Bifogade filer
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Handel & varor |
Industri | Dagligvaror |
Plattformen för 2025 är lagd med fokus på tillväxt i Europa
Oktober-december 2024
- Nettoomsättningen uppgick till 221 TSEK (722).
- Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar, EBITDA, uppgick till -4 497 TSEK (-5 716) och EBIT uppgick till -4 585 TSEK (-6 265).
- Resultatet efter skatt uppgick till - 5048 TSEK (+3 346).
Januari-december 2024
- Nettoomsättningen uppgick till 953 TSEK (4 817).
- Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar, EBITDA, uppgick till -15 272 TSEK (-27 968) och EBIT uppgick till -15 416 TSEK (-27 968).
- Resultatet efter skatt uppgick till -17 965 TSEK (-19 915).
Koncernens nyckeltal i sammandrag
TSEK | Q4 2024 | Q4 2023 | Helår 2024 | Helår 2023 |
Nettoomsättning | 221 | 722 | 953 | 4 817 |
Bruttomarginal, %* | neg | -117 | 3 | -4 |
EBITDA | -4 497 | -5 716 | -15 272 | -27 968 |
EBITDA-marginal, % | Neg. | Neg. | Neg. | Neg. |
Rörelseresultat (EBIT) | --4 585 | -6 265 | -15 416 | -27 968 |
Rörelsemarginal (EBIT-marginal), % | Neg. | Neg. | Neg. | Neg. |
Resultat efter skatt | -5 048 | 3 346 | -17 965 | -19 915 |
Vinstmarginal, % | neg | 463 | Neg. | Neg. |
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr | -0,05 | 0,08 | -0,23 | -0,68 |
Soliditet, % | 93 | 78 | 93 | 78 |
Eget kapital per aktie, kr | 0,38 | 1,00 | 0,38 | 1,00 |
Balansomslutning | 59 269 | 53 994 | 59 269 | 53 994 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 247 | -1 397 | -19 742 | -25 380 |
Medelantalet anställda | 4 | 5 | 5 | 7 |
Väsentliga händelser oktober-december 2024
- Markus Dragicevic väljs in som styrelseledamot vid extra bolagstämma.
- Åsa Josell utnämns till ny R&D chef
- Rekryterar Oatlys tidigare försäljningschef för Foodservice, Fredrik Maquard, till ny försäljningschef
- Genom företrädesemission tillförs DUG Foodtech, efter kvittningar om cirka 11,7 MSEK, cirka 16,3 MSEK före emissionskostnader.
- DUG Foodtech beslutar om en riktad kvittningsemission om cirka 7 MSEK
- Davide Cobelli rekryteras som varumärkesambassadör för DUG Foodtech i Italien och kommer att bidra med sin expertis och passion till baristor, rosterier och kaffeentusiaster i hela landet.
- Från januari 2025 blir DUG Foodtech stolt huvudpartner till Sveriges Offentliga Måltider (SOM).
- DUG Foodtech får godkänt patent för bolagets växtbaserade köttalternativ i Sverige
- Implementering av incitamentsprogram i DUG Foodtech AB
- Från februari 2025 kommer DUG Barista, den innovativa växtbaserade drycken från DUG Foodtech, att finnas på hyllorna hos Hemköp, Willys och City Gross. Genom ett nytt samarbete med Dagab, en del av Axfoodkoncernen, kommer DUG Barista nå ut till över 500 butiker.
Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång
- DUG Foodtech får fler kunder och nya listningar på den tyska marknaden.
- DUG Foodtech får listning i 150 Carrefour hypermarkets i Spanien - första ordern är lagd
- DUG Foodtech inleder ett samarbete med Connected Brands GmbH. Denna österrikiska agentur är specialiserad på att representera framåtblickande livsmedelsvarumärken och internationella mattrender, vilket banar väg för DUG Foodtechs närvaro i Österrike.
- Valberedningens ledamöter inför årsstämma 2025 i DUG Foodtech AB (publ) har utsetts. Valberedningen ska bestå av tre ledamöter, utöver styrelsens ordförande ska representanter för de tre röstmässigt största aktieägarna som önskar delta i valberedningen.
- DUG Foodtech meddelar att den isländska dagligvarukedjan Kronan kommer att lägga till DUG potatisdryck i sitt sortiment. Från och med mars 2025 kommer Kronans kunder att kunna hitta DUG:s smakrika och innovativa växtbaserade drycker i butiker över hela Island.
VD har ordet
Försäljningsfokus och marknadsinsatser skapar efterfrågan och försäljning
I samband med bokslutskommunikén är det lätt att blicka bakåt, men det gångna året har lagt en stark grund för framtiden. Försäljningen under de två första månaderna i år tangerar hela föregående års försäljning! 2025 blir ett år med tillväxt, både på befintliga marknader och genom expansion till nya. Jag är oerhört stolt över det omfattande arbete vi har gjort inom DUG Foodtech och det positiva gensvar vi får från marknaden och våra distributörer. De kostnadsåtgärder som genomfördes under 2024 kommer dessutom att stärka lönsamheten framöver.
Mycket av arbetet under det fjärde kvartalet 2024 var en fortsättning på det strategiska arbetet som inleddes under året, men än mer intensivt och än mer fokuserat för att svara på ett ökande intresse från kunder och konsumenter på våra nyckelmarknader. Jag är imponerad av mitt teams hårda arbete och alla våra samarbetspartner som bidrar till att få ut våra produkter på marknaden.
Det är glädjande att kunder på viktiga marknader i Europa lägger beställningar och får listningar, som i februari då 150 Carrefour hypermarkets runt om i Spanien lanserade DUG. Detta samarbete är ett av de första stegen för att etablera sig på den spanska marknaden.
Nya kunder i nyckelmarknaderna
Under slutet av 2024 såg vi att vår plan för geografisk expansion och lansering av nya produktkategorier gav goda resultat. Genom en stärkt närvaro på större marknader såsom Sverige, Tyskland och Italien etablerar vi DUG inom kaffekanalen och foodservice. Den finansiering som genomfördes i oktober/november har till största delen investerats i en mer intensiv lansering av vår DUG potatisdryck.
I Sverige är DUG Barista tillgänglig på hyllorna hos Hemköp, Willys och City Gross. Genom samarbetet med Conaxess Trade får vi tillgång till en stark och erfaren säljorganisation som inledningsvis hjälper oss att nå de utvalda 500 butikerna över hela landet.
I Tyskland fortsätter utrullning med DUG i flera olika butikskanaler, med Knuspr och Budni som senaste exemplen. Genom Knuspr är DUG tillgänglig för konsumenter i metropolerna Berlin, München och Frankfurt am Main via e-handelsplattformen. Budni är en nordtrysk apotekskedja, och en del av Edeka Group, har 190 butiker och är en viktig kund i denna region.
För den italienska marknaden inledde vi ett strategiskt partnerskap med en av landets mest respekterade profiler inom kaffevärlden, Davide Cobelli. Han är vår varumärkesambassadör med uppdrag att bidra med sin expertis och passion till baristor, rosterier och kaffeentusiaster.
… men även i övriga marknader
Utöver lanseringen i Spanien har vi inlett ett samarbete med Connected Brands GmbH, en österrikisk agentur specialiserad på att representera framåtblickande livsmedelsvarumärken och internationella mattrender, vilket banar väg för DUG Foodtechs närvaro i Österrike. Nu finns DUG potatisdrycker i alla MPREIS-butiker i Österrike. MPREIS driver 180 butiker i Österrike och 30 i södra Italien.
Jag är också glad över att DUG inom kort finns i den isländska dagligvarukedjan Kronans sortiment. Lansering möjliggörs genom ett samarbete med Nathan & Olsen, med lång erfarenhet av att introducera premiumvarumärken på den isländska marknaden och idag en nyckelaktör inom både grossist- och detaljhandeln i landet.
Fokus på svenska storkök
Under kvartalet beslutade vi också att på allvar visa upp DUG:s alla fördelar för storkök och restauranger i Sverige. Vi är huvudpartner till Sveriges Offentliga Måltider (SOM). Det ger oss en stor plattform att visa hur vår produktportfölj bidrar med ett betydande mervärde till de offentliga måltiderna i Sverige genom sitt låga koldioxidavtryck och uppskattade smak. Samarbetet inkluderar presentationen av den prestigefyllda kategorin Årets Klimatkök, en hyllning till innovativa och klimatvänliga lösningar inom offentliga måltider.
Skolkök runt om i Sverige testar nu vår kommande produkt, DUG Cooking Cream med mycket gott resultat och feedback. Det är en matlagningsgrädde som är helt glutenfri, laktosfri, fri från förtjockningsmedel och med en fin neutral smak. Planen är att lansera produkten under 2025.
Parallellt med vårt fokus på att öka försäljningen av DUG fortsätter arbetet med andra produkter där våra patent lägger grunden för framtidens försäljning. Det svenska patent- och registreringsverket har godkänt vår patentansökan "Meat analogue" som definierar den unika metodik vi kommer att använda för framställning av ett vegetabiliskt köttalternativ.
Vi vet att DUG potatisdryck har alla de kvaliteter som de bästa "icke mjölk"-produkterna ska leverera och att få kunders, konsumenters och andra parters uppskattning är fantastiskt och ett kvitto på att vi har en plats på marknaden. Utöver det som vi står inför 2025 med lanseringar och ökad försäljning gläds jag åt att djurrättsorganisationen PETA i Tyskland nyligen utsåg DUG Barista till "The Best Vegan Milk Alternative"!
Helene Nielsen,
VD
För mer information kontakta:
Helene Nielsen, VD
Tel: 0732 22 76 35
e-post: helene.nielsen@dugfoodtech.com
Denna rapport samt övrig ekonomisk information och pressmeddelanden finns på bolagets webbplats, ir.dugdrinks.com
Denna information är sådan som DUG Foodtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 28 februari 2025, klockan 18.00 CEST.