Bifogade filer
Valberedning har nu utsetts inför Electrolux Professional AB:s årsstämma 2026.
Enligt instruktion för valberedningen som antagits vid bolagsstämma ska Electrolux Professionals valberedning bestå av fem ledamöter. Valberedningen skall bestå av ledamöter utsedda av de till röstetalet fyra största aktieägarna som önskar delta i valberedningen, samt bolagets styrelseordförande.
Baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti, 2025 består valberedningen av följande ledamöter:
Petra Hedengran, ordförande, utsedd av Investor AB
Jan Dworsky, utsedd av Swedbank Robur Fonder
Anders Hansson, utsedd av AMF Pension och Fonder
Jesper Wilgodt, utsedd av Alecta
Kai Wärn, styrelseordförande i Electrolux Professional AB
Valberedningen kommer att utarbeta förslag till årsstämman 2026 avseende ordförande vid årsstämman, styrelseledamöter, styrelsens ordförande, ersättning till styrelseledamöter, revisor, revisorsarvode och, i den utsträckning som bedöms erforderligt, förslag till ändringar av den nuvarande instruktionen för valberedningen.
Årsstämman 2026 kommer att äga rum den 5 maj 2026 i Stockholm. Aktieägare som vill lägga fram förslag till årsstämman är välkomna att göra det via e-post till nominationcommittee@electroluxprofessional.com
För ytterligare information, vänligen kontakta Jacob Broberg, Chief Communication & Investor Relations Officer +46 70 190 00 33