NFO Drives AB (publ) Delårsrapport 3 2026
Kvartal 1-3 2026 i korthet
➢ Nettoomsättningen minskade till 11,0 Mkr (18,8 Mkr) jämfört med Kv1-3 2025
➢ Bruttovinsten minskade till 4,0 Mkr (4,9 Mkr), motsvarande en bruttomarginal på 36,4% (26,3%)
➢ Resultat före skatt uppgick till -2,0 Mkr (-4,6 Mkr)
➢ Kassaflödet uppgick till -2,7 Mkr (-4,1 Mkr)
Nettoomsättningen för perioden minskade till 11,0 Mkr (18,8 Mkr). Som vi nämnt i föregående rapporter beror minskningen till stor del på att vi förlorat vår tidigare största kund. Trots den lägre omsättningen minskade bruttovinsten endast till 4,0 Mkr (4,9 Mkr), till följd av en väsentligt stärkt bruttomarginal på 36,4% (26,3%). Rörelseresultatet efter avskrivningar (EBIT) förbättrades till -2,0 Mkr (-4,4 Mkr), främst till följd av den stärkta bruttomarginalen och lägre kostnader jämfört med föregående år.
Kvartal 3 2026 i korthet
➢ Nettoomsättningen minskade till 4,0 Mkr (5,0 Mkr) jämfört med Kv3 2025
➢ Bruttovinsten ökade till 1,6 Mkr (1,3 Mkr), motsvarande en bruttomarginal på 39,8% (25,7%)
➢ Resultat före skatt uppgick till -0,1 Mkr (-0,7 Mkr)
➢ Kassaflödet uppgick till -0,1 Mkr (0,5 Mkr)
Nettoomsättningen för kvartalet minskade till 4,0 Mkr (5,0 Mkr). Trots cirka 21% lägre omsättning ökade bruttovinsten med cirka 22% till 1,6 Mkr (1,3 Mkr), vilket förklaras av att bruttomarginalen stärktes kraftigt till 39,8% (25,7%). Rörelseresultatet efter avskrivningar (EBIT) förbättrades samtidigt till -0,1 Mkr (-0,7 Mkr), vilket innebär att verksamheten var nära ett positivt rörelseresultat under kvartalet trots den lägre omsättningen.
VD kommentar
Utvecklingen under tredje kvartalet visar att de åtgärder som genomförts under det senaste året börjar ge resultat. Trots en fortsatt lägre omsättning förbättrades lönsamheten tydligt och rörelseresultatet var nära noll under kvartalet. De lägre kostnaderna i kombination med den stärkta bruttomarginalen är viktiga förklaringar till resultatförbättringen och speglar effekterna av vår nya produktportfölj och effektivare produktion.
Vi har fortsatt att utveckla vår egen produktion och har nu kapacitet att fullt ut hantera tillverkningen av de större enheterna i egen regi.
Med lanseringen av 11 kW-enheten kan vi för första gången erbjuda ett komplett sortiment av störningsfria frekvensomriktare för motorer
upp till 18,5 kW. Samtidigt fortsätter bruttomarginalen att utvecklas positivt och uppgick under tredje kvartalet till 39,8 procent, jämförtmed 25,7 procent föregående år.
Responsen på det bredare produktutbudet har varit positiv. Under kvartalet har vi bland annat etablerat ett samarbete med en ny distributör i
Italien, som ser ett stort värde i möjligheten att erbjuda hela vår produktkatalog. Även om marknadsläget fortsatt motiverar en försiktig hållning går
vi in i årets avslutande kvartal med en starkare produktportfölj, förbättrad kostnadsstruktur och ett resultat som utvecklas i rätt riktning.
Johan Braun, VD
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer. Nästa rapport, Bokslutskommuniké 2026 publiceras 19 februari 2027.