Cibus Real Estate AB (publ) överväger emission av seniora icke-säkerställda gröna obligationer och tillkännager återköpserbjudande samt villkorad inlösen
Cibus Real Estate AB (publ) ("Cibus" eller "Bolaget") har mandaterat Nordea Bank Abp ("Nordea") och SB1 Markets, filial i Sverige ("SB1M") att arrangera möten med investerare från och med den 7 september 2026, för att undersöka möjligheten att emittera seniora icke-säkerställda gröna obligationer med ett förväntat nominellt belopp om SEK 700 miljoner med rörlig ränta och en löptid på 4,3 år (de "Nya Obligationerna"). En kapitalmarknadstransaktion kan följa, beroende av marknadsförhållanden.
EJ FÖR DISTRIBUTION I ELLER TILL, ELLER TILL NÅGON PERSON SOM BEFINNER SIG I ELLER ÄR BOSATT I USA, DESS TERRITORIUM OCH BESITTNINGAR (INKLUSIVE PUERTO RICO, DE AMERIKANSKA JUNGFRUÖARNA, GUAM, AMERIKANSKA SAMOA, WAKEÖARNA, NORDMARIANERNA, VARJE DELSTAT I USA OCH DISTRICT OF COLUMBIA) ELLER TILL NÅGON AMERIKANSK PERSON (U.S. PERSON, SÅSOM DEFINIERATS I REGULATION S I UNITED STATES SECURITIES ACT OF 1933, SÅSOM ÄNDRAD) ELLER NÅGON JURISDIKTION DÄR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA DOKUMENT ÄR FÖRBJUDET ENLIGT LAG. DISTRIBUTION AV DETTA DOKUMENT KAN STRIDA MOT LAG I VISSA JURISDIKTIONER (I SYNNERHET USA OCH STORBRITANNIEN)
I samband med emissionen av de Nya Obligationerna erbjuder Cibus innehavare av Bolagets utestående seniora icke-säkerställda gröna obligationer med ett utestående nominellt belopp om SEK 700 miljoner (lån nr. 107 ISIN SE0021921673) ("2027-Obligationerna") att återköpa samtliga deras 2027-Obligationer mot kontant betalning ("Återköpserbjudandet") till ett pris om 101,25 procent av det nominella beloppet, plus upplupen men obetald ränta. 2027-Obligationerna kommer att återköpas med förbehåll för de villkor som beskrivs i ett återköpsinformationsdokument daterat den 7 september 2026 ("Informationsdokumentet"), som finns tillgängligt via följande länk: https://www.cibusrealestate.com/investors/the-bonds/mtn-loan-107-700-msek-green-bond/
Återköpserbjudandet löper ut klockan 12:00 CEST den 10 september 2026, såvida det inte förlängs, återöppnas, återkallas eller avslutas efter Bolagets eget gottfinnande. Likviddag för Återköpserbjudandet förväntas inträffa omkring den 23 september 2026 och i den mån det är möjligt i samband med likviddagen för de Nya Obligationerna. Bolagets återköp av 2027-Obligationerna är villkorat av en framgångsrik emission av de Nya Obligationerna och de villkor som anges i Informationsdokumentet. Innehavare av 2027-Obligationer som deltar i Återköpserbjudandet kommer att vara berättigade att erhålla prioritet i tilldelningen av de Nya Obligationerna, med förbehåll för de villkor som anges i Informationsdokumentet.
Vidare har Bolaget idag instruerat Nordic Trustee & Agency AB (publ) att skicka en villkorad avisering om förtida inlösen avseende 2027-Obligationerna ("Aviseringen"). I enlighet med Aviseringen kommer Cibus, villkorat av inträffandet av likviddagen under de Nya Obligationerna, att lösa in samtliga 2027-Obligationer som inte återköpts av Cibus i Återköpserbjudandet till ett belopp om 101,25 procent av det nominella beloppet i enlighet med villkoren för 2027-Obligationerna med förtida inlösendag den 2 oktober 2026 och avstämningsdag den 25 september 2026.
Aviseringen finns tillgänglig på Cibus webbplats, via följande länk: https://www.cibusrealestate.com/investors/the-bonds/mtn-loan-107-700-msek-green-bond/
Nordea och SB1M agerar som bookrunners avseende emissionen av de Nya Obligationerna och som dealer managers för Återköpserbjudandet. BAHR Advokatbyrå AB har agerat legal rådgivare i samband med emissionen av de Nya Obligationerna och Återköpserbjudandet.
Dealer Managers:
Nordea: nordealiabilitymanagement@nordea.com
SB1M: dcm.liability.management@sb1markets.com
7 september 2026
För mer information, vänligen kontakta:
Stina Lindh Hök, VD
stina.lindhhok@cibusrealestate.com
+46 (0)8 12 439 100
Tomas Fröcklin, Head of Treasury
tomas.frocklin@cibusrealestate.com
+46 (0)8 12 439 100
Informationen i detta pressmeddelande är sådan information som Cibus Real Estate AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning 596/2014. Informationen lämnades, enligt ovanstående kontaktpersons försorg, klockan 08:00 CEST den 7 september 2026.
Cibus är ett fastighetsbolag noterat på Nasdaq Stockholm Mid Cap. Företagets affärsidé är att förvärva, utveckla och förvalta fastigheter i Europa med dagligvaruhandelskedjor som ankarhyresgäster. Företaget äger för närvarande cirka 700 fastigheter i Europa. De största hyresgästerna är Kesko, Tokmanni, Coop, S-gruppen, Rema 1000, Salling, Lidl, Dagrofa, Jumbo och Carrefour.