Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Spotlight |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Medicinteknik |
I linje med Spotlights regelverk 4.7, ska Bolaget upplysa om skrivelsen i revisionsberättelsen under rubriken "Väsentliga osäkerhetsfaktorer avseende antagande om fortsatt drift,", som ingår i den publicerade Årsredovisningen för 2024. Yttrandet från revisorn följer nedan:
Ur revisionsberättelse:
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift
Utan att det påverkar mina uttalanden vill jag fästa uppmärksamheten på Förvaltningsberättelsen och avsnitten Finansiell status och Riskfaktorer. I avsnittet Finansiell status framgår det att bolaget inte har tillräckliga disponibla medel för att finansiera de närmaste 12 månadernas verksamhet och planerade offensiva satsningar. I avsnittet Riskfaktorer beskriver bolaget osäkerheten i förväntade intäkter som helt eller delvis kan utebli samt att det finns risk att kapital inte kan anskaffas när behov av detta uppstår. Detta kan få negativa konsekvenser för bolagets finansiella ställning, resultat och verksamhet. Dessa förhållanden tyder på att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor som kan leda till tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten den kommande 12-månadersperioden
Som framgår i årsredovisningen har styrelsen konstaterat att Bolagets disponibla medel inte är tillräckliga för att finansiera de närmaste 12 månadernas verksamhet och planerade offensiva satsningar. Styrelsen för diskussioner om hur Bolaget ska tillföras ytterligare kapital för att finansiera en uthållig utveckling.
I övrigt enligt tidigare pressmeddelande:
PExA meddelar idag att bolagets årsredovisning avseende räkenskapsåret 2024 och övriga handlingar inför årsstämman från och med idag hålls tillgängliga på bolagets hemsida (www.pexa.se). Handlingarna kan även beställas från bolaget (se adress nedan).
Aktieägarna informeras om sin rätt enligt aktiebolagslagen att begära upplysningar vid årsstämman avseende förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets ekonomiska situation.
Direktlänk till handlingarna: http://pexa.se/aktieagare/handlingar/
Direktlänk till årsredovisningen:
http://pexa.se/wp-content/uploads/2025/05/PExA-AB-Årsredovisning-2024-final-med-rb-1.pdf
PExAs årsstämma
Aktieägarna i PExA AB (publ) håller årsstämma onsdagen den 28 maj 2025 kl. 10:00 i BIOTECH CENTER Arvid Wallgrens backe 20, Göteborg.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 20 maj 2025, och anmäla sig till bolaget senast fredagen den 23 maj 2025 skriftligen till PExA AB (publ), BIOTECH CENTER, Arvid Wallgrens Backe 20, 413 46 Göteborg. Anmälan kan också göras per telefon 070-583 08 55 eller per e-post till info@pexa.se. I anmälan skall uppges fullständigt namn, person- eller organisationsnummer, aktieinnehav, adress, telefonnummer dagtid samt ska i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, eller biträde (högst 2) lämnas. Anmälan skall i förekommande fall åtföljas av fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar.
Göteborg i maj 2025
PExA AB (publ)
STYRELSEN