Bifogade filer
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Nordic SME Sweden |
Sektor | Industri |
Industri | Industriprodukter |
Aktieägarna i LightAir AB (publ), org. nr 556724-7373 ("LightAir" eller "Bolaget"), kallas härmed till extra bolagsstämma onsdagen den 13 augusti 2025 kl. 13:00 ("stämman") på Österåkers Golfklubb, Långhundravägen 36, 184 92 Åkersberga.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i stämman ska
dels vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 5 augusti 2025,
dels anmäla sin avsikt att delta i stämman till LightAir senast fredagen den 8 augusti 2025 eller anmäla sig genom att avge sin poströst enligt anvisningar under rubriken Poströstning nedan så att poströsten är LightAir tillhanda senast fredagen den 8 augusti 2025. Anmälan kan göras:
- per e-post till bolagsstamma@lightair.com, eller
- per post till Sandkilsvägen 13, 184 42 Åkersberga
(märk kuvertet "LightAir AB, bolagsstämma").
Vid anmälan ska aktieägare uppge namn, adress, telefonnummer (dagtid), person- eller organisationsnummer samt eventuella ombud och biträden som ska delta.
Ombud, fullmakt m.m.
Fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar bör vara LightAir tillhanda i god tid före stämman. Eventuell fullmakt ska tas med i original till stämman.
Aktieägare som poströstar genom ombud ska utfärda skriftlig och daterad fullmakt för ombudet. Fullmakten i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar utvisande behörig företrädare ska bifogas poströstningsformuläret.
Fullmaktsformulär finns att ladda ner på www.lightair.com. För beställning av fullmaktsformulär gäller samma adress som för anmälan.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, för att ha rätt att delta i stämman, begära att tillfälligt omregistrera sina aktier i aktieboken hos Euroclear Sweden AB i eget namn. Aktieägare måste begära att förvaltaren gör sådan registrering i god tid. Rösträttsregistrering som har gjorts av förvaltaren senast torsdagen den 7 augusti 2025 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Poströstning
Styrelsen har beslutat att aktieägare ska kunna utöva sin rösträtt per post före stämman, i enlighet med bolagsordningen och aktiebolagslagen (2005:551). Aktieägare som vill utnyttja möjligheten till poströstning ska, utöver att vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 5 augusti 2025, använda det formulär för poströstning som finns tillgängligt på Bolagets hemsida, www.lightair.com. Det ifyllda och undertecknade formuläret för poströstning samt, i förekommande fall, relevanta behörighetshandlingar ska i god tid innan stämman skickas till Bolaget per post till adressen ovan eller per e-post till bolagsstamma@lightair.com. Handlingarna ska vara Bolaget tillhanda senast den 8 augusti 2025. Aktieägaren får inte förse poströsten med särskilda instruktioner eller villkor. Om så sker är rösten ogiltig. Aktieägaren kan inte poströsta på annat sätt än genom att markera ett av de i formuläret för poströstning angivna svarsalternativen, Ja eller Nej, för varje förslag till beslut. Om en aktieägare inte har markerat något svarsalternativ i en viss fråga anses aktieägaren ha avstått från att rösta i den aktuella frågan.
Förslag till dagordning
- Stämmans öppnande.
- Val av ordförande vid stämman.
- Val av en eller två justerare.
- Upprättande och godkännande av röstlängd.
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
- Godkännande av dagordningen.
- Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) minskning av aktiekapitalet.
- Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) nyemission av aktier med företrädesrätt för Bolagets aktieägare.
- Beslut om emission av teckningsoptioner för förvärv av HVAC/ventilation.
- Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) minskning av aktiekapitalet.
- Stämmans avslutande.
Förslag till beslut
Punkt 2. Val av ordförande vid stämman
Valberedningen föreslår val av advokat Emil Apelman från Advokatfirman Delphi som ordförande vid stämman.
Punkt 4. Upprättande och godkännande av röstlängd
Röstlängden som föreslås godkännas är den röstlängd som har upprättats baserat på bolagsstämmoaktieboken och anmälda närvarande aktieägare samt mottagna poströster.
Punkt 7. Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) minskning av aktiekapitalet
För att möjliggöra genomförandet av styrelsens förslag till beslut om nyemission av aktier enligt punkt 8 i kallelsen föreslås att stämman beslutar om justeringar av bolagsordningens gränser för aktiekapital samt minskning av aktiekapitalet. Ärendena under punkterna 7 a) - b) är ett förslag och ska som en helhet behandlas av stämman genom ett beslut. Beslut enligt denna punkt 7 är villkorat av att stämman även beslutar enligt punkt 8 i kallelsen.
För giltigt beslut krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de vid stämman avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Punkt 7 a) - Styrelsens förslag till beslut om ändring av bolagsordningen
För att möjliggöra aktiekapitalsminskningen under punkt 7 b) samt nyemissionen under punkt 8 föreslår styrelsen att stämman beslutar att ändra Bolagets gränser för aktiekapital i 4 § i bolagsordningen.
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
§ 4 Aktiekapital | § 4 Aktiekapital |
Aktiekapitalet skall utgöra lägst 4 000 000 kronor och högst 16 000 000 kronor. | Aktiekapitalet skall utgöra lägst 1 000 000 kronor och högst 4 000 000 kronor. |
Punkt 7 b) - Styrelsens förslag till beslut om minskning av aktiekapitalet
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om minskning av aktiekapitalet med 4 117 892,25 kronor för avsättning till fritt eget kapital. Minskning sker utan indragning av aktier genom att aktiens kvotvärde ändras från 1 krona till 0,25 kronor.
Minskningen genomförs för att minska aktiernas kvotvärde och för att möjliggöra den nyemission som föreslås godkännas enligt punkt 8 i kallelsen. Efter minskningen kommer Bolagets aktiekapital att uppgå till 1 372 630,75 kronor fördelat på sammanlagt 5 490 523 aktier (före nyemissionen), envar med ett kvotvärde om 0,25 kronor.
Styrelsens redogörelse enligt 20 kap. 13 § fjärde stycket aktiebolagslagen
Effekten av styrelsens förslag är att Bolagets aktiekapital minskar med 4 117 892,25 kronor, från 5 490 523 kronor till 1 372 630,75 kronor. Styrelsen har samtidigt föreslagit att stämman ska godkänna styrelsens förslag till beslut om nyemission enligt punkt 8 i kallelsen. Genom att samtidigt med minskningen genomföra en nyemission av aktier, som ökar aktiekapitalet med minst minskningsbeloppet, får Bolaget verkställa minskningsbeslutet utan tillstånd från Bolagsverket eller allmän domstol, eftersom åtgärderna sammantaget medför att varken Bolagets bundna egna kapital eller dess aktiekapital minskar.
Punkt 8. Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) nyemission av aktier med företrädesrätt för Bolagets aktieägare
För att möjliggöra genomförandet av styrelsens förslag till beslut om nyemission av aktier enligt punkt 8 b) i kallelsen föreslås att stämman beslutar om justeringar av bolagsordningens gränser för aktiekapital och antal aktier samt minskning av aktiekapitalet. Ärendena under punkterna 8 a) - b) är ett förslag och ska som en helhet behandlas av stämman genom ett beslut. Beslut enligt denna punkt 8 är villkorat av att stämman även beslutar enligt punkt 7 i kallelsen.
För giltigt beslut krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de vid stämman avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Punkt 8 a) - Styrelsens förslag till beslut om ändring av bolagsordningen
För att möjliggöra nyemissionen under punkt 8 b) föreslår styrelsen att stämman beslutar att ändra Bolagets gränser för aktiekapital och antal aktier i 4 § och 5 § i bolagsordningen.
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
§ 4 Aktiekapital | § 4 Aktiekapital |
Aktiekapitalet skall utgöra lägst 1 000 000 kronor och högst 4 000 000 kronor. | Aktiekapitalet skall utgöra lägst 5 500 000 kronor och högst 22 000 000 kronor. |
§ 5 antal aktier | § 5 antal aktier |
Antal aktier skall vara lägst 4 000 000 och högst 16 000 000. | Antal aktier skall vara lägst 22 000 000 och högst 88 000 000. |
Punkt 8 b) - Styrelsens förslag till beslut om nyemission av aktier med företrädesrätt för Bolagets aktieägare
Styrelsen föreslår att Bolaget ska emittera högst 32 943 138 aktier. Aktiekapitalet kommer att öka med högst 8 235 784,50 kronor. Nu angiven aktiekapitalsökning beaktar den minskning av aktiekapitalet som föreslås under punkt 7 i kallelsen. Styrelsen föreslår att nyemissionen ska genomföras med företrädesrätt för befintliga aktieägare och enligt nedanstående villkor.
- Bolagets aktieägare ska ha företrädesrätt att teckna aktier, varvid en (1) innehavd aktie i Bolaget på avstämningsdagen ska berättiga till en (1) teckningsrätt, och en (1) teckningsrätt ska berättiga till teckning av sex (6) aktier.
- Avstämningsdag för fastställande av vilka aktieägare som är berättigade att med företrädesrätt teckna aktier ska vara den 21 augusti 2025.
- Teckningskursen per aktie ska vara 0,50 kronor.
- Teckning av aktier ska ske från och med den 25 augusti 2025 till och med den 8 september 2025. Teckning av aktier med företrädesrätt (dvs. med stöd av teckningsrätter) ska ske genom samtidig kontant betalning eller genom kvittning.
- Teckning av aktier utan företrädesrätt (dvs. utan stöd av teckningsrätter) ska ske på teckningslista. Styrelsen ska ha rätt att besluta om förlängning av teckningstiden.
- För det fall samtliga aktier inte tecknas med stöd av teckningsrätter ska styrelsen, inom ramen för emissionens högsta belopp, besluta om tilldelning av aktier tecknade utan stöd av teckningsrätter, varvid tilldelning ska ske enligt följande.
-
-
- I första hand ska återstående aktier tilldelas de garanter som ingått en emissionsgaranti i förhållande till storleken på ställt garantiåtagande och, i den mån detta inte kan ske, genom lottning.
-
-
-
- I andra hand ska tilldelning ske till de som lämnat en teckningsförbindelse, oavsett om tecknaren var aktieägare på avstämningsdagen eller inte, i förhållande till det antal aktier som var och en har tecknat och, i den mån detta inte kan ske, genom lottning.
-
-
-
- I tredje hand ska tilldelning ske till de som även tecknat aktier med stöd av teckningsrätter, oavsett om tecknaren var aktieägare på avstämningsdagen eller inte, i förhållande till det antal teckningsrätter som utnyttjats för teckning och, i den mån detta inte kan ske, genom lottning.
-
-
-
- I fjärde och sista hand ska tilldelning ske till andra som anmält sig för teckning av aktier utan stöd av teckningsrätter. För det fall att tilldelning till dessa inte kan ske fullt ut ska tilldelning ske i förhållande till det antal aktier som var och en har tecknat och, i den mån detta inte kan ske, genom lottning.
-
- Styrelsen får vid beslut om tilldelning besluta om att tilldelning enligt föregående endast sker av ett visst minsta antal aktier.
- Betalning för aktier som tecknas utan företrädesrätt (dvs. utan stöd av teckningsrätter) ska erläggas senast tre bankdagar från utfärdandet av besked om tilldelning (avräkningsnota). Styrelsen ska emellertid ha rätt att besluta om förlängning av betalningstiden.
- Överkurs ska i sin helhet tillföras den fria överkursfonden.
- Handel med teckningsrätter äger rum på NGM Nordic SME Sweden från och med den 25 augusti 2025 till och med den 3 september 2025. Handel med betald tecknad aktie (BTA) äger rum på NGM Nordic SME Sweden från och med den 25 augusti 2025 till och med omkring den 15 september 2025.
- De nya aktierna ska medföra rätt till vinstutdelning första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter det att nyemissionen har registrerats hos Bolagsverket och aktierna införts i aktieboken hos Euroclear Sweden AB.
Bolaget kommer att upprätta och tillhandahålla ett särskilt informationsmemorandum med anledning av företrädesemissionen vilket kommer att innehålla fullständiga villkor och anvisningar för deltagande i företrädesemissionen.
Emissionen förutsätter att ändringen av bolagsordningen enligt punkt 7 a), minskningen av aktiekapitalet enligt punkt 7 b) och ändringen av bolagsordningen enligt punkt 8 a) godkänns av aktieägarna.
Såväl styrelsen som verkställande direktören bemyndigas att vidta de smärre justeringar i styrelsens beslut som kan visa sig erforderliga för registreringen av emissionen vid Bolagsverket samt vid Euroclear Sweden AB.
Punkt 9. Emission av teckningsoptioner för förvärv av HVAC/ventilation
Bakgrund
LightAir har förvärvat alla rättigheter till CellFlow DEP-teknologin inom ventilationsområdet (HVAC). Förvärvet ger LightAir global rätt till teknologin, och betalas inledningsvis med aktier och dessa teckningsoptioner. Sedan utfaller provision i takt med försäljningen av licenser och utvecklade produkter genom licens- och utvecklingsavtal med uppfinnaren Andrzej Loreth.
Teknologin möjliggör mycket energieffektiv luftrening i ventilationssystem och adresserar framtida krav i byggnader och krismiljöer. Chalmers Industriteknik har lämnat in en forskningsansökning för att finansiera utvecklingsstudier med start i december 2025. Syftet med forskningsstudien är att jämföra ett konventionellt ventilationssystem med CellFlow DEP-teknologin för ventilation/HVAC. För att betala för förvärvet av ventilation/HVAC föreslås att det inrättas ett teckningsoptionsprogram enligt nedan.
Det nya teckningsoptionsprogrammet föreslås, efter företrädesemissionens genomförande, efter utnyttjande, uppgå till högst cirka 13 procent av det totala antalet utgivna aktier i Bolaget.
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om emission av högst 4 164 430 teckningsoptioner, innebärandes en ökning av aktiekapitalet med högst 1 041 107,50 kronor som betalningsmedel för förvärvet av ventilation/HVAC på nedan angivna villkor.
- För teckningsoptionerna ska betalas ett belopp om 0,20 SEK per teckningsoption genom kvittning. Kursen är fastställd genom förhandling mellan Bolaget och den teckningsberättigade.
- Teckning ska ske på teckningslista, från och med den 25 augusti 2025 till och med den 8 september 2025. Betalning ska erläggas i samband med teckningen genom kvittning. Styrelsen har rätt att förlänga teckningstiden och betalningstiden.
- Med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska rätt att teckna teckningsoptionerna tillkomma Eurus AirTech AB, eller annat bolag inom samma koncern. Skälen för avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att det bedöms vara till fördel för Bolaget att betala för förvärvet av HVAC/ventilation och att säljaren, genom utnyttjande av teckningsoptioner, ska beredas möjlighet att få ett aktieägande och därmed likrikta säljarens intresse med aktieägarnas.
- Varje teckningsoption berättigar innehavaren till teckning av (i) en (1) ny aktie i Bolaget mellan den 1 oktober 2025 och den 31 december 2029, under förutsättning att den volymviktade genomsnittskursen för Bolagets aktie överstiger 10 SEK under en period av två veckor efter den 1 oktober 2025 och före den 31 december 2029 ("Teckningsperiod 1") eller (ii) under en period om en (1) månad före den 31 december 2029 ("Teckningsperiod 2").
- Teckningskursen per aktie under Teckningsperiod 1 ska vara 0,50 kronor varvid Betalning ska erläggas i samband med teckningen genom kvittning. Teckningskursen per aktie under Teckningsperiod 2 ska vara 20 kronor varvid betalning ska erläggas i samband med teckningen genom kontant betalning eller genom kvittning.
- Teckningskursen och det antal aktier som en teckningsoption berättigar till kan komma att omräknas vid fondemission, nyemission samt i vissa andra fall.
- Överkurs ska i sin helhet tillföras den fria överkursfonden.
- De nya aktierna i Bolaget som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoptionerna ska berättiga till utdelning från och med att de är införda i den av Euroclear förda aktieboken.
För teckningsoptionerna ska gälla de villkor som framgår av Villkor för LightAir AB (publ):s teckningsoptioner 2025/2029:1.
Såväl styrelsen som verkställande direktören bemyndigas att vidta de smärre justeringar i beslutet som kan visa sig erforderliga för registreringen av emissionen vid Bolagsverket.
Punkt 10. Beslut om a) ändring av bolagsordningen och b) minskning av aktiekapitalet
För att åstadkomma en optimal kapitalstruktur föreslås att stämman beslutar om justeringar av bolagsordningens gränser för aktiekapital och antal aktier samt minskning av aktiekapitalet. Ärendena under punkterna 10 a) - b) är ett förslag och ska som en helhet behandlas av stämman genom ett beslut. Beslut enligt denna punkt 10 är villkorat av att stämman även beslutar enligt punkterna 7 och 8 i kallelsen.
För giltigt beslut krävs att förslagen biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de vid stämman avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna. Bolaget får dock inte verkställa minskningsbeslutet utan tillstånd av Bolagsverket eller, i tvistiga fall, allmän domstol.
Punkt 10 a) - Styrelsens förslag till beslut om ändring av bolagsordningen
Styrelsen föreslår att stämman beslutar att ändra Bolagets gränser för aktiekapital och antal aktier i 4 § och 5 § i bolagsordningen.
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
§ 4 Aktiekapital | § 4 Aktiekapital |
Aktiekapitalet skall utgöra lägst 5 500 000 kronor och högst 22 000 000 kronor. | Aktiekapitalet skall utgöra lägst 3 000 000 kronor och högst 12 000 000 kronor. |
§ 5 antal aktier | § 5 antal aktier |
Antal aktier skall vara lägst 22 000 000 och högst 88 000 000. | Antal aktier skall vara lägst 30 000 000 och högst 120 000 000. |
Punkt 10 b) - Styrelsens förslag till beslut om minskning av aktiekapitalet
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om minskning av aktiekapitalet med högst 6 389 713,65 kronor för avsättning till fritt eget kapital. Minskningen ska genomföras utan indragning av aktier genom att aktiens kvotvärde ändras till 0,10 kronor per aktie.
Styrelsen föreslår vidare att stämman bemyndigar styrelsen att besluta om det exakta belopp som aktiekapitalet ska minskas med. Styrelsen ska vid beslutet tillse att aktiens kvotvärde ändras till 0,10 kronor och därmed ta hänsyn till behovet av att minska aktiekapitalet i förhållande till teckningsgraden i den föreslagna emissionen enligt punkt 8 i kallelsen.
Styrelsen eller den styrelsen utser bemyndigas att vidta de smärre justeringar i beslutet som kan komma att vara nödvändiga i samband med registrering, samt ansökan om tillstånd att verkställa minskningsbeslutet, hos Bolagsverket eller Euroclear Sweden AB.
ÖVRIG INFORMATION
Antal aktier
I LightAir finns totalt 5 490 523 aktier med en röst vardera, således totalt 5 490 523 röster. Aktiekapitalet är 5 490 523 SEK. Aktiens kvotvärde är 1,00 SEK.
Aktieägares rätt att begära upplysningar
Enligt 7 kap. 32 § aktiebolagslagen ska styrelsen och den verkställande direktören, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen. Upplysningsplikten omfattar även Bolagets förhållande till annat koncernbolag, koncernredovisningen samt sådana förhållanden beträffande dotterbolag som avses i föregående mening.
Handlingar
Handlingar kommer att finnas tillgängliga på Bolagets hemsida (www.lightair.com) och tillsändes utan kostnad den aktieägare som begär det och uppger sin postadress.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas, se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
Stockholm i juli 2025
LightAir AB (publ)
Styrelsen