Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Informationsteknik |
Industri | Kommunikation |
Sonetel rapporterar att försäljningen i mars var +21% högre än vid samma period föregående år räknat i huvudvalutan USD. Inflödet av nya betalande kunder ökade samtidigt med +93%.
Nettoomsättningen uppgick under mars till ca 233 KUSD vilket är +21% jämfört med samma månad föregående år.
"Den goda tillväxten beror primärt på Microsofts nedläggning av Skype, vilket får många Skypeanvändare att söka efter alternativ - och där blir Sonetel ett naturligt val," säger Henrik Thomé, VD.
ARR uppgick vid slutet av mars till 2,25 MSUSD vilket var +18% jämfört med föregående år.
Antalet nya betalande kunder låg under mars på ca 2900, vilket är ca +93% jämfört med samma period föregående år.
"Microsoft lägger ner Skype i maj 2025. Vi förväntar oss att inflödet av nya kunder från Skype gradvis kommer att mattas av efter det." säger bolagets VD Henrik Thomé.
Bolagets har huvuddelen av sina intäkter i USD varför USD ger en mer rättvisande bild av utvecklingen i bolaget. Räknat i SEK uppgick ARR till 22,8 MSEK med en tillväxt på +15%. Nettoomsättningen uppgick till 2,4 MSEK med en tillväxt på +18%.
Uppgifterna är inte granskade av bolagets revisor.
Om Sonetel
Sonetel erbjuder en global AI-baserad kommunikationslösning. Bolaget tillhandahåller tjänster som hjälper entreprenörer och småföretagare att effektivisera verksamheten och öka försäljningen. Sonetel har betalande kunder i över 170 länder. Bolagets aktie (SONE) är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market Stockholm med G&W Fondkommission som Certified Adviser.
Mer information om bolaget finns på www.sonetel.com/sv/investerare/
Kontakt
Henrik Thomé, VD
Telefon: 08-525 060 11
henrik@sonetel.com
Informationen i pressmeddelandet är sådan som Sonetel AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 4 april 2025 kl. 11:40 CET.