 63014 655 630
Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä14 655 63014 655 63014 655 63014 655 69714 655 680
Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, laimennettu14 664 23014 655 63014 658 49714 657 17214 656 787


Tämä tiedote on lyhennelmä Detection Technologyn liiketoimintakatsauksesta tammi-syyskuu 2026. Raportti kokonaisuudessaan löytyy tämän tiedotteen liitteenä ja yhtiön verkkosivuilta.

Hallitus, Detection Technology Oyj


Lisätietoja

Toimitusjohtaja Hannu Martola on tavoitettavissa haastatteluja ja lisätietoja varten julkaisupäivänä kello 10.00–11.00 ja 14.00–15.00.

Hannu Martola, toimitusjohtaja
+358 500 449 475, hannu.martola@deetee.com

Nordea toimii yhtiön Nasdaq First North GM -sääntöjen mukaisena hyväksyttynä neuvonantajana, +358 9 5300 6774

Detection Technology on globaali röntgenilmaisimien ratkaisu- ja palvelutoimittaja lääketieteen, turvallisuusalan ja teollisuuden sovelluksiin. Yhtiön ratkaisut ulottuvat sensorikomponenteista optimoituihin ilmaisinjärjestelmiin, joissa on mikropiirejä, elektroniikkaa, mekaniikkaa, ohjelmistoja ja algoritmeja. Sillä on toimipisteitä Suomessa, Intiassa, Kiinassa, Ranskassa ja Yhdysvalloissa. Yhtiön osakkeet on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle kaupankäyntitunnuksella DETEC.

Jakelu: Nasdaq Helsinki, keskeiset tiedotusvälineet, www.deetee.com