Medimi AB: SKR tar upp lösdispensering
Efter en trög start på den svenska marknaden ser vi nu en tydlig ljusning. SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) har tagit fram råd kring läkemedelsautomater och talar där om lösdispensering med kassetter.
SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) har tagit fram råd till kommuner kring implementering av läkemedelsautomater. Där talar SKR om olika sorters dispenseringar varav den ena är lösdispensering som kan innefatta kassetter. Det är just det Medimis lösning baseras på, kassett-teknologi. En tablett i ett fack och en sorts läkemedel i en kassett. Detta möjliggör snabba förändringar i en patients medicinering utan ett fysiskt besök och ger även ett sätt för patienten att själv sköta sin vid behovsmedicinering utan risk för överdosering eller felmedicinering. Lösdispensering skapar även en helt annan hållbarhet då inga kassetter slängs vid förändring av dosering, vilket är fallet vid en apodosrulle. Det skapar värde för patienten, för kommunen och inte minst för miljön!
Länk till SKRs rapport: https://skr.se/skr/integrationsocialomsorg/socialomsorg/digitaliseringinomsocialtjansten/specifikvalfard steknik/lakemedelsautomater.62755.html
För mer information kontakta: