Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Large Cap Stockholm |
Sektor | Industri |
Industri | Fordon |
Volvo Cars meddelar att Fredrik Hansson har utsetts till Chief Financial Officer (CFO), med tillträde idag. Fredrik har haft rollen som Head of Global Controlling and Performance Steering sedan 2021 och utsågs till vice CFO och medlem av den utökade ledningsgruppen 2023.
"Jag är glad att välkomna Fredrik som vår nya CFO. Vi navigerar just nu i utmanande och snabbrörliga marknadsförhållanden, där effektivitet och finansiell prestation är avgörande. Fredriks djupa kunskap om bolaget, kombinerat med hans strategiska förståelse för branschens komplexitet, kommer att vara ett värdefullt tillskott till företagets koncernledning", säger Håkan Samuelsson, VD för Volvo Cars.
På Volvo Cars har CFO en avgörande roll i att forma företagets finansiella strategi, med ansvar för global controlling, treasury, redovisning, skatt, koncernrapportering, initiativ inom corporate finance samt investerarrelationer. Som medlem av ledningsgruppen bidrar CFO till strategiskt beslutsfattande och säkerställer företagets finansiella välmående på en marknad med hög konkurrens och snabb utveckling.
Innan Fredrik kom till Volvo Cars var han partner på McKinsey & Company, där han arbetade inom fordonsindustrin på global nivå och för Volvo Cars, med strategi, corporate finance, digital transformation och effektiviseringar. Fredrik kombinerar en djup förståelse för bolaget med lång erfarenhet av strategiarbete, performance steering och storskaliga effektiviseringsprogram från mobilitets- och fordonsindustrin.
"Vi befinner oss i en avgörande tid för Volvo Cars och fordonsindustrin, som präglas av geopolitisk komplexitet och ökad konkurrens globalt. Jag är både stolt och ödmjuk inför detta uppdrag och kommer med stort engagemang arbeta tillsammans med koncernledningen och alla kollegor på Volvo Cars för att bidra till att styra företaget genom den utmanande omgivning vi befinner oss i och för att stärka vår framtid", säger Fredrik Hansson, ny CFO för Volvo Cars.
Fredrik har en masterexamen i finans från Handelshögskolan, Göteborgs universitet.
Volvo Cars nuvarande CFO, Johan Ekdahl, tar nästa steg utanför företaget. Under sina nästan 10 år på Volvo Cars har Johan haft rollen som Head of Accounting and Group Reporting och flera roller inom finans innan han tillträdde som CFO.
"Jag vill också rikta ett stort tack till Johan Ekdahl för hans hårda arbete och bidrag till företaget sedan 2015, där han verkat i rollen som CFO sedan 2022", säger Håkan Samuelsson.
Denna information är sådan som Volvo Car AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-04-24 08:01 CET.