Bifogade filer
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Bioteknik |
Göteborg, 28 maj 2025 - Elicera Therapeutics ("Elicera"), ett cell- och genterapiföretag i klinisk fas som utvecklar nästa generations terapier baserade på onkolytiska virus och CAR T-celler, beväpnade med immunaktiverande egenskaper via bolagets kommersiellt tillgängliga plattform, iTANK, meddelar idag att bolaget har ingått ett materialöverföringsavtal, så kallat MTA (Material Transfer Agreement), med Tübingenuniversitetssjukhus i Tyskland. Genom avtalet kommer ELC-100 och ELC-201 att ingå i tester som syftar till att ta fram en ny så kallad följediagnostik för att förutsäga den potentiella framgången för en ny typ av NEN-behandling, immunoviroterapi.
Immunoviroterapi (IV) utgör en innovativ behandlingsmetod för neuroendokrina neoplasmer (NEN). IV kombinerar intratumoral applicering av onkolytiska virus (OV) med intravenös administrering av en anti-PD1 immuncheckpoint-hämmare. För att IV ska lyckas är det ett strikt krav att NEN-patienternas tumörceller (i) är mottagliga för infektion av OV, (ii) möjliggör massiv replikering av OV i de infekterade tumörcellerna, och (iii) att denna OV-infektion resulterar i en OV-utlöst förstörelse (onkolys) av NEN-cellerna. Om dessa tre förutsättningar inte uppfylls kommer inte strategin med att kombinera OV och anti-PD1 att fungera.
Enligt Eliceras MTA med Tübingen universitetssjukhus kommer universitetssjukhuset, under ledning av Dr och professor Ulrich M. Lauer, att få tillgång till ELC-100 och ELC-201 för att genomföra tester i syfte att ta fram en ny typ av följediagnostik. Syftet med diagnostiken är att kunna förutsäga den potentiella framgången av immunoviroterapi innan behandlingen inleds med den nya typen av kombination för NEN-tumörer. Tester kommer även att genomföras på andra onkolytiska virus, inklusive marknadsgodkända IMLYGIC™ (AMGEN).
"Det finns en tydlig vetenskaplig rational för att kombinera onkolytiska virus med anti-PD1 immuncheckpoint-hämmare. Att i detta projekt få möjlighet att bidra med våra onkolytiska virus och samtidigt samla viktiga data om deras aktivitet i färsk tumörvävnad är värdefullt för oss. Vi ser en stor hälsoekonomisk fördel med att utveckla metoder som kan identifiera vilka patienter som har bäst förutsättningar att svara på behandlingen - något som är särskilt relevant inom så heterogena sjukdomsgrupper som NEN. Vår medverkan är därmed inte bara ett sätt att stärka vår egen kunskapsbas, utan också ett bidrag till att påskynda utvecklingen av nya och mer träffsäkra terapier för denna patientgrupp", säger Jamal El-Mosleh, vd för Elicera Therapeutics.
"Utvecklingen av precisionsmedicin bygger på att vi effektivt kan koppla samman forskningsframsteg med kliniska behov. För att kunna identifiera rätt behandling till rätt patient krävs ett nära samarbete mellan akademin, sjukvården och det innovativa näringslivet. Det här projektet är ett konkret exempel på hur vi tillsammans kan ta viktiga steg mot mer individanpassad och effektiv cancervård, där avancerad diagnostik och målriktad behandling går hand i hand", säger Dr. och professor Ulrich M. Lauer, Universitetssjukhuset i Tübingen.