Infrea har tillträtt aktierna i Jonab Anläggning AB, gruppens hittills största förvärv, och beslutat om nyemission
Som meddelades 2021-07-01 förvärvar Infrea 100 procent av Jonab Anläggnings AB. Idag 2021-09-02 slutfördes affären via att Infrea tillträtt aktierna.
Bolaget tillträddes idag den 2 september 2021 och kommer att ingå i Infreas räkenskaper från och med idag. Detta förvärv beräknas tillföra Infrea en årlig omsättning om cirka 340 Mkr och ett EBIT-resultat om cirka 23 Mkr. Köpeskillingen (på kassa- och skuldfri basis) uppgår till cirka 111 Mkr inklusive eventuell tilläggsköpeskilling om maximalt 14 Mkr. Förvärvet finansieras med egna medel, 30,8 Mkr i nyemitterade Infrea-aktier och externa lån.
I enlighet med beslut på extra bolagsstämma 2021-08-04 emitteras 667 628 aktier baserat på volymviktad genomsnittskurs om 46,14 kronor per aktie mätt under perioden 2021-08-02 - 2021-08-27. Emissionen innebär en utspädning om 3,9 procent.
- Det är en stor dag för Infrea i och med tillträdet av Jonab, vårt hittills största tillskott till Infrea-gruppen. Förvärvet är ett led i Infreas uttalade strategi att stärka gruppen både geografiskt och kompetensmässigt. Med Jonab etablerar Infrea geografisk närvaro i Halland och Skåne samt får 80 nya kompetenta medarbetare.
Vi ser med spänning fram emot att tillsammans med ledningen i Jonab fortsätta utveckla bolaget i detta nya skede, säger Tony Andersson, VD och Koncernchef Infrea
Stockholm 2021-09-02