Prolight erhåller Notice of Allowance i USA för Psyros®-patent
Prolight Diagnostics meddelar idag att den amerikanska patentmyndigheten, United States Patent and Trademark Office (USPTO), har utfärdat ett positivt patentbesked, ett Notice of Allowance, avseende en patentansökan som omfattar centrala aspekter av Psyros®-teknologin för räkning av enskilda molekyler. Detta förväntas bli det första beviljade amerikanska patentet relaterat till Psyros-plattformen.
Patentansökan (US Application No. 18/267,726) omfattar metoder för att förlänga livslängden hos reaktiva syreföreningar, vilket möjliggör generering av mer väldefinierade signalpunkter på sensorytan. Detta förbättrar signalkvaliteten samtidigt som komplexiteten i det optiska avläsningssystemet minskar, vilket stödjer utvecklingen av kostnadseffektiva applikationer på Psyros-plattformen.
Ett Notice of Allowance innebär att USPTO avser att bevilja patentet efter att återstående administrativa steg har slutförts.
”Vi är mycket glada över att ha erhållit detta Notice of Allowance från USPTO, vilket avsevärt stärker skyddet i USA för vår egenutvecklade plattform för räkning av enskilda molekyler”, säger Steve Ross, CTO på Prolight Diagnostics.
”Ett starkt patentskydd i USA är strategiskt viktigt för Prolight. Att säkra det som förväntas bli vårt första amerikanska patent utgör en viktig milstolpe och stödjer våra pågående diskussioner med potentiella industriella och kommersiella partners”, säger Ulf Bladin, vd för Prolight Diagnostics.
Prolight har för närvarande sex patentfamiljer relaterade till Psyros-teknologin för räkning av enskilda molekyler. De fem första patentfamiljerna befinner sig i nationella och regionala faser i flera territorier världen över. Den sjätte patentfamiljen gick in i den internationella fasen enligt Patent Cooperation Treaty (PCT) i november 2025. Tre patent har redan beviljats i Europa och två i Japan.