Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Medicinteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Aktieägarna i Magle Chemoswed Holding AB (publ), org.nr 556913-4710 ("Bolaget"), kallas härmed till årsstämma den 30 juni 2026, kl. 15:00 i Bolagets lokaler på Agneslundsvägen 20B i Malmö. Registrering till årsstämman börjar kl. 14:30.
Rätt att delta
Aktieägare som önskar delta vid årsstämman ska:
- vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast den 22 juni 2026; och
- senast den 24 juni 2026 anmäla sitt deltagande till Bolaget antingen per post till Magle Chemoswed Holding AB (publ), Agneslundsvägen 27, 212 15 Malmö eller via e-post till stamman@maglechemoswed.com. Vid anmälan ska aktieägaren uppge namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefonnummer och antal eventuella biträden (högst två) samt uppgift om eventuellt ombud.
Om en aktieägare företräds av ombud ska en skriftlig, daterad fullmakt utfärdas för ombudet. Fullmaktsformulär finns tillgängligt på Bolagets webbplats, www.maglegroup.com. Om fullmakten utfärdats av en juridisk person ska registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling bifogas. För att underlätta registreringen vid årsstämman bör fullmakten och registreringsbeviset eller motsvarande behörighetshandling sändas till Bolaget på ovan angiven adress så att det är Bolaget tillhanda senast den 24 juni 2026.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i stämman måste aktieägare som har låtit förvaltarregistrera sina aktier, utöver att anmäla sig till stämman, begära att aktierna tillfälligt omregistreras i eget namn så att aktieägaren är införd i aktieboken den 22 juni 2026. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner och i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts senast den andra bankdagen efter den 22 juni 2026 beaktas vid framställningen av aktieboken.
Förslag till dagordning
- Öppnande av stämman
- Val av ordförande vid stämman
- Upprättande och godkännande av röstlängd
- Godkännande av dagordningen
- Val av en eller två justeringspersoner
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
- Framläggande av årsredovisning och revisionsberättelse samt koncernårsredovisning och koncernrevisionsberättelse
- Beslut om:
- Fastställelse av resultaträkning och balansräkning samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning;
- Dispositioner beträffande Bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen; samt
- Ansvarsfrihet åt styrelsens ledamöter och verkställande direktören.
- Fastställande av antalet styrelseledamöter och revisorer
- Val av styrelse, styrelseordförande och revisor
- Fastställande av arvode till styrelsen och revisor
- Beslut om ändring av bolagsordningen
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om emissioner av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
- Avslutande av stämman
STYRELSENS FÖRSLAG TILL BESLUT
Punkt 8 b): Beslut om dispositioner beträffande Bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2025 och att årets resultat balanseras i ny räkning.
Punkt 12: Beslut om ändring av bolagsordningen
Styrelsen föreslår att årsstämman, i syfte att uppnå lämpliga gränser för antal aktier och aktiekapital, beslutar om ändring av 4 § i bolagsordningen i enlighet med följande:
Föreslagen lydelse 4 §:
Aktiekapitalet ska uppgå till lägst 1 500 000 och till högst 6 000 000 kronor. Antalet aktier i bolaget ska uppgå till lägst 30 000 000 och till högst 120 000 000.
Styrelsen eller den verkställande direktören ska ha rätt att vidta de smärre justeringar i detta beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket.
Majoritetskrav
För giltigt beslut enligt punkt 12 erfordras biträde av aktieägare som representerar minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.
Punkt 13: Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
Styrelsen föreslår att bolagsstämman bemyndigar styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om ökning av Bolagets aktiekapital genom emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler. Styrelsen skall kunna fatta beslut om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och/eller med eller utan bestämmelse om apport, kvittning eller annat villkor som avses i 13 kap. 5 § första stycket 6, 14 kap. 5 § första stycket 6 och 15 kap. 5 § första stycket 4 aktiebolagslagen.
Emissioner i enlighet med detta bemyndigande ska ske på marknadsmässiga villkor, med förbehåll för marknadsmässig rabatt i förekommande fall. Styrelsen ska äga rätt att bestämma villkoren för emissioner enligt detta bemyndigande och vem som ska ha rätt att teckna aktierna, teckningsoptionerna och/eller konvertiblerna. Skälet till att styrelsen ska kunna fatta beslut om emissioner med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och/eller med bestämmelse om apport, kvittning eller eljest med villkor är (i) att Bolaget ska kunna emittera aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler i samband med förvärv av företag eller verksamhet samt (ii) att kunna genomföra riktade emissioner i syfte att anskaffa kapital till Bolaget.
Styrelsen föreslås bemyndigas att vidta de smärre justeringar i detta beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registrering vid Bolagsverket eller andra formella krav.
Majoritetskrav
För giltigt beslut enligt punkt 13 erfordras biträde av aktieägare som representerar minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.
Aktieägares rätt att begära upplysningar
Aktieägarna erinras om sin rätt att vid årsstämman begära upplysningar av styrelsen och den verkställande direktören i enlighet med 7 kap. 32 § aktiebolagslagen.
Tillgängliga handlingar
Handlingar i enlighet med aktiebolagslagen kommer att finnas tillgängliga hos Bolaget och på Bolagets webbplats, www.maglegroup.com. Handlingarna skickas även till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas hänvisas till den integritetspolicy som finns tillgänglig på Euroclears webbplats.
Magle Chemoswed Holding AB (publ):s organisationsnummer är 556913-4710 och Bolaget har sitt säte i Malmö.
_______________
Malmö i maj 2026
Magle Chemoswed Holding AB (publ)
Styrelsen