Kurs
0,00%
Kurs
0,00%
Open
185,00
High
186,00
Low
185,00
Close
186,00
Kursutveckling under dagen för detta pressmeddelande
(SEK).
Kalender
| Est. tid* | ||
| 2023-05-31 | - | Kvartalsrapport 2023-Q1 |
| 2023-02-27 | - | Inlösen MALAR 159 |
| 2023-02-17 | - | X-dag ordinarie utdelning MALAR 0.00 SEK |
| 2023-02-16 | - | Årsstämma |
| 2023-01-16 | - | Bokslutskommuniké 2022 |
| 2022-11-24 | - | Kvartalsrapport 2022-Q3 |
| 2022-10-26 | - | X-dag bonusutdelning MALAR 52 |
| 2022-10-26 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2022-10-25 | - | Extra Bolagsstämma 2022 |
| 2022-09-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2022-08-25 | - | Kvartalsrapport 2022-Q2 |
| 2022-06-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2022-05-19 | - | Kvartalsrapport 2022-Q1 |
| 2022-05-02 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2022-04-29 | - | Årsstämma |
| 2022-02-17 | - | Bokslutskommuniké 2021 |
| 2021-12-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2021-11-25 | - | Kvartalsrapport 2021-Q3 |
| 2021-09-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2021-08-26 | - | Kvartalsrapport 2021-Q2 |
| 2021-06-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2021-05-21 | - | Kvartalsrapport 2021-Q1 |
| 2021-04-08 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2021-04-07 | - | Årsstämma |
| 2021-02-11 | - | Bokslutskommuniké 2020 |
| 2020-12-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2020-11-26 | - | Extra Bolagsstämma 2020 |
| 2020-11-26 | - | Kvartalsrapport 2020-Q3 |
| 2020-10-01 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2020-08-27 | - | Kvartalsrapport 2020-Q2 |
| 2020-06-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2020-05-19 | - | Kvartalsrapport 2020-Q1 |
| 2020-04-03 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2020-04-02 | - | Årsstämma |
| 2020-02-13 | - | Bokslutskommuniké 2019 |
| 2019-12-27 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2019-11-28 | - | Kvartalsrapport 2019-Q3 |
| 2019-09-27 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2019-08-29 | - | Kvartalsrapport 2019-Q2 |
| 2019-06-27 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2019-05-23 | - | Kvartalsrapport 2019-Q1 |
| 2019-04-04 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2019-04-03 | - | Årsstämma |
| 2019-02-14 | - | Bokslutskommuniké 2018 |
| 2018-12-27 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2018-11-28 | - | Kvartalsrapport 2018-Q3 |
| 2018-09-27 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2018-08-29 | - | Kvartalsrapport 2018-Q2 |
| 2018-06-28 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2018-05-30 | - | Kvartalsrapport 2018-Q1 |
| 2018-03-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2018-03-28 | - | Årsstämma |
| 2018-02-26 | - | Bokslutskommuniké 2017 |
| 2017-12-28 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2017-11-29 | - | Kvartalsrapport 2017-Q3 |
| 2017-09-28 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2017-08-29 | - | Kvartalsrapport 2017-Q2 |
| 2017-06-29 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2017-05-31 | - | Kvartalsrapport 2017-Q1 |
| 2017-04-10 | - | X-dag kvartalsutdelning MALAR 2.5 |
| 2017-04-04 | - | Årsstämma |
| 2017-02-28 | - | Bokslutskommuniké 2016 |
| 2016-11-30 | - | Kvartalsrapport 2016-Q3 |
| 2016-10-12 | - | Extra Bolagsstämma 2016 |
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Sektor | Fastigheter |
| Industri | Förvaltning |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
2021-08-26 15:26:27
Andra kvartalet april - juni 2021
- Hyresintäkterna uppgick till 15 068 tkr (15 026)
- Driftnettot uppgick till 15 014 tkr (14 911), vilket resulterade i en överskottsgrad på 99,6 %
- Förvaltningsresultatet uppgick till 11 243 tkr (11 278)
- Periodens resultat uppgick till 28 419[1] tkr (-496) motsvarande 10,6 kr per aktie (-0,2)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 32 958 tkr (889)
- Marknadsvärdet på fastighetsportföljen uppgick till 1 117 400 tkr (1 004 700)
- Räntetäckningsgraden uppgick till 4,9 ggr (4,7)
- Belåningsgraden uppgick till 51,3 % (58,0)
- NRV uppgick till 210,6 kr (168,7)
- Hyresintäkterna uppgick till 30 136 tkr (30 053)
- Driftnettot uppgick till 30 020 tkr (29 656), vilket resulterade i en överskottsgrad på 99,6 %
- Förvaltningsresultatet uppgick till 22 416 tkr (22 395)
- Periodens resultat uppgick till 38 535[1] tkr (7 252) motsvarande 14,3 kr per aktie (2,7)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 43 224 tkr (10 655)
- Marknadsvärdet på fastighetsportföljen uppgick till 1 117 400 tkr (1 004 700)
- Räntetäckningsgraden uppgick till 4,9 ggr (4,6)
- Belåningsgraden uppgick till 51,3 % (58,0)
- NRV uppgick till 210,6 kr (168,7)
[1]Orealiserade värdeförändringarna uppgick under perioden till 22 800 tkr (-15 500)
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ingeborg Magnusson, IR kontakt, Mälaråsen AB
Telefon: +46 (0) 8 402 51 05
ingeborg.magnusson@malarasen.se
Thomas Lindström, verkställande direktör, Mälaråsen AB
Telefon: + 46 (0) 70 892 51 30
thomas.lindstrom@malarasen.se