Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Sektor | Tjänster |
Industri | Industri |
Momentum Group AB (publ) meddelar att handel i Momentum Groups B-aktie inleds idag på Nasdaq Stockholms huvudlista. Aktien handlas under kortnamnet MMGR B.
Momentum Group driver, utvecklar och förvärvar framgångsrika hållbara företag i Norden genom ett aktivt ägande med ett decentraliserat resultat- och affärsansvar. Gruppen består av ett antal företag som tillsammans utgör en av Nordens ledande leverantörer av industrikomponenter, industriservice och andra relaterade tjänster inom industrisektorn. Momentum Group är en avknoppning från börsnoterade Alligo AB. Bolaget har rötter i en drygt 100-årig framgångsrik företagskultur med ursprung i Bergman & Beving.
”Motivet till särnoteringen av Momentum Group är en övertygelse om att ökat fokus skapar aktieägarvärde. När Bergman & Beving noterades år 1976 var börsvärdet runt 300 miljoner kronor. Idag, efter avknoppningar av Addtech, Lagercrantz, Addlife och Alligo är det samlade värdet runt 100 miljarder kronor. Med dagens notering ges investerare möjligheten att investera direkt i Momentum Group med vår ambition att skapa en mer hållbar industri tillsammans med våra kunder”, kommenterar Ulf Lilius, VD och koncernchef för Momentum Group.
Momentum Group har en uttalad tillväxtstrategi.
”Vi är övertygande om att ett ökat fokus som egen koncern gör att vi bättre kan tillvarata de strategiska och operationella möjligheterna inom våra verksamheter och samtidigt tillvarata de möjligheter som finns till långsiktig lönsam tillväxt – såväl organiskt som via förvärv”, avslutar Ulf Lilius.
Det prospekt som upprättats inför upptagande till handel av bolagets aktier på Nasdaq Stockholm finns tillgängligt på Momentum Groups webbplats, momentum.group. Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial är finansiell rådgivare och Advokatfirman Delphi är juridisk rådgivare till Momentum Group i samband med noteringen.