Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | Allmänna tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
”Nepa fortsätter att växa sin återkommande affär enligt plan och levererar ett väsentligt förbättrat resultat jämfört med samma period föregående år. Efter en stark avslutning av 2025 har ad hoc-aktiviteten varit svagare i inledningen av 2026, men vi står fast i vår strategi att driva fortsatt ARR-tillväxt och bygga en långsiktigt lönsam verksamhet. Vi har gjort betydande framsteg inom AI och produktutveckling och avancerar snabbt mot nästa generation av marknadsföringsinsikter” - Anders Dahl, VD
Q1 i sammandrag
- ARR-ordrar ökade med 86,3 % jämfört med föregående år. Den totala orderingången minskade med 15,6 %, delvis till följd av ovanligt stora ad hoc-kontrakt under jämförelseperioden föregående år. Nedgången återspeglar också en ökad försiktighet från vår kundbas vad gäller ad hoc-projekt då de extraordinära geopolitiska händelserna under kvartalet har ökat den ekonomiska osäkerheten.
- ARR uppgick till 135,8 MSEK i slutet av kvartalet, vilket motsvarar en underliggande* årlig ökning om 13,9 %. Rapporterad ARR var oförändrad jämfört med samma period föregående år.
- Abonnemangsintäkterna minskade med 7,7 % till 33,8 (36,6) MSEK, men ökade 13,7 % på underliggande basis. Ad hoc-intäkter från abonnenter ökade med 9,0 % till 12,9 (11,8) MSEK och med 9,8 % på underliggande basis. Ad hoc-intäkter från övriga kunder minskade med 39,1 % till 6,5 (10,7) MSEK. Denna svaga utveckling för ad hoc-intäkter drevs av samma geopolitiska faktorer som påverkade orderingången, eftersom kunderna blev mer försiktiga med att starta nya projekt.
- Nettoomsättningen minskade därför med 9,8 % (8,1 % i lokala valutor) till 53,2 (59,0) MSEK, men ökade med 2,3 % på underliggande basis.
- Justerad EBITDA-Capex ökade till 0,5 (-6,6) MSEK motsvarande en marginal om 1,0 % (-11,2 %).
Händelser under och efter kvartalets utgång
- De preliminära försäljningssiffrorna för april visar på en stark återhämtning i orderingången för ad hoc-projekt och fortsatt tillväxt för ARR-ordrar, vilket gör att den totala orderingången för januari till april ligger i linje med samma period föregående år.
- Nepa meddelade efter kvartalets slut att Jakob Kofoed, CTO, valt att lämna Nepa för att anta nya utmaningar utanför bolaget.
Finansiell sammanfattning
| Underliggande tillväxt | Q1 Rapporterad | Q1 Underliggande | R12m Rapporterad | R12m Underliggande |
| Abonnemangsintäkter | -7,7 % | 13,7 % | -2,1 % | 3,1 % |
| Ad hoc-intäkter från abonnenter | 9,0 % | 9,8 % | 2,2 % | 2,3 % |
| Ad hoc-intäkter från övriga kunder | -39,1 % | -39,1 % | -10,7 % | -30,8 % |
| Nettoomsättning | -9,8 % | 2,3 % | -2,6 % | -4,5 % |
| ARR | 0,0 % | 13,9 % | 0,0 % | 13,9 % |
*De underliggande tillväxttalen ovan exkluderar effekten av utfasade avtal och tidigare kommunicerat extraordinärt kundbortfall som inföll under slutet av 2024 och början på 2025.
| MSEK | Q1 2026 | Q1 2025 | Δ | R12m | 2025 | Δ |
| Orderingång (ARR) | 8,6 | 4,6 | 86,3 % | 36,8 | 32,8 | 12,2 % |
| ARR | 135,8 | 135,8 | 0,0 % | 135,8 | 135,8 | 0,0 % |
| Nettoomsättning | 53,2 | 59,0 | -9,8 % | 216,8 | 222,6 | -2,6 % |
| varav abonnemangsintäkter | 33,8 | 36,6 | -7,7 % | 132,7 | 135,5 | -2,1 % |
| Bruttomarginal | 76,3 % | 76,1 % | 0,2 | 75,3 % | 75,2 % | 0,0 |
| Justerad EBITDA-Capex | 0,5 | -6,6 | 7,2 | 2,3 | -4,8 | 7,2 |
| Justerad EBITDA-Capex, marginal | 1,0 % | -11,2 % | 12,2 | 1,1 % | -2,2 % | 3,2 |
| Resultat efter skatt | -2,9 | -14,9 | 12,0 | -22,1 | -34,0 | 12,0 |
| Vinstmarginal | -5,5 % | -25,3 % | 19,8 | -10,2 % | -15,3 % | 5,1 |
| Periodens kassaflöde | 1,6 | 3,0 | -1,4 | -27,9 | -26,6 | -1,4 |
| Nettokassa | 16,1 | 44,1 | -27,9 | 16,1 | 14,5 | 1,6 |
| Resultat per aktie (kr) | -0,37 | -1,90 | 1,52 | -2,81 | -4,33 | 1,52 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 863 186 | 7 863 186 | 0,0 % | 7 863 186 | 7 863 186 | 0,0 % |