Torsdag 26 Juni | 08:33:16 Europe / Stockholm

Bifogade filer

Kalender

Est. tid*
2025-10-21 08:30 Bokslutskommuniké 2025
2025-07-28 N/A Extra Bolagsstämma 2025
2025-07-22 08:30 Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-04-15 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-01-24 - X-dag ordinarie utdelning NOTEK 0.00 SEK
2025-01-23 - Årsstämma
2025-01-23 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2024-10-22 - Bokslutskommuniké 2024
2024-07-23 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-04-16 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-01-24 - X-dag ordinarie utdelning NOTEK 0.00 SEK
2024-01-23 - Årsstämma
2024-01-23 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2023-10-24 - Bokslutskommuniké 2023
2023-07-25 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-04-11 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-01-31 - Årsstämma
2023-01-31 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-01-26 - X-dag ordinarie utdelning NOTEK 0.00 SEK
2022-10-25 - Bokslutskommuniké 2022
2022-08-01 - Extra Bolagsstämma 2022
2022-07-29 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-04-12 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-01-31 - Kvartalsrapport 2022-Q1

Beskrivning

LandSverige
ListaFirst North Stockholm
SektorEnergi & Miljö
IndustriMiljö & Återvinning
Norditek är ett miljöteknikbolag med fokus på mobila och flexibla återvinningsanläggningar inom segmenten Avfall, Grus, Berg och Biomassa. Bolaget utvecklar, säljer och hyr ut anläggningar och erbjuder egenproducerade produkter och modullösningar som kan kombineras tillsammans med andra producenters. Kunderna återfinns inom återvinningsindustrin. Norditek har sitt huvudkontor i Askim.
2025-06-24 18:48:49

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SYDAFRIKA, SYDKOREA, HONGKONG, KANADA, SCHWEIZ, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA OLAGLIGT ELLER KRÄVA YTTERLIGARE ÅTGÄRDER ÄN SÅDANA ÅTGÄRDER SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT.

 

Norditek Group AB ("Norditek" eller "Bolaget") har idag ingått avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i Te Pa Slitdelar AB ("TePa") och stärker därigenom sin ställning inom eftermarknad ("Förvärvet"). Förvärvet genomförs mot en initial köpeskilling om cirka 7,3 MSEK, varav cirka 1,7 MSEK betalas i form av nyemitterade aktier i Bolaget ("Emissionen"). Styrelsen i Norditek har idag beslutat om Emissionen med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 23 januari 2025.

 

Daniel Carlberg, VD för Norditek, kommenterar: "Förvärvet av TePa är ett viktigt steg i vår tillväxtstrategi och ger oss en starkare närvaro i Södra Sverige. Den kunskap och erfarenhet som TePa besitter inom återvinningsbranschens eftermarknad stärker Norditeks helhetserbjudande till våra kunder. Vi ser också fram emot att få visa hela Norditeks erbjudande för TePas kunder."

 

Patrik Åström, VD för TePa, kommenterar: "Sedan vi grundade TePa Slitdelar 2008 har vi varit en liten, snabbfotad aktör med ett tydligt mål - att alltid sätta kunden i första rummet. Det har varit en fantastisk resa, och att nu få ta nästa steg tillsammans med Norditek känns både naturligt och inspirerande. Vi delar samma värderingar kring kvalitet, service och långsiktiga relationer, och möjligheten att bidra till att stärka eftermarknaden ytterligare inom ramen för en större organisation känns väldigt spännande."

 

Om förvärvet av TePa

Förvärvet av TePa är ett led i Norditeks tillväxtstrategi och utgör ett starkt komplement till Bolagets nuvarande erbjudande inom komponenter och eftermarknadstjänster för återvinnings- och anläggningsmaskiner. TePa är specialiserade på att tillhandahålla slitdelar - såsom tänder, knivar, slagor och transportband - till krossar, flishuggar och sorteringsverk. Bolaget har etablerat ett effektivt koncept där man köper in komponenter i stora volymer från ledande tillverkare, anpassar dessa efter specifika användningsområden och levererar kompletta slitdelskit direkt till kund. Detta möjliggör korta ledtider, hög leveransprecision och minskad stilleståndstid för maskinägare.

 

TePa är baserat i Nybro, Kalmar län, och hade under 2024 en omsättning på cirka 15,5 MSEK och ett rörelseresultat på cirka 2,1 MSEK. Förvärvet breddar Norditeks intäktsbas genom att addera en stabil och lönsam eftermarknadsaffär, med återkommande försäljning av komponenter till befintliga och nya kunder inom krossning, sortering och materialhantering.

 

Transaktionen genomförs till en maximal köpeskilling om cirka 10,3 MSEK. Den initiala köpeskillingen uppgår till cirka 7,3 MSEK, varav cirka 5,6 MSEK erläggs kontant och cirka 1,7 MSEK erläggs i form av nyemitterade aktier i Norditek genom Kvittningsemissionen.

 

I syfte att finansiera den kontanta betalningen har styrelsen i Norditek, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 23 januari 2025, beslutat att genomföra en riktad nyemission av aktier till den institutionella investeraren Eiffel Investment Group om cirka 13,4 MSEK, vilket kommuniceras i ett separat pressmeddelande.

 

Därutöver är säljarna av TePa under vissa omständigheter, bland annat vinsttillväxt, berättigade till en resultatbaserad tilläggsköpeskilling om maximalt cirka 3 MSEK, baserat på genomsnittligt rörelseresultat (EBIT) under räkenskapsåren 2026 och 2027 ("Tilläggsköpeskillingen"). Upp till 50 % av den eventuella Tilläggsköpeskillingen kan erläggas genom nyemittering av Bolagets aktier till en teckningskurs motsvarande den volymvägda genomsnittskursen under de 30 handelsdagarna som föregår erläggandet av Tilläggsköpeskillingen.

 

Om Emissionen

Styrelsen har idag, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 23 januari 2025, beslutat att genomföra Emissionen bestående av 125 634 aktier till en teckningskurs om 13,8 SEK per aktie. Betalning för aktierna ska ske genom kvittning enligt aktiebolagslagen. Säljarna av aktier i TePa har rätt att teckna aktier i Emissionen.

 

Enligt villkoren för Förvärvet ska säljarna av aktierna i TePa erhålla nyemitterade aktier i Norditek som del av köpeskilling. Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att fullfölja Bolagets förpliktelser enligt aktieöverlåtelseavtalet mellan parterna. Teckningskursen i Emissionen uppgår till 13,8  SEK, vilket motsvarar den volymvägda genomsnittskursen för Norditek på Nasdaq First North Growth Market under de senaste 30 handelsdagarna (8 maj - 23 juni 2025). Grunden för teckningskursen är en förhandling på armlängds avstånd mellan Bolaget och säljarna av aktier i TePa, i samråd med finansiella rådgivare och genom analys av ett flertal marknadsfaktorer. Styrelsen har bedömt att teckningskursen är marknadsmässig och tillgodoser bolagets kapitalbehov utan att innebära en otillbörlig utspädning av befintliga aktieägare.

 

Genom Emissionen ökar antalet aktier i Bolaget med 125 634, från 12 637 727 till 12 763 361. Aktiekapitalet ökar med cirka 12 563,4, från cirka 1 263 772,7 SEK till cirka 1 276 336,1 SEK. Emissionen motsvarar en utspädning om cirka 0,91 % av antalet aktier och röster i Bolaget, baserat på det totala antalet aktier i Bolaget efter Emissionen.

Rådgivare

Sedermera Corporate Finance är finansiell rådgivare, Advokatfirman Delphi är legal rådgivare och Nordic Issuing är emissionsinstitut i samband med förvärvet.

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Daniel Carlberg, VD och koncernchef, Norditek Group AB, +46 702 19 04 91

Göran Nordlund, Ordförande, Norditek Group AB, +46 704 33 13 20

 

Om Norditek Group AB

Norditek Group AB är ett ledande företag inom hållbarhet och återvinning, specialiserat på att leverera maskiner och lösningar för effektiv materialhantering inom återvinningsindustrin. Bolaget erbjuder innovativa system för sortering, krossning och separation, vilket hjälper kunder att optimera resursanvändningen och minska miljöpåverkan. Norditek grundades 1998 och är verksamt i hela Norden med en stark närvaro på den europeiska marknaden. Genom sitt fokus på hållbar teknik och kundanpassade lösningar är bolaget en nyckelpartner för företag som strävar efter en cirkulär ekonomi.

 

Denna information är sådan information som Norditek är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 juni 2025 17:31 CEST.

 

Aktierna i Norditek Group AB är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market. Certifierad Adviser är Partner Fondkommission AB med e-postadress info@partnerfk.se och telefonnummer +46 31 761 22 30.

 

Viktig information

Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i Norditek i någon jurisdiktion, varken från Norditeks eller från någon annan. Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt betydelsen i förordning (EU) 2017/1129 ("Prospektförordningen") och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act"), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Singapore, Sydafrika, USA eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.

 

Framåtriktade uttalanden

Detta pressmeddelande innehåller framåtriktade uttalanden som avser Bolagets avsikter, bedömningar eller förväntningar avseende Bolagets framtida resultat, finansiella ställning, likviditet, utveckling, utsikter, förväntad tillväxt, strategier och möjligheter samt de marknader inom vilka Bolaget är verksamt. Framåtriktade uttalanden är uttalanden som inte avser historiska fakta och kan identifieras av att de innehåller uttryck som "anser", "förväntar", "förutser", "avser", "uppskattar", "kommer", "kan", "förutsätter", "bör" "skulle kunna" och, i varje fall, negationer därav, eller liknande uttryck. De framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är baserade på olika antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att de antaganden som reflekteras i dessa framåtriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att de kommer att infalla eller att de är korrekta. Då dessa antaganden baseras på antaganden eller uppskattningar och är föremål för risker och osäkerheter kan det faktiska resultatet eller utfallet, av många olika anledningar, komma att avvika väsentligt från vad som framgår av de framåtriktade uttalandena. Sådana risker, osäkerheter, eventualiteter och andra väsentliga faktorer kan medföra att den faktiska händelseutvecklingen avviker väsentligt från de förväntningar som uttryckligen eller underförstått anges i detta pressmeddelande genom de framåtriktade uttalandena. Bolaget garanterar inte att de antaganden som ligger till grund för de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är korrekta och varje läsare av pressmeddelandet bör inte opåkallat förlita sig på de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande. Den information, de uppfattningar och framåtriktade uttalanden som uttryckligen eller underförstått framgår häri lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande och kan komma att förändras. Varken Bolaget eller någon annan åtar sig att se över, uppdatera, bekräfta eller offentligt meddela någon revidering av något framåtriktat uttalande för att återspegla händelser som inträffar eller omständigheter som förekommer avseende innehållet i detta pressmeddelande, såtillvida det inte krävs enligt lag eller Nasdaq First North Growth Market Rulebook.