SEHED Byggmästargruppen är en koncern med specialistföretag inom byggsektorn. Dotterbolaget Sehed Bygg Gävleborg AB har ingått ett avtal med BGS Property AB avseende ny anläggning åt Svensk Cater AB.
Avtalet omfattar nybyggnation av en anläggning i Sandviken, på del av fastigheten Tuna 3:17 i Sandvikens Kommun där Svensk Cater ämnar bedriva och expandera sin befintliga verksamhet för marknadsföring och försäljning av livsmedel för att stärka sin position som en av landets ledande matgrossist för uteätarmarknaden.
Den färdiga byggnaden kommer att ha cirka 2 200 m2 kontorsdel inklusive matsal och omklädningsrum, samt lageryta i form av torrlager, kyl- och fryslager om cirka 7 800 m2, dvs. en sammanlagd area om cirka 10 000 m2.
Projektet startar Q3 -25 och pågår till Q4 -26 och har ett totalt ordervärde om drygt 150 miljoner SEK.
Vi är väldigt glada att vi får förtroendet att tillsammans med BGS Property AB utföra detta projekt. Det känns inspirerande att få vara med och skapa något som stärker Svensk Caters verksamhet och samtidigt bidrar till en hållbar utveckling. Vi ser verkligen fram emot att bidra med vår kompetens och leverera ett resultat av hög standard. Säger Jimmy Agelin-Hedin Arbetschef på Sehed Bygg Gävleborg AB.
För ytterliggare information kontakta någon av:
Magnus Zetterlund VD, magnus.zetterlund@byggmastargruppen.se
Jimmy Agelin-Hedin Arbetschef, jimmy.hedin@sehedbygg.se
Om bolaget
SEHED Byggmästargruppen AB (publ), 556767-5144, en väletablerad koncern som består av specialistföretag inom byggentreprenader. Bolaget erbjuder kompletta helhetslösningar från projektering till genomförande av entreprenader inom Koncernens arbetsområden. Utöver generell byggproduktion levererar SEHED moderna ROT-tjänster avseende fastighetens utsida såsom fasad, fönster, balkonger och tak och fastighetens insida i form av genomförande av stambyten och omfattande renoveringar av bostäder och lokaler.
Amudova AB är SEHED Byggmästargruppens Mentor. Tel: 08-546 017 58 E-mail: info@amudova.se