Söndag 6 Juli | 19:59:48 Europe / Stockholm

Kalender

Est. tid*
2025-11-06 07:30 Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-07-18 07:30 Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-05-30 - X-dag ordinarie utdelning APOTEA 0.00 SEK
2025-05-28 - Årsstämma
2025-05-08 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-02-06 - Bokslutskommuniké 2024

Beskrivning

LandSverige
ListaMid Cap Stockholm
SektorHandel & varor
IndustriDetaljhandel
Apotea är verksamt inom e-handelssektorn. Bolaget är verksamt som ett nätapotek. Bolaget säljer och levererar ett brett utbud av receptbelagda och receptfria läkemedel, hud- och hårvårdsprodukter samt smink och diverse skönhetsrelaterade produkter. Bolaget är verksamt på den svenska hemmamarknaden, där kundbasen huvudsakligen består av privatpersoner. Apotea grundades år 2003 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
2024-02-14 08:30:00
Apotea, Sveriges största nätapotek, redovisar en stark start på 2024 med en försäljning på över 510 miljoner kronor i januari. Det innebär en tillväxt på 20% vilket är över apoteksbranschens tillväxt för månaden.

Apotea, Sveriges största nätapotek, redovisar en stark start på 2024 med en försäljning på över 510 miljoner kronor i januari. Det innebär en tillväxt på 20% vilket är över apoteksbranschens tillväxt för månaden.

Tillväxten under januari fick en skjuts av regeringens uppmaning till ökad beredskap, något som fått en stark påverkan på framför allt försäljningen av receptbelagda läkemedel. Trots att Apotea sålde drygt 50 miljoner över budget visade logistiken på en fantastisk kapacitet, mycket tack vare de stora investeringar i automationen som gjordes förra året.

"Det är roligt att se våra investeringar lönat sig och även om vi haft ett högt tryck har vi kunnat leverera på vårt kundlöfte” säger Pär Svärdson, VD på Apotea.

I januari utökade Apotea sortimentet med en ny kategori “Beredskap”. Den nya kategorin består av bland annat vevradio, första hjälpen-väskor, batterier, vattenreningstabletter och annan nödutrustning.

”Beredskapstrenden är något vi tydligt märker av och vi tror att det kommer hålla i sig under våren. Jag tror det kommer vara viktigt för alla att vara förberedda på olika typer av kriser framöver och att ha läkemedel och annat hemma är en bra start” säger Pär Svärdson, VD Apotea.