Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Mid Cap Stockholm |
Sektor | Informationsteknik |
Industri | Programvara |
12.2.2025 07:50:01 CET | Lime Technologies AB (publ) | Bokslutskommuniké
Fjärde kvartalet 2024
- Nettoomsättningen uppgick till 183,9 MSEK (154,7) vilket innebär en nettoomsättningstillväxt om 19% (14)
- Återkommande intäkter uppgick till 117,0 MSEK (91,4)
- Årsnormaliserat värde av de återkommande intäkterna uppgick vid utgången av det fjärde kvartalet 2024 till 483,1 MSEK (372), vilket innebär en ARR-tillväxt om 30% (16)
- EBITA uppgick till 47,1 MSEK (39,2) vilket innebär en EBITA-marginal om 26% (25)
- Justerad EBITA-marginal uppgick till 26% (26)
- Rörelseresultat, EBIT, uppgick till 37,9 MSEK (31,0)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 60,1 MSEK (62,4)
- Resultat efter skatt uppgick till 24,1 MSEK (24,0)
- Resultat per aktie, före utspädning, uppgick till 1,82 kr (1,80), en ökning med 1% och efter utspädning till 1,80 kr (1,79), en ökning med 1%
2024 i korthet
- Nettoomsättningen uppgick till 685,7 MSEK (577,1) vilket innebär en nettoomsättningstillväxt om 19% (18)
- Återkommande intäkter uppgick till 445,0 MSEK (346,6)
- EBITA uppgick till 171,3 MSEK (147,3) vilket innebär en EBITA-marginal om 25% (26)
- Justerad EBITA-marginal uppgick till 25% (26)
- Rörelseresultat, EBIT, uppgick till 134,3 MSEK (114,6)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 196,5 MSEK (142,5).
- Resultat efter skatt uppgick till 89,4 MSEK (83,4)
- Resultat per aktie, före utspädning, uppgick till 6,73 kr (6,28), en ökning med 7% och efter utspädning till 6,66 kr (6,21), en ökning med 7%
- Styrelsen föreslår stämman en utdelning om 4,00 (3,50) kr per aktie, fördelat vid två tillfällen under året - maj och november
Vd:s kommentarer: Stärkta mjukvaruintäkter och lönsam tillväxt
Vi avslutar året med en stark ARR-tillväxt om 30 % och en total tillväxt om 19 %, kombinerat med en EBITA-marginal om 26 % i kvartalet. Vår starka finansiella ställning gör att styrelsen föreslår en ökad utdelning från 3,50 kr till 4,00 kr per aktie. På helåret summeras omsättningstillväxten till 19 % och EBITA-marginalen till 25 %. Tillväxten under året är främst driven av starka mjukvaruintäkter, vilket är helt i linje med vår strategi.
Starkare avslutning på året
Jag är nöjd med hur vi avslutar året. Som jag ofta återkommer till är rätt typ av beteende en förutsättning för att prestera i ett tuffare marknadsklimat, något organisationen visar prov på. Resultatmässigt levererar vi en förbättrad organisk tillväxt i kvartalet, även om vi kan bättre. Samma sak gäller affärsläget. Lite kortare säljprocesser och en mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, även om det varierar mellan länderna.
Bättre fart i Europa – vi ska accelerera ännu mer
Vi fortsätter att bygga ett mer internationellt bolag och förbättrar tillväxten i Övriga Europa, jämfört med föregående kvartal. Vi hälsar bland annat energibolaget Yve AS, fotbollsklubben FC Köpenhamn samt den tyska medlemsorganisationen Forschungsinstitut für Rationalisierung välkomna som kunder. Affärerna är helt i linje med vår strategi att vinna marknadsandelar inom utvalda vertikaler, där vi löser affärskritiska processer och skapar lösningar baserade på gedigen branschkunskap.
Under kvartalet förvärvade vi nederländska Plan Plan, ett lokalt bolag med fokus på simskolor. Detta initierar starten för Lime Sportadmins internationalisering - ett vidare fokusområde för 2025.
Steg i rätt riktning
Zoomar vi ut på helåret är 2024 utmanande för samtliga affärsområden. Samtidigt arbetar vi hårt och målmedvetet och tar många steg i rätt riktning.
Vårt största affärsområde Lime CRM avslutar året bättre än tidigare kvartal med bra orderingång, stark ARR-tillväxt och bättre resultat för vår konsultverksamhet, Expert Services. Parallellt investerar vi för att ge oss ett bättre utgångsläge 2025, med ett stärkt produkterbjudande, en mer proaktiv organisation och ett tydligare fokus på utvalda vertikaler, inte minst på våra internationella marknader.
Lime Go och Connect får ett lite tuffare avslutande kvartal. Samtidigt lyckas vi i Lime Go attrahera fler företag inom rätt målgrupp och accelerera aktivitetsnivån på säljsidan inom Lime Connect.
Det säkerhetspolitiska läget medför ständiga utmaningar i samhället, inte minst inom cybersäkerhet. Under januari utsattes vi för en cyberattack av ett kriminellt nätverk, likt många andra företag före oss. Angreppet påverkar isolerat Lime Sportadmin. Tack vare etablerade processer för att effektivt hantera säkerhetsincidenter har vi kunnat agera snabbt och transparent. Vår viktigaste prioritet är att fortsätta stödja kunderna, så att de kan fortsätta sin viktiga verksamhet. Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla och förbättra vår IT-säkerhet och agerar givetvis utifrån det vi lärt oss av angreppet. Vi kan bara djupt beklaga cyberattacken, som nu primärt är en polisiär fråga.
God lönsamhet och ett starkt kassaflöde ger möjlighet till ökad utdelning
Vi uppnår en EBITA-marginal om 25 % under helåret 2024 - ett stabilt utfall på en utmanande marknad. Under året ser vi även ett starkt kassaflöde för den löpande verksamheten. Vår finansiella ställning möjliggör för styrelsen att föreslå en utdelning motsvarande 4,00 SEK per aktie, vilket medför en total utdelning om 53,2 MSEK.
Högt rekryteringstempo - vi fortsätter bygga för framtiden
Under 2024 fortsätter vi med ett högt rekryteringstempo, som vi tar med oss in i 2025. Totalt rekryteras 95 nya medarbetare från en rekordstor kandidatbas på nästan 12 000 sökande. Nu har vi precis introducerat 30 nya medarbetare under intensiva dagar i Lund - som alltid en energigivande start på året!
Vi tar med oss en positiv avslutning på 2024 och för 2025 är vårt fokus glasklart. Vi fortsätter bygga ett internationellt bolag i världsklass, där vi kombinerar tillväxt med lönsamhet. Vi har en stark startpunkt med sex marknader, fyra produkter, två intäktströmmar, 7 500 kunder och 500 medarbetare som brinner för att göra våra kunders liv enklare.
Nu kör vi!
/Nils Olsson, vd & koncernchef, Lime Technologies
Läs hela rapporten i bifogad PDF
Inbjudan till webcast för presentation av Lime Technologies bokslutskommuniké
Idag den 12 februari 2025, kl. 09:30, hälsas analytiker, investerare, media och övriga intresserade välkomna att delta i en webcast där Limes vd och koncernchef Nils Olsson, och CFO Anders Hofvander, kommenterar den publicerade rapporten och svarar på frågor. Presentationen kommer att hållas på engelska.
Presentationsmaterialet finns tillgängligt på Limes hemsida för investerare.
Länk till webcasten finner ni här.
Legal disclaimer
Denna information utgjorde innan offentliggörandet insiderinformation. Informationen är sådan som Lime Technologies AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s förordning om marknadsmissbruk och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nämnda kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 12 februari 2025, kl. 07:50.
Kontakter
- Jennie Everhed, Head of Communications & Investor Relations, +46 (0)720 80 31 01, jennie.everhed@lime.tech
- Nils Olsson, CEO, +46 (0)736 44 48 55, nils.olsson@lime.tech
Om Lime Technologies AB (publ)
Lime hjälper företag att bli bättre på kundvård. Bolaget utvecklar och säljer digitala produkter för utveckling och hantering av kundrelationer. Lime grundades 1990 och har över 500 anställda på kontoren i Lund, Stockholm, Göteborg, Malmö, Oslo, Köpenhamn, Utrecht, Assen, Köln, Helsingfors och Krakow. Bland kunderna finns allt från små företag till stora organisationer.