Onsdag 2 September | 09:55:50 Europe / Stockholm
Est. tid*
2026-10-22 07:30 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-08-06 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-05-07 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-03-27 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2026-03-26 - Årsstämma
2026-02-11 - Bokslutskommuniké 2025
2025-10-23 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-08-08 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-04-30 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-03-28 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2025-03-27 - Årsstämma
2025-02-06 - Bokslutskommuniké 2024
2024-10-24 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-07-18 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-04-25 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-03-26 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2024-03-25 - Årsstämma
2024-02-01 - Bokslutskommuniké 2023
2023-10-26 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-07-20 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-04-27 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-03-28 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2023-03-27 - Årsstämma
2023-02-02 - Bokslutskommuniké 2022
2022-10-27 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-07-21 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-07-05 - Split SRV1V 40:1
2022-05-30 - Extra Bolagsstämma 2022
2022-04-28 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-03-29 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2022-03-28 - Årsstämma
2022-02-03 - Bokslutskommuniké 2021
2021-10-28 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-07-21 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-04-29 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-03-30 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2021-03-29 - Årsstämma
2021-02-04 - Bokslutskommuniké 2020
2020-10-29 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-07-21 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-04-29 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-03-27 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2020-03-26 - Årsstämma
2020-02-06 - Bokslutskommuniké 2019
2019-10-29 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-07-21 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-04-29 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-03-20 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.00 EUR
2019-03-19 - Årsstämma
2019-02-06 - Bokslutskommuniké 2018
2018-10-25 - Kvartalsrapport 2018-Q3
2018-07-19 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-04-26 - Kvartalsrapport 2018-Q1
2018-03-21 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.06 EUR
2018-03-20 - Årsstämma
2018-02-16 - Bokslutskommuniké 2017
2017-10-26 - Kvartalsrapport 2017-Q3
2017-07-20 - Kvartalsrapport 2017-Q2
2017-04-27 - Kvartalsrapport 2017-Q1
2017-03-24 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.10 EUR
2017-03-23 - Årsstämma
2017-02-02 - Bokslutskommuniké 2016
2016-11-03 - Kvartalsrapport 2016-Q3
2016-07-21 - Kvartalsrapport 2016-Q2
2016-06-01 - Kapitalmarknadsdag 2016
2016-05-04 - Kvartalsrapport 2016-Q1
2016-03-23 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.10 EUR
2016-03-22 - Årsstämma
2016-02-18 - Bokslutskommuniké 2015
2015-11-05 - Kvartalsrapport 2015-Q3
2015-08-06 - Kvartalsrapport 2015-Q2
2015-05-07 - Kvartalsrapport 2015-Q1
2015-03-26 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2015-03-25 - Årsstämma
2015-02-11 - Bokslutskommuniké 2014
2014-11-05 - Kvartalsrapport 2014-Q3
2014-08-06 - Kvartalsrapport 2014-Q2
2014-05-22 - Kapitalmarknadsdag 2014
2014-05-07 - Kvartalsrapport 2014-Q1
2014-03-27 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2014-03-26 - Årsstämma
2014-02-14 - Bokslutskommuniké 2013
2013-12-03 - Kapitalmarknadsdag 2013
2013-10-31 - Kvartalsrapport 2013-Q3
2013-08-01 - Kvartalsrapport 2013-Q2
2013-05-07 - Kvartalsrapport 2013-Q1
2013-03-21 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.06 EUR
2013-03-20 - Årsstämma
2013-02-13 - Bokslutskommuniké 2012
2012-11-07 - Kvartalsrapport 2012-Q3
2012-08-08 - Kvartalsrapport 2012-Q2
2012-05-09 - Kvartalsrapport 2012-Q1
2012-03-15 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2012-03-14 - Årsstämma
2012-02-16 - Bokslutskommuniké 2011
2011-11-02 - Kvartalsrapport 2011-Q3
2011-08-03 - Kvartalsrapport 2011-Q2
2011-05-04 - Kvartalsrapport 2011-Q1
2011-03-16 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2011-03-15 - Årsstämma
2011-02-17 - Bokslutskommuniké 2010
2010-11-04 - Kvartalsrapport 2010-Q3
2010-08-05 - Kvartalsrapport 2010-Q2
2010-05-05 - Kvartalsrapport 2010-Q1
2010-03-17 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2010-03-16 - Årsstämma
2010-02-11 - Bokslutskommuniké 2009
2009-03-25 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
2008-04-15 - X-dag ordinarie utdelning SRV1V 0.12 EUR
LandFinland
ListaSmall Cap Helsinki
SektorFastigheter
IndustriProjektering
SRV Group är verksamt inom byggindustrin. Störst specialistkompetens återfinns inom projektledning av byggnadsprojekt mot den kommersiella sektorn. Projekten är i huvudsak inriktade mot utveckling av affärslokaler, bostadshus, samt övriga infrastrukturella projekt. Störst verksamhet återfinns runtom större tillväxtorter i Europa. Bolaget grundades under 1987 och har sitt huvudkontor i Esbo.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

SRV:n puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2026: Liikevaihto kasvussa, loppuvuoden tulosnäkymät vahvistuneet

2026-08-06 07:30:00

SRV YHTIÖT OYJ     PUOLIVUOSIKATSAUS      6.8.2026    KLO 08.30

SRV:n puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2026: Liikevaihto kasvussa, loppuvuoden tulosnäkymät vahvistuneet

Huhti-kesäkuu 2026 lyhyesti:

  • Liikevaihto oli 199,6 (168,7) milj. euroa (+18,3 %). Toimitilarakentamisen liikevaihto oli 172,0 (156,1) milj. euroa ja asuntorakentamisen liikevaihto oli 27,6 (12,6) milj. euroa. Joulukuussa 2025 myydyn SRV Infra Oy:n osuus vertailukauden toimitilarakentamisen liikevaihdosta oli 12,5 milj. euroa.
  • Operatiivinen liikevoitto oli 0,4 (0,8) milj. euroa. Tulosta heikensi se, että tiettyjen alkuvaiheessa olevien hankkeiden tuloutuskate on vielä riskivarauksista johtuen maltillinen sekä konsernin kiinteiden kulujen ajoittuminen.
  • Konsernin näkymiä vuoden 2026 operatiivisen liikevoiton osalta on täsmennetty ja  operatiivisen liikevoiton arvioidaan olevan välillä 10-20 milj. euroa (aiempi ohjeistus: operatiivisen liikevoiton arvioidaan ylittävän vuoden 2025 tason)
  • Liikevoitto oli 0,4 (0,7) milj. euroa.  Tulos ennen veroja oli -1,4 (-1,4) milj. euroa.
  • Uusia sopimuksia allekirjoitettiin 167,5 (37,7) milj. euron edestä.
  • Tilauskanta oli kauden lopussa 1 023,9 (931,8) milj. euroa. Lisäksi elinkaarihankkeiden palvelujaksojen tilauskanta oli 101,0 (104,1) milj. euroa. SRV:llä on lisäksi voitettuja tai esi-/kehityssopimuksin sidottuja, vielä tilauskantaan kirjaamattomia hankkeita noin 1,3 (0,6) mrd. euron arvosta.
  • Ilman IFRS 16:n vaikutusta laskettu omavaraisuusaste oli 42,1 (50,1) % ja nettovelkaantumisaste -51,8 (-13,3) %. Nettovelkaantumisaste painui hyvin alhaiseksi vahvan kassatilanteen vuoksi.
  • Rahoitusreservit olivat 147,1 (95,2 6/2025) milj. euroa.
  • SRV lunasti 30.6.2026 vuosina 2016 ja 2018 liikkeeseen lasketut vaihtovelkakirjalainaehtoiset hybridilainat, nimellisarvoltaan yhteensä noin 39 milj. euroa. 

Tammi-kesäkuu 2026 lyhyesti:

  • Liikevaihto oli 340,2 (330,2) milj. euroa (3,0 %)
  • Operatiivinen liikevoitto oli 0,0 (1,9) milj. euroa ja liikevoitto oli 0,0 (1,4) milj. euroa. Tulos ennen veroja oli -3,5 (-1,8) milj. Euroa.
  • Tulos per osake oli -0,3 (-0,1) euroa.
  • Tammi-kesäkuussa uusia sopimuksia allekirjoitettiin 562,9 (178,6) milj. euron edestä.
     

Näkymät vuodelle 2026 (täsmennetty)

  • Konsernin vuoden 2026 liikevaihdon arvioidaan ylittävän 800 milj. euroa (Ennallaan. Liikevaihto vuonna 2025: 705,6 milj. euroa.)
  • Konsernin vuoden 2026 operatiivisen liikevoiton arvioidaan olevan välillä 10-20 milj. euroa (Täsmennetty. Aiempi ohjeistus: operatiivisen liikevoiton arvioidaan ylittävän vuoden 2025 tason. Operatiivinen liikevoitto vuonna 2025: 6,8 milj. euroa.)

Vuoden 2026 tulos painottuu vuoden loppupuoliskolle, kun vuoden 2026 aikana voitetut hankkeet ja kehitysvaiheessa olevat hankkeet alkavat kerryttää liikevaihtoa ja katetta.

Toimitusjohtajan katsaus

" Toisella vuosineljänneksellä liiketoiminta eteni odotustemme mukaisesti. Liikevaihto kasvoi noin 18 prosenttia vertailukaudesta ja oli 199,6 miljoonaa euroa. Liikevaihto ylitti vertailukauden liikevaihdon siitä huolimatta, että vertailukausi sisälsi joulukuussa 2025 myydyn SRV Infra Oy:n liikevaihtoa 12,5 miljoonaa euroa. Operatiivinen liikevoitto oli 0,4 miljoonaa euroa. Tulosta heikensivät konsernin kiinteiden kulujen ajoittuminen ja tiettyjen alkuvaiheessa olevien hankkeiden varovaiset tuloutuskatteet. Tulos jäi siis ennakoidusti vielä matalaksi, mutta liikevaihto jatkaa kasvu-uralla ja tulos kääntyy selkeään kasvuun loppuvuoden aikana, jolloin useat vuoden aikana voitetut ja kehitysvaiheessa olevat hankkeet alkavat kerryttää liikevaihtoa ja keskimääräinen kate paranee portfolion rakenteen muuttuessa.

Tilauskantamme säilyi vahvana ja oli katsauskauden lopussa 1 023,9 miljoonaa euroa. Lisäksi voitettujen, mutta vielä tilauskantaan kirjaamattomien hankkeiden kokonaisarvo on merkittävä, noin 1,3 miljardia euroa. Näiden hankkeiden kirjautuminen tilauskantaan luo hyvän perustan vahvalle loppuvuodelle ja positiiviselle tuloskehitykselle sekä antaa hyvän lähdön vuoteen 2027.

Toisella neljänneksellä tilauskantaamme kirjautui useita hankkeita eri puolilla Suomea: Meyer Turun uusi pääkonttori kiinteistösijoitusyhtiö Balderille, Kouvolan monitoimiareena, 111 asuntoa Espoon Asunnoille Espoon Mårtensbrohon, 49 vuokra-asuntoa ICECAPITAL Housing Fund VII Ky:lle Espoon Vermonniittyyn, päiväkoti Vantaan Hakunilaan, uusi huoltokeskus Espoon seurakuntayhtymälle sekä Vantaan Vaaralan varikon kehitysvaihe. Katsauskaudella tilauskantaan kirjautunut Hakkarin koulun hanke Lempäälässä on yksi esimerkki vahvasta korjausrakentamisen osaamisestamme. Muita tällä hetkellä käynnissä olevia peruskorjaushankkeitamme ovat Otaniemen kappeli Espoossa sekä kehitysvaiheessa olevat Rautatientorin metroasema ja Porthanian kiinteistö Helsingissä. Lisäksi katsauskauden jälkeen heinäkuussa allekirjoitimme sopimuksen Hämeenlinnan Lyseon peruskorjauksesta ja uudisrakennuksesta. Olemme järjestelmällisesti vahvistaneet korjausrakentamisen osaamistamme ja näemme korjausrakentamisen markkinassa meille kasvavaa potentiaalia. Rakennuskannan ikääntyminen, energiatehokkuusvaatimusten kiristyminen sekä asiakkaiden tarve pidentää kiinteistöjen elinkaarta luovat kysyntää laadukkaille korjaus- ja uudistushankkeille tulevaisuudessakin.

Kesäkuussa saimme päätökseen Oulun kauppatorille valmistuneen hotelli- ja tapahtumakokonaisuuden, joka osaltaan vahvistaa Oulun matkailu- ja tapahtumatarjontaa. Pääsimme käynnistämään Torihotelli-hankkeen rakennustyöt uudelleen lähes kolmen vuoden tauon jälkeen syksyllä 2025 kiinteistösijoitusyhtiö Balder Finlandin kanssa ja saimme tavoitteemme mukaisesti vapautettua hankkeeseen sitoutuneet pääomamme.

Rahoitusasemamme on vahva ja myymättömien valmiiden asuntojemme määrä, joka oli kesäkuun lopussa 117, edelleen vähäinen. Kesäkuussa lunastimme suunnitellusti vuosina 2016 ja 2018 liikkeeseen lasketut vaihtovelkakirjalainaehtoiset hybridilainat, nimellisarvoltaan yhteensä noin 39 miljoonaa euroa. Lunastuksen jälkeen ainoa jäljellä oleva hybridilainamme on joulukuussa 2025 liikkeeseen laskettu 22,5 miljoonan euron vihreä hybridilaina.

Henkilöstömme sitoutuminen ja hyvinvointi ovat kehittyneet positiivisesti. Työntekijäkokemusta mittaava eNPS nousi katsauskaudella hyvälle tasolle 34, mikä kertoo henkilöstömme vahvasta sitoutumisesta. Asiakastyytyväisyyttä kuvaava NPS (B2B) säilyi erittäin korkeana ja oli 75. Myös työturvallisuudessa jatkoimme määrätietoista kehitystyötä, ja tapaturmataajuus oli kesäkuun lopussa 9,1.

Suomen talous on monien indikaattorien osoittamana ollut selvästi elpymässä jo viime syksystä alkaen, mutta inflaatio-, korko- ja geopoliittiset riskit ylläpitävät yhä epävarmuutta. Asuntorakentamista rasittavat edelleen asuntojen ylitarjonta ja heikko kuluttajakysyntä. Markkinan käänteen merkkejä on nähtävissä, mutta merkittävämmän elpymisen odotamme tapahtuvan vasta ensi vuoden puolella. Toimitilarakentamista tukevat julkisella sektorilla jatkuvat investoinnit ja vilkas datakeskusmarkkina, joka tarjoaa merkittäviä mahdollisuuksia osaamisellemme teknisesti vaativissa hankkeissa. Käymme parhaillaan lukuisia neuvotteluja uusista datakeskushankkeista. Datakeskuksille on tyypillistä suuri euromääräinen koko, suunnitteluvastuun jakautuminen asiakkaan ja rakentajan välillä ja hankkeen nopea aikataulu, jolloin rakentajakumppanin osaaminen sekä resurssien ja toimitusvarmuuden merkitys korostuvat. Hankkeiden vaativuuden ja aikataulukriittisyyden vuoksi asiakkaat ovat erittäin valikoivia kumppanivalinnoissaan ja kilpailua on muuta urakointia vähemmän. Vaikka datakeskushankkeet tarjoavat merkittävää liiketoimintapotentiaalia, niihin liittyy myös muuta rakentamista korkeampi riskitaso. Olemme tähän asti keskittyneet valikoidusti hankkeisiin, joissa riskiprofiili, sopimusmuodot ja muut toteutusedellytykset ovat tukeneet sekä meille että asiakkaallemme onnistunutta toteutusta. Tällä hetkellä käynnissä olevat datakeskushankkeemme ovat vuonna 2027 valmistuvat LUMI AI Factory Kajaanissa ja DayOnen datakeskus Lahdessa. Kokemuksen karttuessa näemme markkinan entistä houkuttelevampana kasvumahdollisuutena sekä alueena, jolla voimme saavuttaa perinteistä urakointia korkeamman kannattavuustason.

Loppuvuoteen lähdemme luottavaisina. Vahva tilaus- ja hankekehityskanta sekä Suomen talouden odotettua voimakkaampi elpyminen tukevat näkymiämme. Keskitymme edelleen laadukkaaseen asiakastyöhön ja korkeatasoiseen rakentamiseen, kannattavuuden parantamiseen sekä uusien liiketoimintamahdollisuuksien hyödyntämiseen. Olemme hyvissä asemissa vahvistamaan suorituskykyämme ja kannattavuuttamme vuoden toisella puoliskolla."

Saku Sipola

Konsernin avainluvut

4-6/ 4-6/ muutos muutos 1-6/ 1-6/ muutos muutos 1-12/
(IFRS, milj. eur) 2026 2025 % 2026 2025 % 2025
Liikevaihto             199,6              168,7               30,9 18,3            340,2            330,2               10,0 3,0            705,6
Operatiivinen liikevoitto                 0,4                 0,8               -0,4 -50,5                 0,0                  1,9                 -1,8 -97,5                 6,8
Operatiivinen liikevoitto, % 0,2 0,4 -0,3 0,0 0,6 -0,6 1,0
Liikevoitto                 0,4                 0,7               -0,3 -46,3                 0,0                  1,4                 -1,4 -96,7               27,5
Liikevoitto, % 0,2 0,4 -0,2 0,0 0,4 -0,4 3,9
Tulos ennen veroja                 -1,4                 -1,4                 0,0                -3,5                 -1,8                 -1,7                19,4
Katsauskauden tulos                 -1,3               -0,8               -0,4                -2,8                 -1,0                 -1,8                15,5
Katsauskauden tulos, % -0,6 -0,5 -0,1 -0,8 -0,3 -0,5 2,2
Tulos per osake, eur 1) -0,11 -0,06 -0,05 -0,27 -0,11 -0,16 0,78
Tulouttamaton tilauskanta 1 023,9 931,8 92,1 9,9 772,3
Omavaraisuusaste, % 28,5 34,4 -5,8 35,7
Omavaraisuusaste, % ilman IFRS162) 42,1 50,1 -8,0 49,4
Korollinen nettovelka              49,0               98,9             -49,8 -50,4               56,8
Korollinen nettovelka ilman IFRS162)             -68,7             -20,7              -48,1             -59,6
Nettovelkaantumisaste, % 40,8 68,8 -28,0 34,3
Nettovelkaantumisaste, % ilman IFRS162) -51,8 -13,3 -38,5 -33,4
Rahoitusreservit 147,1 95,2 51,9 54,5 144,6

1. Tulos per osake laskennassa katsauskauden tuloksesta vähennetään oman pääoman ehtoisen lainan korot vero-oikaistuna

2. Luvusta on oikaistu pois IFRS 16:n vaikutukset

Olennaiset katsauskauden jälkeiset tapahtumat

SRV tiedotti 1.7.2026 luovuttaneensa yhtiön hallituksen päätöksellä 52 500 yhtiön hallussa ollutta omaa osaketta vastikkeetta suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän 2023 ansaintajaksolle 2023-2025 osallistuneille työntekijöille palkkioiden maksamiseksi ohjelman ehtojen mukaisesti.

Helsinki 6.8.2026
Hallitus

Kaikki tässä osavuosikatsauksessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen näkemykseen talouden kehityksestä. Yhtiön todellinen liiketoiminnan tulos ja taloudellinen asema saattavat poiketa merkittävästi tulevaisuutta koskevissa lausumissa ilmaistusta johtuen monista tekijöistä, joita on esitelty tässä osavuosikatsauksessa.

Tiedotustilaisuus, webcast-esitys ja esitysaineisto

Analyytikoille ja sijoittajille sekä median edustajille tarkoitettu tiedotustilaisuus järjestetään 6.8.2026 klo 11.00 alkaen SRV:n pääkonttorilla Kalasataman Horisontissa Helsingissä. Webcast-lähetystä tilaisuudesta voi seurata suorana osoitteessa www.srv.fi/sijoittajat. Tallenne on katsottavissa verkkosivuilta esityksen jälkeen. Myös esitysaineisto löytyy verkkosivuilta.


 

Lisätiedot:
Saku Sipola, toimitusjohtaja, p. 040 551 5953, saku.sipola@srv.fi
Jarkko Rantala, talous- ja rahoitusjohtaja, p. 040 674 1949, jarkko.rantala@srv.fi 
Miia Eloranta, viestintä- ja markkinointijohtaja, p. 050 441 4221, miia.eloranta@srv.fi    

Jakelu:
Nasdaq Helsinki
Tiedotusvälineet
www.srv.fi

Löydät meidät myös sosiaalisesta mediasta:
Facebook   LinkedIn   Instagram 

SRV lyhyesti

SRV on suomalainen, vuonna 1987 perustettu rakennusyhtiö ja Suomen suurin toimitilarakentaja. Yhtiö on erityisen vahva julkisen sektorin urakoinnissa ja elinkaarihankkeissa. SRV toteuttaa myös omaan hankekehitykseen perustuvia toimitiloja ja asuntoja kasvukeskuksissa sekä toimii kaupunkien kumppanina kaupunkikehityshankkeissa.

Meitä ohjaavat elinkaariviisas tapamme rakentaa sekä asiakaslupauksemme Kuuntelemalla rakennamme viisaasti. Liikevaihtomme vuonna 2025 oli 705,6 miljoonaa euroa. Noin 700 SRV:läisen lisäksi työllistimme noin 2 900 kumppanin verkoston. SRV on listattu Nasdaq Helsinkiin.

SRV - Elämäsi rakentaja