Substansvärde 2026 10 31
2026-11-03 07:00:00
Lincs substansvärde per den 31 oktober 2026 uppgick till 80,8 kr per aktie. Avkastningen på substansvärdet per aktie under månaden uppgick till 1,4%.
| Kapitalandel | Aktiekurs (SEK) | Verkligt värde (mkr) | Kronor per aktie (SEK) | Andel (%) | |
| Arcoma | 27% | 8,0 | 30,3 | 0,5 | 0,7% |
| Cinclus Pharma | 5% | 12,0 | 27,8 | 0,5 | 0,6% |
| C-RAD | 10% | 23,2 | 81,9 | 1,4 | 1,8% |
| Egetis Therapeutics | 4% | 10,1 | 180,3 | 3,1 | 3,9% |
| Flerie | 1% | 13,9 | 8,5 | 0,1 | 0,2% |
| FluoGuide | 7% | 30,5 | 35,9 | 0,6 | 0,8% |
| Initiator Pharma | 20% | 1,9 | 26,2 | 0,5 | 0,6% |
| MedCap | 20% | 553,0 | 1 640,2 | 28,5 | 35,2% |
| Medivir | 12% | 1,5 | 116,7 | 2,0 | 2,5% |
| OncoZenge | 7% | 3,1 | 6,4 | 0,1 | 0,1% |
| Oncoinvent | 12% | 73,7 | 55,1 | 1,0 | 1,2% |
| OssDsign | 12% | 3,4 | 44,6 | 0,8 | 1,0% |
| Photocure | 1% | 49,6 | 13,8 | 0,2 | 0,3% |
| Sedana Medical | 17% | 9,3 | 154,2 | 2,7 | 3,3% |
| Stille | 23% | 248,5 | 510,9 | 8,9 | 11,0% |
| Noterade innehav | 2 932,7 | 50,9 | 63,0% | ||
| ACE Health | 47% | 25,0 | 0,4 | 0,5% | |
| Akiram Therapeutics | 15% | 20,0 | 0,3 | 0,4% | |
| Alder Therapeutics | 47% | 0,0 | - | 0,0% | |
| Animal Probiotics | 20% | 0,7 | 0,0 | 0,0% | |
| Epicyt Pharma | 26% | 2,4 | 0,0 | 0,1% | |
| Gesynta Pharma | 9% | 46,9 | 0,8 | 1,0% | |
| Linc Ägande | 100% | 0,0 | 0,0 | 0,0% | |
| Melius Pharma | 32% | 0,0 | - | 0,0% | |
| Ninex | 50% | 121,2 | 2,1 | 2,6% | |
| nWise Ägare | 50% | 23,0 | 0,4 | 0,5% | |
| Oncorena | 30% | 145,5 | 2,5 | 3,1% | |
| Sciety | 6% | 12,7 | 0,2 | 0,3% | |
| Sixera Pharma | 15% | 0,0 | - | 0,0% | |
| Synartro | 34% | 34,3 | 0,6 | 0,7% | |
| Zalvac | 20% | 15,8 | 0,3 | 0,3% | |
| Onoterade innehav | 447,7 | 7,8 | 9,6% | ||
| Övriga tillgångar och skulder | 1 272,8 | 22,1 | 27,4% | ||
| Substansvärde | 4 653,1 | 80,8 | 100,0% |