Bifogade filer
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | IT-konsult & onlinetjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
I enlighet med tidigare kommunikation beslutades vid extra bolagsstämma i Agilit Holding AB (publ) idag den 29 september om omvänt förvärv av Rightbridge Ventures AB (publ). Tillträdesdag för det omvända förvärvet beräknas bli den 6 oktober 2022. Som ett led i det omvända förvärvet genomförs också en utdelning till aktieägarna i Agilit Holding AB av Bolagets dotterbolag Agilit Svenska AB. Utdelningen är en så kallad Lex ASEA-utdelning. Med stöd av bemyndigande från den extra bolagsstämman har styrelsen i Agilit Holding AB beslutat att avstämningsdag för Lex ASEA-utdelningen är den 5 oktober 2022.
Information angående Lex ASEA-utdelningen
Aktieägare i Agilit Holding AB per avstämningsdagen den 5 oktober kommer per automatik att erhålla en (1) aktie i Agilit Svenska AB per varje innehavd aktie i Agilit Holding AB. Aktieägare behöver således inte vidta några åtgärder i samband med Lex-ASEA-utdelningen.
Utdelningen sker två dagar efter avstämningsdagen, den 7 oktober, och aktierna i Agilit Svenska AB blir därefter synliga på respektive aktieägare i Bolagets depå eller VP-konto.
Agilits tidigare verksamhet kommer fortsättningsvis bedrivas i Agilit Svenska AB ("Nya Agilit"). Nya Agilit avser att ansöka om notering på Nasdaq First North Growth Market och kommer inom ramen för denna noteringsprocess att upprätta en bolagsbeskrivning.